A miniszterelnök az Öt YouTube-csatornáján adott interjúban Ukrajna EU-csatlakozása, Magyar Péter és a magyar-amerikai kapcsolatok mellett arról is beszélt Hont Andrásnak, mi történne, ha reggel elütné a villamos.
Az év egyik legjobban várt interjúját adta Orbán Viktor: a miniszterelnök az Öt YouTube-csatornáján beszélgetett az ország egyik legismertebb és legmegosztóbb publicistájával, Hont Andrással. Utóbbi a kissé csúszó kezdésről azt írta: „Az úgynevezett renderelés miatt csúszik egy picit a videó, de hamarost látható. (Mondjuk a kommentelők egy részének, a jeles pesti értelmiségnek és Fekete-Győr Andrásnak mindegy, mert ők anélkül is tudják, mi van rajta, hogy látták volna).”
Az újságíró kezdésként felvetette, hogy eredetileg Orbán Balázst, a kormányfő politikai igazgatóját tervezték meghívni, ám egy lelkes kollégája a vezetéknév hallatán a miniszterelnöknek is meghívót küldött. Orbán Balázzsal el is készült az interjú, ám nagy meglepetésükre a Miniszterelnöki Hivatal is jelezte, hogy Orbán Viktor elfogadta a meghívást.
Szívesen elmegyek mindenhová, ahol van esély arra, hogy értelmesen lehet beszélgetni
– jelentette ki a kormányfő az újságíró meglepettségére reagálva.
Rogán Antal ügyéről
Orbán Viktor hangsúlyozta, Rogán Antal azért került le az amerikai szankciós listáról, mert a leváltott demokrata kormányzat „bosszúból még egyet rúgott” a magyar kormányba, amiért nem teljesítette az elvárásait, az új republikánus vezetés azonban úgy vélte, hogy „ez nem fair”. Arra a kérdésre, hogy ennek milyen ára lehet, kijelentette:
Én nem fizetek, az biztos.
Hont András felvetette, hogy miért nem mondjuk Nagy István került fel erre a listára, amire Orbán Viktor azt felelte, ennek az az oka, hogy Rogán nem szakminiszter a kormányban, hanem az egyik „erős ember”, funkcionális miniszter, aki a hatalomgyakorlásban segíti őt. Rogánon kívül Gulyás Gergelyt és Orbán Balázst sorolta még ide, utóbbit kentaurként ábrázolva – hozzátette, ha a hozzá legközelebbi embert akarják támadni, akkor ebből a körből lehetett választani.
A Fidesz rendszeréről
Hangsúlyozta, a miniszterelnök személyisége meghatározza, hogy milyen egy kormánynak a működési rendje:
Nálam rendetlenség nincs. Sokfajta hiba történhet, de egy dolog nem fordulhat elő, hogy kupleráj, rendetlenség, fejetlenség, belső hadakozás vagy lökdösődés van, azt én nem fogadom el, mert úgy nem lehet dolgozni.
Leszögezte, ha ő megállapodik valakivel négy évre – márpedig komoly emberekkel állapodik meg –, akkor ezt tartják, ebbe nem fér bele belső hatalmi harc, „a Fideszben ez ki van zárva”. Elárulta: minden reggel fél 8-kor úgy kezdődik a napja, hogy Rogán Antallal és Gulyás Gergellyel egyeztet.
Donald Trump döntéseiről
Donald Trump eddig bejelentett intézkedéseiről a kormányfő azt mondta, az amerikai elnök csupán „pontosan azt teszi, amit ígért”. Szerinte már „önmagában demokráciakritika”, hogy a nyugat-európai politikai elit ezen meg van lepődve. Ő J.D. Vance alelnökben az Egyesült Államok következő vezetőjét látja, összességében pedig nem négy, hanem tizenkét éves republikánus kormányzásra számít, amelynek patrióta szellemisége meghatározó lesz az egész világon.
Orbán Viktor azt mondta nevetve, szerinte ő ezt a 12 évet mind látni fogja, hogy honnan, azt majd a választópolgárok eldöntik.
Hont András rákérdezett, hogy az új elnök vámintézkedései a német autóipart, és ezen keresztül a magyar gazdaságot is rendkívül érzékenyen érintik.
Elképzelhető-e bármi a Trump-Orbán-viszonyban, ami ezt kompenzálja? Jó lesz az nekünk, akik nem járnak Mar-a-Lagóba, hogy ön jóban van az amerikai elnökkel?
– érdeklődött a publicista. A kormányfő azt válaszolta, reményei szerint sikerül valamilyen kompenzációt elérni, ilyen eredményekre fél év múlva számíthatunk.
Az orosz-ukrán háborúról
Az orosz-ukrán fegyveres konfliktusról Orbán Viktor kijelentette „a Nyugat ezt a háborút elvesztette”, és mostanra már „tehertétellé” vált. Megjegyezte, az Egyesült Államok könnyebb helyzetben van, mint Európa, mert Washingtonban olyan új vezetés van, amely be akarja fejezni a háborút – és el sem akarta kezdeni –, míg Európában „folytonosság van”, és a vezetők nem merik bevallani a kudarcot.
Hont András felvetette, hogy az uniós vezetők mostani fontos célkitűzését, a közös hadsereget annak idején éppen Orbán Viktor szorgalmazta, ám most mégis kihagyják a közös véderő létrehozásáról szóló tárgyalásokból, Orbán Viktor azt felelte,
ez nem igaz, mert Magyarországot csupán a hajlandók koalíciójában nincs benne, ahová ő akkor se menne, ha hívnák, mert „mi a frászkarikát keresnénk egy olyan helyen, ahol arról beszélnek, hogyan akarják folytatni a háborút Ukrajnával”.
A közös európai védelemről „teljesen másik megbeszélés” folyik, amelynek szerinte hazánk az egyik motorja.
A véleménynyilvánító szavazásról
A belpolitikára áttérve Orbán Viktor a kormány véleménynyilvánító szavazásával kapcsolatban elmondta,
Kijev felvételét az Unióba most még meg lehet akadályozni, amit ő javasolna is a véleménynyilvánítóknak, mert később már nem lehet. Ugyanakkor a DK javaslatát a tényleges népszavazásról elutasítja, mert az szerinte az Alaptörvénybe ütközik.
Hangsúlyozta, amikor Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter még támogatta az ukrán tagjelölti státuszt, akkor megakadályozható lett volna a háború, most viszont már éppen a békét gátolná. Hozzátette, jelenleg nem tudni, ennek az országnak mekkora a népessége és a területe, gazdaságilag pedig jelenleg az Egyesült Államok és Európa tartja el.
A Tisza Párt közvélemény-kutatásáról azt mondta, egy komolyan veendő párt hívei között jelentős támogatottsága van Ukrajna EU-s csatlakozásának, azaz a véleménynyilvánító szavazásnak „ennél komolyabb tétje már nem is lehetne”.
Hont András arról is érdeklődött, hogy Kollár Kinga botrányos brüsszeli mondatait megpróbálják párhuzamba állítani Orbán Viktor 2006-os szavaival – mint megírtuk, ez egyébként Gyurcsány Ferenc akkori hazugságain alapszik. A miniszterelnök kiemelte: 2006-os mondatai nem a Magyarországnak járó uniós források befagyasztásáról szóltak, mert az EU akkor segítséget nyújtott a Gyurcsány-kormánynak, hogy manipulálja a költségvetési adatokat, ő pedig arra szólított fel, hogy ezt a segítségnyújtást fejezzék be, tehát nem az uniós forrásokról beszélt. Megjegyezte: „most itt ülünk a fideszes kétharmadokkal a hátunk mögött, tehát a történelem igazságot szolgáltatott!”
Szerinte Kollár szavai ezzel szemben példátlanok, akárcsak az őszödi beszéd, mert „az ember hallja a saját fülével”, hogy egy EP-képviselő örül annak, sőt, azon dolgozik, hogy a brüsszeli források ne jussanak el hozzánk, és elégedett, hogy sikerült megakadályoznia 50 kórház felújítását.
Az Orbán-rendszerről
A publicista az „Orbán-rendszert” emlegetve arról is kérdezte a miniszterelnököt, nem érzi-e úgy, hogy túl sok múlik az ő személyes döntésein.
Ha elüt reggel a villamos, maga az egész gépezet, ami az országot működteti, nevezzük kormányzati rendszernek, az néhány szomorú könnycsepp elmorzsolása után ugyanúgy működne, mint velem
– válaszolta a kormányfő. Hozzátette, mindig is úgy gondolkozott a Fidesz vezetéséről vagy az ország nemzeti erőinek az összefogásáról, hogy azoknak a jövője és sorsa sohasem múlhat egyetlen emberen, vagyis azon, aki vezeti.
Mészáros Lőrincről és Tiborcz Istvánról
Arra a felvetésre, mely szerint Mészáros Lőrinc vagy Tiborcz István vagyongyarapodása nem az ő „kitüntetett figyelmének köszönhető-e”, úgy válaszolt: szerinte nem ezek az emberek futották be a legnagyobb gazdasági karriert az elmúlt években. Hozzátette, a hozzá közel álló üzletembereket „politikai támadás” alatt állnak, ennek oka, hogy én támadhatatlan vagyok.
Az MNB-botrányról
Az MNB-botránnyal kapcsolatban a miniszterelnök elismerte, a Matolcsy Ádám garázsában sorban álló sportkocsikról készült fotók jogosan háborítják fel az embereket, azt ugyanakkor szerinte nem tudjuk, hogy Matolcsy György volt jegybankelnök fiának ilyen mértékű gazdagodása kapcsolatban áll-e a jegybankelnök tevékenységével. Hangsúlyozta, a vizsgálatba a kormánynak nincs beleszólása, mert az Állami Számvevőszék független szervezet.
A Pride betiltásáról
Orbán Viktor szerint a Pride betiltása azért éppen most vetődött fel, mert az új amerikai kormányzat irányvonala ezt lehetővé teszi. Arra a felvetésre, hogy ez miként fér össze a szuverenitással, elismerte:
Én ebben az ügyben nem akartam konfliktust vállalni, mert megnyerhetetlennek láttam a küzdelmet. Most megnyerhető.
A droghelyzetről a miniszterelnök azt mondta, szigorú szabályozást alkottak 15 évvel ezelőtt, ám az elmúlt két évben a vidéket elárasztották a nagyon olcsó szintetikus kábítószerek, erre kellett külön választ adni.
Az állampolgárság felfüggesztéséről szóló törvény kapcsán arra a felvetésre, hogy ez érintheti-e Soros Györgyöt is, sokatmondón úgy válaszolt: „Ő abba a kategóriába tartozik, akinek van Magyarországon kívül más, harmadik országban állampolgársága.”
Magyar Péterről és a Tisza Pártról
Orbán Viktor Magyar Péterre utalva – Hont András tért vissza a Tisza Párt vezérére – azt mondta, meglepte, hogy „Magyarországon túl lehet élni egy olyan dolgot, hogy valaki lehallgatja a feleségét”, és ezért nevezte őt „poloskának”, a többesszámot pedig azért használta, mert a Tisza Pártban mások is használták a lehallgatásos módszert.
A miniszterelnök szerint a Tisza Párt „komoly rivális”, ám „egy külföldről finanszírozott és külföldről fenntartott dolog”, amelyhez csatlakoztak a baloldali oligarchák.
Hangsúlyozta, nincs kétsége, hogy a Tisza nem magyar párt, hanem brüsszeli, ám ugyanolyan kategóriának tartja, mint 2022-ben az ellenzéki összefogást. Emlékeztetett: a kétharmados siker előtti hónapokban Márki-Zay Péter vezetett a közvélemény-kutatásokban, és Orbán Viktor nagy teljesítménynek tartja, hogy végül a Fidesz győzött, nem is kis különbséggel.
A gazdaságról
A gazdasági kilátásokról pozitívan beszélt a kormányfő, aki rámutatott: bár kritizálják a Fideszt a „választás előtti osztogatásért”, a költségvetési hiány mindig alacsonyabb volt a választások évében. „Egész egyszerűen az emberek úgy érzik, hogy igazságtalan árakat fizettetnek velük a boltokban. Ez az igazi kihívás gazdaságilag” – szögezte le az inflációval kapcsolatban.
Az interjú során a világjárványról is beszéltek, de Orbán Viktor aláhúzta, ő bármiről szívesen nyilatkozik, a magyarok sorsát viszont most az befolyásolja leginkább, hogy a háborúért cserébe felveszik-e Ukrajnát az EU-ba.
A hazai közbeszédről
Arra a kérdésre, hogy a hazai közbeszéd eldurvulása kapcsán érez-e felelősséget, Orbán Viktor azt mondta: ezért minden közszereplő felelős, ám úgy véli, a Fidesz „összességében mégis higgadt, nyugodt, polgári, nemzeti, keresztény, demokrata politikai erő”. Emlékeztetett, hogy már 2022-ben is nagyon durva kijelentések hangzottak el a kampányban.
Szerinte az elmúlt években semmiben nem vallott abszolút kudarcot a kormány – akkor vallott volna, ha nem vágtak volna bele abba, hogy az adott kihívásokat megoldják. Kijelentette: „ha mi látunk egy bajt, egy nehézséget, egy jelenséget, akkor nem elfordulunk, meg nem mentségeket keresünk, hanem beleállunk!”
A folytatásról
Meddig tervez még?
– tette fel a kérdést Hont András.
A legjobb korban vagyok, látja
– felelte Orbán Viktor, aki szerint mindenki eldöntheti, hová jutott az ország az elmúlt 15 évben.
Hont András búcsúzásképpen megjegyezte: úgy tűnik, egy miniszterelnököt könnyebb meghívni, mint Magyar Pétert, aki „egy év és két hónapja ígérte meg nekem, hogy a következő hétfőn interjúalanyom lesz, de még nem tette a tiszteletét.”
forrás: mandiner.hu