Ahogy átfordulunk 2025-ről 2026-ra, több díjtétel ára is felfelé kúszik Vásárhelyen a Márki-Zay Péter vezette közgyűlés döntése értelmében. Cikkünkben nagyvonalakban összefoglaljuk, miért és mennyivel kell többet fizetni, mint eddig.
Adó- és áremeléseket hozott a november végi közgyűlés Vásárhelyen. A polgármester és az őt támogató képviselőcsoport a legkülönfélébb díjnövekedésekről döntött, a Fidesz-KDNP távolmaradásával fejezte ki egyet nem értését.
A vállalkozások építményadója átlagosan 7 százalékkal, a telekadó 5,6 százalékkal emelkedik. A bölcsődei ellátás díja 320-450 forintról 600 forintra emelkedik, míg az önkormányzat által biztosított közétkeztetés három év alatt harmadjára drágul, most éppen 8 százalékkal.
A parkolás díja óránként 320 forintról 400-ra nő. Tavaly ugyanekkor még 250 forintért lehetett parkolni.
Az Idősek Otthonában a napi ellátási díj 5700 forintról 6300 forintra nő február elsejétől. Ez 10,53 százalékos emelést jelent. Az étkezés nélküli térítési díj 4450 forintról 4900 forint lesz.
5,6 százalékkal növekszik a szociális bérlakások bérleti díja, és a Nyugdíjas lakóparki lakások használatba vételi díja is emelkedik.
Drágább lesz a házasságkötés is. Szombati napokon az eddigi 10 ezer helyett 20 ezer forintot kell fizetni a hivatali szertartásért, míg a kihelyezett esküvők 30 ezer helyett 50 ezer forintba kerülnek.
A mártélyi csónakkikötők használata az eddigi éves 5260 forint helyett 10 ezer forint lesz. A közgyűlésen elhangzott: 20 ezer forint is szerepelt a tervben, de végül mérsékelték az összeget.
Márki-Zay Péter polgármester az adó- és áremeléseket az inflációval, és a kormányzati elvonásokkal indokolta, valamint azzal, hogy a fejlődésekhez több pénzre van szüksége a városnak. Továbbá úgy fogalmazott: a vásárhelyiek jól jártak az áremelésekkel, mert többet is lehetett volna növelni a tételeken.
A Fidesz-KDNP közleményében ezzel szemben azt írta: nem asszisztálnak olyan döntések meghozatalánál, amelyek nem szolgálják a városban élők érdekeit.
Borítókép: Illusztráció

