A korábban dinamikusan fejlődő faluban október óta lényegében megállt az élet. Amióta a térségi politikát pókként behálózó nagyéri polgármester, Lőrincz Tibor embere, Kiss Tamás került Pitvaros élére, a községben gyakorlatilag semmi sem történik. Új pályázatokról nem hallani, a pénztelenség és a tehetetlenség miatt a feszültség az úr. Egyre többen látják be: Pitvaros rossz lóra tett.
Amióta a nagyéri pók behálózta Pitvarost, a faluban gyakorlatilag megállt az élet. Nemcsak a helyi közéletre kiváló rálátással bíró forrásaink, de az általunk a napokban véletlenszerűen megszólított lakosok is arról számoltak be: a korábban dinamikusan fejlődő faluban lényegében semmi sem történik, mióta októberben a régi vezető, Radó Tibor letette a lantot, s Kiss Tamás váltotta a polgármesteri székben. Az a Kiss Tamás, akit nem titkoltan Nagyér polgármestere, Lőrincz Tibor ültetett a pitvarosiak nyakára, hiszen az ő ajánlásával és támogatásával nyerte meg a 2024. júniusi választást. (A szoros kapcsolatot jelzi az is, hogy Kiss felesége a nagyéri óvoda tagintézmény-vezetője…) Mára úgy tűnik, egyre többen ismerik fel, hogy Pitvaros ezzel bizony rossz lóra tett. Sőt, a faluban élők azt beszélik, már Kiss is kezdi belátni, hogy nagy rá ez a kabát, s már nem feltétlenül látja jó ötletnek, hogy engedte magát belevinni ebbe a politikai játszmába.
Rongyos, szakadt zászlókkal „ünnepeltek”
A települést korábban tizennégy éven át, 2010-től 2024-ig irányító Radó Tibor is úgy véli, rossz irányba mennek a dolgok, ami egyszerű pitvarosi választópolgárként is felháborítja. Lapunknak úgy fogalmazott, olyan állapotban adta át utódjának a kasszakulcsot és a költségvetést, hogy abból fél év alatt nemcsak többet lehetett, de többet is kellett volna már alkotni. – Október 8-án a közös hivatal jegyzője és a kormányhivatal két munkatársának jelenlétében írtuk alá a polgármesteri munkakör átadás-átvételéről szóló jegyzőkönyvet. Ebből kiderül, hogy Pitvaros sima banki, illetve államkincstári számláján összesen 55 millió 686 ezer 28 forintot adtam át, ami nem kevés ahhoz képest, hogy nagyságrendileg 17-18 millió forint az éves bevétel. Azt is rögzítettük, hogy nincs lejárt idejű kifizetetlen számla és egyéb kötelezettség. A több mint 55,5 millió forint túlnyomó része pályázati támogatások kapcsolódó kötött összeg volt, de bőséggel akadt szabad felhasználású pénz is. Ehhez képest valóban az látszik, hogy semmiféle erőlépés nincs a faluban október óta, csak fejetlenséget tapasztalok. A jegyzőkönyvek tanúsága szerint egyetlen pályázatot sem nyújtottak be az elmúlt több mint fél évben, miközben ennyi idő alatt már pályázatokat kellett volna nyerni. Szerintem még egy gereblyét sem sikerült vásárolni, vagy legalábbis nem látszik a településen, miközben egyre több helyről azt hallom vissza, hogy nincs pénz semmire – fejtette ki.
Jelzésértékűnek és megdöbbentőnek tartja azt is, március 15-én rongyos, szakadt zászlókkal „ünnepelte” a helyi közösség. – Rendkívül szomorú az a hanyagság és nemtörődömség, hogy a nemzeti ünnepünkre sem voltak képesek lecserélni a magyar zászlókat a villanyoszlopokon. Összesen 13 darabról van szó, meg lehet nézni, még a polgármester háza előtti villanyoszlopon található lobogó is le van rohadva. Annak ellenére nem sikerült ezt a feladatot megoldani, hogy saját varrodánk van, eddig is az készítette a zászlókat, s nem került volna ez a mutatvány valami óriási összegbe, ráadásul tudomásom szerint alapanyagot is hagytam hátra az átadás-átvételnél – tette még hozzá Radó Tibor.
Elkótyavetyélhetik a családi ezüstöt
Hogy pontosan mire folyhattak el az elmúlt hónapokban a források, arról a helyiek keveset tudnak, s informátoraink is csak azt hangsúlyozták, olyannyira kezdi nyomasztani a pénztelenség a falu új vezetését, hogy mindenáron újabb és újabb bevételekre akarnak szert tenni. Ennek jegyében adtak el például kilenc vízibivalyt, de a településen arról beszélnek, hogy állítólag hamarosan a bérlakások értékesítése is terítékre kerülhet, sőt, olyan ingatlanok kiárusításában is gondolkodhatnak, melyek nem is kizárólag csak az önkormányzat tulajdonában vannak. A vagyon felélésével a pitvarosiak zöme messze nem ért egyet, mint megjegyezték: nem szabadna odáig jutni, hogy elkótyavetyélik a „családi ezüstöt”…
Sokan nehezményezik azt is, hogy miközben az önkormányzat az alapvető dolgokat nem képes rendben elintézni, s a falu működtetése láthatóan meghaladja a jelenlegi vezetés képességeit, addig a lakosságot levélben bírsággal fenyegetik, büntetést helyezve kilátásba annak, aki nem vágja le a háza előtt a füvet. Akadtak, akik megjegyezték, ez is annak a jele: akkora lehet a baj a faluházán, hogy minden módon bevételt akarnak generálni, akár a pitvarosiak „megkopasztása” árán is.
Kérdőjelek az óvoda és a közös hivatal körül is
Az önkormányzat és a falu ügyeire rálátó informátoraink szerint egyébként úgy tűnik, mostanra már az óvónők fizetésének biztosítása is komoly gondot jelent Pitvarosnak. Ezért aztán állítólag felmerült az az ötlet, hogy a helyi általános iskola után az óvodát is felajánlják működtetésre a katolikus egyháznak, s így szabaduljanak meg a bérköltségekkel járó terhektől. Ha valóban ez az irány érvényesül, az több szempontból is rendkívül pikáns és érdekes. Egyrészt úgy tudjuk, korábban éppen a Lőrincz Tibor nevével fémjelzett kör – melyhez Kiss Tamás jelenlegi polgármester is tartozik – volt a legélesebb kritikusa annak, hogy Radó Tibor támogatta az iskolai fenntartóváltásra irányuló szülői kezdeményezést. Másrészt a pitvarosi egyházi iskolát az a Moravszki Gábor vezeti, aki Kiss ellenfele volt az önkormányzati választáson. Mióta Moravszkit nevezték ki főigazgatónak, az intézmény látványos fejlődésnek indult, szép eredményekkel büszkélkedhet. Ha tényleg a katolikus egyház és intézményrendszere, illetve Moravszki lesz a pitvarosi óvoda megmentője is, joggal merülhet fel a kérdés: nem lett-e volna sokkal érdemesebb a település sorsát is egy olyan emberre bízni, aki komoly felelősséggel járó munkakörében többszörösen bizonyította, hogy kész és képes is tenni a közösségért.
A helyiek egyébként attól is tartanak, hogy az ambrózfalvi–csanádalberti csődhelyzet Pitvarosra is begyűrűzhet, s a baj a legrosszabb pillanatban, egy gyengekezű, tehetetlennek látszó vezetés idején találja el a falut. Mint ismert, az adósságrendezési eljárással érintett Ambrózfalva már „kimenekült” a közös hivatalból, amelyben Pitvaros mellett Nagyér és Csanádalberti ragadt benne. Csanádalberti a számlájára jogtalanul átutalt tízmilliókból fakadó tartozásait előbb-utóbb vissza kell, hogy fizesse, s sokak szerint a csődeljárást sem feltétlenül fogja tudni elkerülni. Ebben a helyzetben nem tűnik teljesen alaptalannak az aggodalom, hogyan és miből fogják tudni működtetni a közös hivatalt és a közös intézményeket, s hogyan érinti majd mindez Pitvaros amúgy sem felhőtlen mindennapjait.
A borítóképen Kiss Tamás polgármester, a fotó forrása: Délmagyar