2025 április 15. - Anasztázia, Tas

EUAID: Így támogatja Brüsszel a kormányellenes civil szervezeteket – Magyar Helsinki Bizottság

A Magyar Nemzet cikksorozatban mutatja be, melyek azok az álcivil szervezetek, amelyek a legtöbb forrást kapják Brüsszeltől, hogy kormányellenes tevékenységüket kifejtsék. Elsőként a Magyar Helsinki Bizottság támogatásait nézték át: az Európai Bizottság honlapja szerint a szervezet 19 projektben vett részt 2017 óta, és a pályázatokból összesen kis híján 1,3 millió eurót, átszámítva 520 millió forintot zsebelt be. Eközben a Helsinki aktív szerepet játszott abban, hogy Magyarország ne kapja meg teljes egészében a neki járó uniós forrásoktól.

A Magyar Helsinki Bizottság az elmúlt években számos módon támadta a kormányt és annak intézkedéseit. Bírálták például a kabinet bevándorláspolitikáját, különös tekintettel a határzárra és a tranzitzónákra. Ez is közrejátszott abban, hogy az Európai Bíróság 2024 júniusában kétszázmillió eurós migrációs gigabírságot szabott ki Magyarországra, valamint további napi egymillió euró megfizetésére kötelezte hazánkat, amíg nem változtatja meg a vonatkozó szabályozást. A testület ítéletének alapjául szolgáló fő indok az volt: Magyarország következetesen nem biztosítja a menekültügyi eljárásokhoz való hatékony hozzáférést. –„Nettó károkozás, hogy a kormány nem hajtotta végre az uniós bíróság ítéletét” – kommentálta a Helsinki az Európai Bíróság bevándorláspárti döntését.

Az EUAID nemcsak a Magyar Helsinki Bizottságot támogatta vastagon

A Helsinki szerepet játszott abban is, hogy az EU jogellenesen tartson vissza hazánknak járó uniós forrásokat. Például rendszeresen részt vesznek az úgynevezett jogállamisági jelentések megírásában. A Helsinki más álcivil szervezetekkel, így például a Transparency International Magyarországgal időről időre közösen készít Magyarországot elítélő beadványokat az Európai Bizottságnak.

Az EU vezető testületeinek írt dokumentumokat fel is használták a hazánk elleni hadjárathoz, így az uniós források visszatartását megalapozó döntések meghozatalához. Minderre a Helsinki maga mutatott rá, amikor így írt honlapján a 2023-as jogállamisági jelentés kapcsán: „Az Európai Bizottság Magyarországra vonatkozó jogállamisági jelentése idén is számos ponton tükrözi a beadványunkban megfogalmazott aggályokat.”

Ezt a Magyarország elleni aknamunkát rengeteg pénzzel szponzorálja az EU.

A Helsinki az utóbbi nyolc évben csak Brüsszelből kis híján 1,3 millió euróhoz jutott. Jelenlegi árfolyamon számítva az összeg félmilliárd forintnál is nagyobb. A Helsinki 19 projektben volt érintett, 15-ben kedvezményezettként, négyben pedig koordinátorként. Az egyes tételeket, dátumokat és a projektek neveit az Európai Bizottság honlapja részletezi, lapunk is onnan gyűjtötte ki.

Forrás: Magyar Nemzet

Fotó: Olivier Hoslet Forrás: MTI/EPA pool

Promenad24
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.