36 millió forintot kellene visszagurítaniuk Ambrózfalvának, de továbbra is időhúzásra játszanak. Ha a vállalt határidőig nem fizetnek, Csjernyik Zoltánék két ingatlant adnának át a megkárosított községnek, ám szakértők szerint ezek messze nem érnek annyit, mint amennyire az albertiek tartják őket. Vajon belemegy-e Ambrózfalva, hogy pénz helyett az ingatlanokkal szúrják ki a szemét?
Ahelyett, hogy rendezné a tartozását, s visszaadná Ambrózfalvának a jogtalanul lenyúlt pénzt, tovább folytatja a szemfényvesztést a csanádalberti önkormányzat – tudta meg a Promenad24. A lapunkhoz eljutott információk szerint Csjernyik Zoltánék még mindig nem fizették vissza az ambróziak számláiról szabálytalanul elvett több tízmillió forintot, s most is időhúzásra játszanak, miközben a megkárosított község már a csődeljárás nehézségeit nyögi. A térségi közéletre kitűnő rálátással bíró informátoraink szerint Alberti ingatlanokkal szúrná ki Ambrózfalva szemét a guruló forintok helyett.
Portálunk utánajárt az értesülésnek, s valóban rá is bukkantunk Csanádalberti honlapján. Csjernyik Zoltánék április 15-én rendkívüli ülésen arról hoztak határozatot, hogy megkérik Ambrózfalvát: június 15-e előtt ne nyújtson be inkasszót a fennálló, 36 millió forintos tartozásra. Egyúttal vállalták, hogy amennyiben június 15-éig nem fizetik vissza ezt az összeget, akkor két, önkormányzati ingatlanjukat átadnák Ambrózfalva községnek.
A nyilvánosan elérhető dokumentumból kiderül, hogy az egyik a Pitvaros külterület 07/5 helyrajzi számon fekvő, 57 ezer négyzetméteres szántó, rét, melynek értékét 17 millió forintban jelölték meg. A másik pedig a Csanádalberti belterületén, a Fő út 58. szám alatt lévő ingatlan, udvar, melyen egy 150 négyzetméteres új építésű csarnok, egy 75 négyzetméteres lakóépület, egy ugyanakkora mezőgazdasági épület található, valamint egy 1500 négyzetméteres, termő szilvafákkal beültetett gyümölcsös. Ezt 20 millió forintra tartja az alberti grémium.
Az ügy hátteréről megkérdeztük Ambrózfalva polgármesterét. – A szóban forgó határozatot a csődbiztosunk felszólítására fogadta el Csanádalberti. Egy közös egyeztetésen neki az volt a kérése korábban, hogy szülessen hivatalos dokumentum arról, elismerik a tartozást, és nem fizetés esetére jelöljenek meg az a tulajdonukban álló forgalomképes vagyont. Emellett a tartozás elismerésének közjegyzői okiratba foglalása van még jelenleg folyamatban, amelyhez szintén ragaszkodik a csődbiztos. A testület döntését megküldték nekem, erre hivatalos válaszlevelet küldtem is vissza Csanádalberti polgármesterének – közölte megkeresésünkre Nagy Szabolcs.
A válaszlevélben egyébként Ambrózfalva vezetője diplomatikusan arról tájékoztatta Csanádalbertit, hogy tudomásul veszi a határozatban foglaltakat, ám kiemelte: a megjelölt vagyontárgyak elfogadása számukra csak egy választható, de korántsem kötelező opció. Nagy Szabolcs egyúttal leszögezte: amennyiben a település által megbízott jogi szakemberek és az adósságrendezésre kijelölt csődbiztos úgy ítélik meg, hogy az önkormányzatuk az inkasszálás útján jobb eséllyel jut a pénzéhez, mint a felajánlott ingatlanok elfogadásával, akkor élni fognak az inkasszóval. Jelezte, a Csanádalberti által korábban szabálytalanul elvitt tízmilliókra égető szükségük van, mert mihamarabb be kell fejezniük a szociális szolgáltatóház kialakítását célzó pályázatukat, melynek kapcsán még mindig tartoznak a kivitelezőnek.
– Ambrózfalva Község Önkormányzatának a településről jogtalanul átutalt összeg pályázat által érintettsége miatt alapvetően nem célja, hogy Csanádalberti vagyonából elégítse ki a követelését, hiszen ezt a vagyont nem tarthatná meg, a beruházás befejezésének érdekében annak továbbértékesítésére kényszerülne, amelynek eredményességét és időtartamát jelenleg nem lehet megítélni – írta kollégájának.
Ingatlanpiaci szakértőink határozott álláspontja, hogy teljes mértékben érthető Ambrózfalva óvatossága. Joggal merülhet fel kérdés a Csanádalberti által felajánlott vagyontárgyak értékével kapcsolatban – mutattak rá többen is. A térség ingatlanpiaci viszonyait ismerő szakemberek azt állítják, hogy a két ingatlan közel sem ér annyit, mint amennyit az albertiek tartják őket; ezen a környéken, ilyen áron – legalábbis gyorsan – biztosan nem lehet azokat eladni és pénzzé tenni.
– Ordít a túlárazás, ennek a két ingatlannak a reális értéke a mai piacon meg sem közelíti a 17, illetve a 20 millió forintot – foglalta össze a lapunk által megkérdezett egyik szakértő.