A Brüsszel-Kijev koalícióról és a kormány legfrissebb döntéseiről is beszámol a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
– A kormány a tegnapi ülésén értékelte az ukrán oldalról Magyarországot ért fenyegetéseket, amelyek új szakaszba léptek – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón. Hozzátette, az elmúlt időszakban újabb és újabb tervek kerültek nyilvánosságra, amelyek a magyar belpolitikába való beavatkozást vetítik elő.
„Ebben a helyzetben Magyarországnak továbbra is meggyőződése, hogy a béke pártján kell állni, és továbbra is tévesnek tartjuk az Európai Unió olyan törekvéseit, amely a háború meghosszabbításával járnak” – jelentette ki a tárcavezető, hozzátéve, hogy ezekre a beavatkozási kísérletekre a válasz a nemzeti petíció kitöltése.
Az elmúlt évekhez képest is sikeresnek tekinthető a nemzeti petíció visszaküldési aránya, mondta a miniszter.
A tárcavezető kitért arra is, hogy a kormány döntött az árréscsökkentés fenntartásáról, ez az intézkedés ugyanis hozzájárul a kedvező inflációs adatokhoz. Természetes, hogy ilyenkor megjelennek a multik profitérdekei, de az árak féken tartása a magyar emberek érdeke, hangsúlyozta Gulyás Gergely.
A januári rezsistop kapcsán elmondta, arról mindenki kap értesítést. Ha valaki nem gázra, vagy távfűtésre, hanem villanyszámlára vonatkozóan kéri a jóváírást, azt az ott rögzített eljárásnak megfelelően fogja tudni megtenni.
A kormány meghallgatta Lázár János építési és közlekedési miniszter kátyúhelyzettel kapcsolatos jelentését.
A magyar állam 31 ezer kilométer útnak kezelője, ezen felül 182 ezer kilométer út van még, ami az önkormányzatok kezelésében van, ezért a kátyúhelyzet javításában az önkormányzatoknak is fontos szerep jut. A kormány arra kéri a településeket, hogy a korábbiaknál több kátyú felszámolásában vegyenek részt.
Az építési és közlekedési minisztérium kátyúzási tervet állított össze a 2026 január elseje és április elseje közötti időszakra vonatkozóan. 4500 útszakaszon keletkeztek kátyúk, amelyeket 7 csoportba sorolnak. A legveszélyesebb kátyúkat egy napon belül kijavítják.
Kátyúzásra 8,2 milliárd forintos keret áll rendelkezésre, a munkálatokat soron kívül végzik el a karbantartók
– jelentette ki a miniszter, hozzátéve: januárban 750 tonna hidegaszfaltot használtak fel a kézi kátyúzáshoz. A munkát mintegy 1000 ember végzi hétköznaponként, de hétvégenként is majdnem 500-an igyekeznek felszámolni a kátyúkat.
Vitályos Eszter kormányszóvivő elmondta, ma kezdődik meg a 13., illetve a 14. havi nyugdíj első részletének utalása a nyugdíjszerű ellátásra jogosultak bankszámláira.
A szóvivő kijelentette, számos, nemzetgazdasági szempontból jelentős döntés történt az elmúlt időszakban. Többek között bővült egy orvostechnikai eszközöket gyártó üzem, több infrastrukturális beruházás is elkészült, illetve számos közintézmény, valamint azok gépparkja újult meg.
Ezután az újságírói kérdések következtek.
Az első a rendvédelmi dolgozók béremelése kapcsával volt kapcsolatos. Gulyás Gergely elmondta, volt egyeztetés az érintett dolgozókkal, a minisztérium pedig végül az egyszeri juttatás mellett döntött. Megkérdezték tőle azt is, hogy ha a külföldön élő fiatalok hazatérnek, jogosultak lehetnek-e a 3 százalékos otthontámogatásra? A tárcavezető leszögezte: itthoni munkaviszonyt kell igazolni, ugyanakkor a kormány már dolgozik a program kiterjesztésén.
Kitért a gödi Samsung gyárról szóló hírekre is, amelynek kapcsán leszögezte: kampányhazugságról van szó, Szijjártó Péter pedig beperelte a Telexet a lap állításai miatt. Gulyás Gergely hangsúlyozta: a munkavédelmi szabályokat be kell tartani. Hozzátette: Gödön soha semmilyen környezetszennyezést, káros értéket nem mértek, a felmerült gondok munkavédelmi problémát jelentettek, amelyek miatt a hatóságok ki is szabták a bírságokat.
A bírák egyetlen feladata, hogy a jogszabályoknak megfelelően járjanak el
– jelentette ki Gulyás Gergely a szolidaritási hozzájárulással kapcsolatos hírekre reagálva.
Magyar Péter, a Tisza Párt elnökének egy interjúban elmondott fenyegetéseire reagálva a tárcavezető kijelentette: a személyiségzavar sajátos jeleként értékeli a Tisza-vezér kijelentéseit.
Kérdezték a minisztert Orbán Viktor kormányfőnek az informális uniós csúcson való részvételéről. Gulyás Gergely szerint Európának számtalan okból vannak versenyképességi problémái. Európa úgy vesz részt egy versenyben, hogy drágábban szerzi be az energiát, mint a versenytársai, közben önti a pénzt Ukrajnába, amelyet fel is akar venni a soraiba, akár a nemzetközi jog megsértésével is. Gulyás rámutatott:
a versenyképességi hátrány megszüntetéséhez meg kell szüntetni a szankciós rezsimet.
Szó volt arról is, hogy a tiszás Bujdosó Andreának több mint 12 ezer Shell-részvénye van, illetve arról: lehet-e érdeke ennek fényében a Tiszának, hogy Magyarország leváljon az orosz gázról. Gulyás Gergely rámutatott: aminek sok elszenvedője van az egyik oldalon, sok haszonélvezője van a másik oldalon. Mint mondta, a Shellnek jó lesz, ha Magyarország leválik az orosz energiahordozókról, de a magyaroknak nem lesz az, hiszen nem lesz fenntartható a rezsicsökkentés.
A napelemes támogatási programról szólva elmondta, érdemes még jelentkezni a pályázatra. A tárcavezető örülne, ha lenne lehetőség arra, hogy a 100 milliárd forinton felül is lehessen támogatást nyújtani. Az állam 80 százalékot fedez a családi fejlesztések ezen formájában.
Ez a viselkedés elfogadhatatlan: nem helyes, ha valaki a háborúkon, azok áldozatain nevet. Ízléstelen, ami történt
– jelentette ki Gulyás Gergely miniszter a tegnapi Lázárinfón történtekre reagálva. Kiemelte, a magyar kormány nem a háborús törekvéseket, hanem a békét támogatja minden fórumon.
Arra kérdésre, hogy mennyire vehetőek komolyan az ukrán fenyegetések, a tárcavezető elmondta, a fenyegetéseket minden országnak komolyan kellene venni. „Ezek a nyilatkozatok ellenséges nyilatkozatok és elfogadhatatlanok” – húzta alá.
„Továbbra is az a véleményünk, hogy a Benes-dekrétumok minden, a magyar kisebbség elleni rendelkezése alkotmányellenes” – jelentette ki a miniszter újságírói kérdésre válaszolva.
forrás: magyarnemzet.hu
