Hét ember ellen emeltek vádat Cseh Katalinék európai uniós botrányaként elhíresült bűnügyben – tudta meg a Magyar Nemzet. Információink szerint az ügyben vádlott a Cseh család cégének, a Pannónia Nyomda Kft.-nek egy korábbi ügyvezetője.
Cseh Katalin érintettségét is vizsgálták
Mint írták, a vádirat lényege szerint az elkövetők jogellenesen jutottak vállalkozásfejlesztésre szánt pályázati összegekhez és hitelekhez. Egy 50 éves férfi és 47 éves fivére egy könyvelővel, illetve másokkal, köztük egy cseh állampolgár cégtulajdonossal is együttműködött. Ennek keretében két magyar céggel vettek részt 2016-tól – részben uniós, részben állami költségvetési forrást felhasználó – pályázatokon. Ezen túl az 50 éves férfi még további két cégvezetőt is rábírt pályázatokat érintő bűncselekményekre. Ezeknél az elkövetést azzal is segítette, hogy a bankszámlák közti utalásokba is bekapcsolódott – írta az ügyészség.
Több mint kétmilliárdos vagyoni hátrány
Hozzátették: a négy vádponttal érintett, összesen tíz pályázat különböző, holográfiához kapcsolódó kutatási, fejlesztési projektek megvalósításáról, például lézerszkenner vagy nyomdaipari rendszer beszerzéséről szólt.
Az elkövetési módszerek változatosak voltak.
Az önerő fiktív igazolása mellett az elkövetők valótlan tartalmú árajánlatokat, adásvételi szerződéseket, teljesítésigazolásokat és fiktív számlákat használtak fel.
Egyes részmozzanatokhoz szlovák, lengyel, angol és svájci cégeket is bevontak – áll a vádiratban, hozzátéve, hogy a költségvetési csalássorozatban az elkövetők összesen több mint 2,2 milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak, amelyből a vádlottak, illetve egy későbbi ügyvezető egy kisebb részt megtérítettek.
Börtönbüntetést kértek a vádlottakra
A Fővárosi Főügyészség a vádlottakat – a pályázatokban való részvételükhöz igazodva – jelentőstől különösen jelentősig terjedő vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettével és más bűncselekményekkel vádolta meg a Fővárosi Törvényszékhez benyújtott, több mint százoldalas vádiratában.
A főügyészség hat férfira végrehajtandó, míg a hetedik társukra végrehajtásában felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását, továbbá mindegyikük pénzbüntetésre ítélését, illetve cégvezetéstől való eltiltásukat, a cégeket érintően pedig vagyonelkobzást is indítványoz. Utóbbihoz fedezetként szolgálnak a nyomozás során lefoglalt holografikus lézernyomtatók – írták.
A Cseh család cége is érintett
Úgy tudjuk, a hét vádlott egyike a Cseh család cégének, a Pannónia Nyomda Kft.-nek egy korábbi ügyvezetője. Hozzátesszük: sem Cseh Katalin, sem pedig az édesapja nem vádlott, ugyanis az eljárás adatai szerint a vállalkozáshoz köthető bűncselekményt nem abban az időszakban követték el, amikor ők tisztségviselők voltak a cégben.
Az álarcos alak robbantotta a botrányt
Emlékezetes, az uniós botránnyal 2021 nyarán, az Anonymus álarcos alak leleplező anyagai után kezdett foglalkozni a sajtó, az adóhatóság pedig költségvetési csalás gyanújával indított nyomozást.
A nyilvános adatok alapján ugyanis arra lehetett következtetni, hogy a Cseh Katalinék családi vállalkozásához, a Pannónia Nyomda Kft.-hez köthető céghálózat tagjai bűncselekménygyanús körülmények között pályáztak és nyertek el sokmilliárd forintot.
A NAV szakemberei áttekintették a nagyjából fél tucat gazdasági társaságból álló hálózat elmúlt években benyújtott uniós tendereit. Ezek után a nyomozók megállapították, a vállalkozások összehangoltan pályáztak uniós és hazai pénzekre.
Több esetben azonos volt a cégek székhelye, fióktelepe, ügyvezetője, de nemegyszer egyezés mutatkozott a beszállító személyében és a projekt megvalósításának helyszínében is.
A pályázatokban úgynevezett holografikus eszközök, illetve technológiák szerepeltek. Utóbbi elem meglehetősen lényeges, hiszen az adóhatóság munkatársai azt valószínűsítették, hogy a hálózat cégei tíz pályázaton legalább részben ugyanazzal a fejlesztéssel vettek részt. A nyomozók feltárták: két pályázatnál azonos eszközbeszerzés történt, s többször ugyanazokat a számlákat tüntették fel az uniós pénzek felhasználásának igazolására.
Milliárdos vagyonlefoglalás az egyik érintettnél
A NAV 2022 őszén hallgatta ki az első érintettet, akit félmilliárdot meghaladó adócsalással gyanúsítottak meg.
Az illető, akiből szintén vádlott lett, a korábbi információink szerint a Cseh család cégéhez kapcsolható egyik vállalkozás tisztségviselője, akinek az érdekeltségeinél a nyomozó hatóság milliárdos értéket meghaladó vagyont is lefoglalt.
A magyar hatóság az eljárás során már több jogsegélyt is kezdeményezett, a külföldi szervek válaszai pedig nyilván segítették a nyomozást.
forrás: magyarnemzet.hu