Magyarországon hat külföldi tulajdonú áruházlánc egyre inkább átveszi az uralmat a magyar élelmiszerpiac és élelmiszeripar felett, ezért a hazai tulajdonú kereskedők és feldolgozók egyre hátrányosabb helyzetbe kerülnek – jelentette ki Bubenkó Csaba, az Egyenlő.hu Modern Szakszervezet elnöke kedden sajtótájékoztatón.
A láncok jellemzően globális élelmiszergyártók termékeit értékesítik, így a hazai termelőknek és feldolgozóknak egyre nehezebb áruikkal a polcokra kerülni, ami az ellehetetlenülésükhöz vezet. Példaként említette, hogy miközben 2012-ben a magyar tulajdonú láncok még a piac 40 százalékát birtokolták, ez az arány 2024-re 25 százalékra csökkent. További probléma, hogy a nyugat-európaihoz hasonló magyar élelmiszerárak mellett a magyar dolgozók a nyugati bérek csupán 40 százalékát kapják.
Ebben a helyzetben a szakszervezet és a CÖF-CÖKA felhívja az állami szervek figyelmét, hogy a multik importérdekeit egyensúlyba kell hozni exportkötelezettségükkel. Lehetővé téve a magyar élelmiszergyártók bemutatkozását, termékeik forgalmazását az európai piacon. Továbbá kérik, hogy olyan intézkedéseket vezessen be az állam, amelyek megóvják Magyarország gazdasági érdekeit és biztosítják az európai szintű fizetéseket a magyar munkavállalók számára.
– Ugyancsak szorgalmazzák, hogy vizsgálják felül az egészségre ártalmas ukrán mezőgazdasági termékek erőltetett vámmentes importját – mondta Bubenkó Csaba.
MTI
Fotó: Illusztráció