A Magyar Nemzet cikksorozatban mutatja be, melyek azok a kormányellenes tevékenységet kifejtő álcivil szervezetek, amelyek a legtöbb forrást kapták Brüsszeltől. A második részben a Transparency International Magyarország támogatásaival foglalkoznak: a szervezet hét projektben vett részt 520 ezer euró értékben, ami több mint 213 millió forintnak felel meg. A Transparency a magyar konzervatív kormány egyik legrégebbi ellenfele, már a 2010-es évek első felében is hazánk ellen lobbiztak Brüsszelben.
A Soros György és számos külföldi kormány által támogatott Transparency International Magyarország szinte a kezdetektől, a 2010-es évek első felétől az Orbán-kormányok leghangosabb kritikusai közé tartozott. A szervezet minden évben elkészíti úgynevezett korrupcióérzékelési indexét, amelyben Magyarország az elmúlt években visszatérően előnytelen helyen szerepel. Ez a korrupciós index az Európai Bizottság által készített, Magyarországról szóló jogállamisági jelentésében is hivatkozási alapként szolgál, vagyis politikai eszköz hazánk lejáratására.
Mindez világosan kiderült Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke és Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatójának tavalyi vitáján. Lánczi a Tranzit Fesztivál közönsége előtt kijelentette: a Transparency International politikai tevékenységet folytat civil álruhában, és ezt külföldről finanszírozzák azért, hogy gyengítsék a legitim magyar kormányt.
Ligeti mindezt azzal próbálta hárítani – kevés sikerrel –, hogy a szuverenitásvédelmi törvény és a hivatal szükségtelen és alaptörvény-ellenes kormányzati kezdeményezés.
A Soros György által is finanszírozott szervezet az elmúlt években már azt az eredményt hozta ki a korrupciós indexe kapcsán, hogy hazánk az EU legkorruptabb állama. Mint írták, „az Európai Unió által különböző forrásokból biztosított pénzügyi keret jelentős része, összesen több mint 21 milliárd euró (ideértve a helyreállítási alapból elvileg rendelkezésre álló kedvezményes hitelkeretet is) zárolva marad mindaddig, míg az Orbán-kormány nem teljesíti maradéktalanul az Európai Unió által szabott jogállamisági és korrupció elleni feltételeket, valamint nem tartja be az Európai Unió alapjogi chartájában foglaltakat olyan, a bizottság által továbbra is problémásnak ítélt területeken, mint az akadémiai szabadság, a szexuális kisebbségek jogainak védelme és a menekültügy kezelése”.
Az első rész a Magyar Helsinki Bizottságról szólt.
Forrás: Magyar Nemzet
Fotó: Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója (Krizsán Csaba Forrás: MTI Fotószerkesztõség)