Még 216 nap, s valaki megdicsőül, a többiek pedig felkenődnek a falra. Vajon milyen lesz a képviselő-jelölti választék a hódmezővásárhely-makói választókerületben? A Fidesz-KDNP, a DK és a Mi Hazánk részéről tisztulni látszik a kép, a Tiszánál annál nagyobb a cicaharc, hogy ki legyen a helyi Magyar Péter-hasonmás. Mutatjuk, mit tudunk eddig!
Szeptemberre fordulva valamennyi komolyan vehető párt és politikai szervezet berobbantotta a kampánymotort, a digitális térben és az utcákon is választási hőfokon pörög a politika. Alig hét hónap múlva országgyűlési választást tartanak, melyet sokan sorsdöntő jelentőségűként emlegetnek Magyarország jövőjét illetően. Egyre több formáció jelenti be hivatalosan is a jelöltjeit a különböző körzetekben, miközben mások – a demokrácia nagyobb dicsőségére… – a megszűnésükkel egyenértékű nem indulásról posztolgatnak. Áttekintettük, mit tudunk a hódmezővásárhely-makói választókerület várható egyéni képviselőjelöltjeiről, összeszedtük, kikkel találkozhatunk a szavazólapunkon jövő áprilisban!
Czirbus Gábor
A térség kormánypárti képviselője, Lázár János már korábban nyilvánosságra hozta elhatározását: hat parlamenti ciklus után 2026-ban nem méretteti meg magát egyéniben. Az új választókerületi elnök Czirbus Gábor, Makó alpolgármestere lett, aki ebben a minőségében többször is egyeztetett már Orbán Viktor miniszterelnökkel, a Fidesz elnökével. Lázár több alkalommal ajánlotta Czirbust a helyi közösség figyelmébe, s legutóbb a Tranziton is világossá tette, hogy őt támogatja. „Czirbus Gábor az utódlásban legkomolyabban számba vehető ember, aki Makó alpolgármestere, tanárember. Hat választás után, amit megnyertem, át lehet adni és át is kell adni fiataloknak. Én természetesen ott maradok, ugyanúgy ott fogok élni, és igyekszem segíteni a közösséget, amennyire erőmből meg tehetségemből telik, de azt szeretném, hogyha a parlamentben lenne mellettem még más is abban a szegletéből a világnak” – tette egyértelművé Déri Stefi kérdésére. Mindezek tükrében szinte biztosra vehető, hogy a választókerület kisebb és nagyobb településein is rendkívül aktív, egyre markánsabb közéleti-politikai tevékenységgel jelentkező Czirbus Gábort indítja majd jövő tavasszal a Fidesz-KDNP.
Mucsi Tamás
A Demokratikus Koalíció szintén a választókerületi elnökével száll ringbe. Az ellenzéki párt részéről Molnár Csaba ügyvezető alelnök májusban jelentette be, hogy Mucsi Tamás makói önkormányzati és vármegyei közgyűlési képviselő lesz a jelöltjük 2026. áprilisban a Csongrád-Csanád vármegyei 4-es körzetben. A makói politikus mellett azóta Dobrev Klára pártelnök is kampányolt már a térségben. Mucsi pedig a napokban arról írt közösségi oldalán, semmi esetre sem lép vissza a tiszás induló javára. „Azt kérdezik néhányan, hogy miért nem lépek vissza a Tisza jelöltjének javára. Azt most hagyjuk, hogy az ilyen demokráciafelfogásról mi a véleményem. De nincs jelöltje a körzetben a Tiszának. A ‘lekvár’ javára mégsem léphetnek vissza” – szúrt oda Magyar Péteréknek. A párt másik makói erős embere, Török Miklós is megerősítette a közösségi médiában, hogy Mucsi „nem fog meghátrálni”, azaz ott lesz a szavazólapon.
Veres Csaba Levente
Egy másik parlamenti párt, a Mi Hazánk Mozgalom országgyűlési képviselőjelöltjei szintén ismertté váltak már. Ők a térségünkben ugyanúgy Veres Csaba Leventének kérnek bizalmat, mint a legutóbbi, 2022-es voksoláson. Novák Előd alelnök a napokban vásárhelyi fórumukon három gyermeket nevelő édesapaként, villamosmérnökként, a környezetbarát megoldások és az energiahatékonyság elkötelezett híveként mutatta be az Apátfalván élő jelöltet, aki egyébként a párt Zöld Hazánk munkacsoportjának a tagja, s elsősorban a mezőgazdasági ügyekre koncentrálna. Célja, hogy felülmúlja a 2022-ben elért 5,29 százalékos teljesítményét.
A legerősebb ellenzéki alakulat, a Tisza Párt háza tájáról viszont egyelőre csak cicaharcról és lökdösődésről hallottunk informátorainktól. Úgy tűnik, ahogy országosan, a többi 105 körzetben, úgy ebben a választókerületben is gondot okoz számukra a jelöltállítás. A korábbi botrányokat betetőző, Tisza-adó néven elhíresült, egyébként titkolni próbált adóemelési javaslatcsomag napvilágra kerülése felgyorsította az apadást, egymás után szűnnek meg a Tisza-szigetek, s fordulnak el a párttól az aktivisták. A pártelnök nemrég olyan kijelentésre ragadtatta magát, hogy „nem fogunk 106 darab Magyar Pétert egyéni képviselőnek indítani, pedig felmerült egyesekben, hogy névváltoztatással ezt is lehetne csinálni”, egy másik esetben pedig egy utcafórumon jóformán könyörgött a résztvevőknek, hogy jelentkezzenek a pártba, képviselőjelöltnek, szakpolitikusnak, miniszterjelöltnek…
Hogy ki lesz a hódmezővásárhely-makói térségben a „Magyar Péter-hasonmás”, azt tehát egyelőre nem tudni, a legutóbbi információk szerint szeptember végén akarják megnevezni a három „jelölt-jelöltet”. A potenciális indulók közötti könyöklésben Makóról Leitner Szilárd, a Csongrád-Csanád Vármegye OEVK04 TISZA Szigetek Összefogása elnöke mellett Ferenczi Gábor ingatlanértékesítő, jogász vehet részt. Ő bár többször bejelentette a közélettől való visszavonulását, ennek komolysága megkérdőjelezhető, miután az utóbbi időszakban nem is leplezi politikai aktivitását. Hódmezővásárhelyről már korábban izomból rányomult a jelöltségre Márki-Zay Péter önkormányzati képviselője, Jovány Gyula, aki biztos, ami biztos, egy helyi Tisza-sziget élére is megválasztatta magát. Új szereplőként lendült mozgásba Márki-Zay női „liblingje”, Kecskés Fanni önkormányzati képviselő, aki szintén rástartolt a pozícióra. Több forrásunk szerint is ennek szól az a jól látható építkezése, melyet amúgy az önkormányzat által szervezett és finanszírozott(!) programokon (a Mozgásban Vásárhely sport-, illetve a Szent Ferenc Program szociális rendezvényein) keresztül fejt ki. „A jelek szerint Hódmezővásárhely polgármestere már két vasat is a tűzben tart, hogy valamilyen módon betegye a lábát a Tisza Pártba” – fogalmaztak a helyi politikára rálátó informátoraink. Egy ötödik név is felmerült egyébként a hírek szerint, ő pedig az algyői ellenzéki polgármester, Molnár Áron egyik bizalmi embere, a nagyközség önkormányzatánál dolgozó Csicsvári Attila. Hogy közülük kinek szavaz bizalmat Magyar Péter, bocsánat: a pártvezetés, az a következő hetekben-hónapokban derülhet ki.
Leitner Szilárd
Ferenczi Gábor
Jovány Gyula
Kecskés Fanni (Fotó: Facebook)
Jelen állás szerint négy név tehát biztosan lesz jövő áprilisban a térségi szavazólapon, ám az egyéni képviselőjelöltek listája tavaszig még bővülhet is. A Jobbik Magyarországért Mozgalom mellett az MSZP is tett olyan nyilatkozatokat, hogy mind a 106 körzetben saját jelöltet akar állítani, ám a hódmezővásárhely-makói választókerületben még nem neveztek meg indulót sem a jobbikosok, sem a szocialisták. A Magyar Kétfarkú Kutyapárt önálló országos listát ígért, amihez legalább 71 egyéni jelöltre lesz szükség, de nem tudni, a mi térségünk ezek között lesz-e. Nem áll ugyanakkor rajthoz a választáson, ezzel kvázi véglegesítette önfelszámolását a Momentum, s ugyanígy nem várható az LMP és a Párbeszéd indulása sem, arról pedig már szóltunk, hogy Márki-Zay a csak papíron létező, nulla százalékos pártjával a Tisza Pártba dugná el trójai falovát… Kisebb ellenzéki formációk versenyzőinek és független (ön)jelölteknek a felbukkanása ugyanakkor bőven elképzelhető még, hiszen emlékezetes, három és fél évvel ezelőtt is összejött hat próbálkozó ezért a parlamenti mandátumért. Egy biztos: ahogy 2022-ben – mikor Lázár János tönkreverte a körzetben az egyesült ellenzék miniszterelnök-jelöltjét –, úgy a jövő évi választáson is nagyon fontos választókerület lesz a végeredmény szempontjából a Csongrád-Csanád vármegyei 4-es, melynek küzdelmét kiemelt figyelem fogja kísérni.
Borítókép: Illusztráció