Újabb botrány van kialakulóban a vármegye legkisebb városában, ugyanis az a hír járja, hogy két korábbi pályázattal is komoly gondok adódtak. Egyik a csapadékvíz-elvezetés felújításához kapcsolódik, melynek összege 100 millió forint körüli, míg a másik a művelődési ház felújításához kötődik és közel 300 milliós.
Úgy tűnik, elég sok a probléma mostanában Csanádpalotán. Információink szerint a csapadékvíz-elvezetési és a művelődési ház felújítási pályázatával is gondok vannak. A csapadékvíz-elvezetés projekt még a jelenleg képviselő, korábbi polgármester Nyergesné Kovács Erzsébet idején kezdődött. Itt történt az, hogy korlátlan felhatalmazást kapott a pályázatban történő eljárásban az önkormányzat műszaki ügyintézője, akinek „közreműködése mellett” hibás számlák, hibás szerződések keletkeztek, sőt, az átadás-átvétel is úgy történt, hogy még egyáltalán nem volt kész a projekt. Debreczeni István későbbi polgármester kérdőjelezte meg a vállalkozó teljesítését akkor, amikor kiderült, hogy a két szivattyú helyett egyet helyeztek el a szivattyúházban, ami mellesleg egy 1969-ben gyártott modell volt.
Mikor megkérdezték a műszaki ellenőrt, hogy vajon hol van mégis az új szivattyú, akkor azt válaszolta: „Láttam egy autóban!”. A vállalkozó hevesen tiltakozott még akkor is, amikor készre jelentette a projektet, úgy, hogy a MÁV területén el sem végezte a munkát, hiszen engedélyt sem kapott. Az engedélyt a készre jelentés után kérte meg. A vállalkozó további milliós követelésekkel állt elő, azonban az önkormányzat visszautasította a kifizetést.
Ekkor történt a híres megrohamozása az önkormányzat épületének és az akkor már képviselő (most polgármester és alpolgármester) Kovács Gábor és Tóth László nagyon a vállalkozó mellett kardoskodtak. Később kiderült a Magyar Államkincstár ellenőrzése nyomán, hogy a vállalkozó nem végezte el a munkát, hibásan teljesített és hiánypótlást írt elő a hatóság. A vállalkozó kötötte az ebet a karóhoz, azonban az önkormányzat nem fizetett. Debreczeni István azonnal eltávolította a műszaki ügyintézőt.
Ahogy említettük: a művelődési ház felújítása során is komoly gondok vannak: egyrészt 10 oldalas hiánypótlás kell, másrészt problémás az elszámolás is, így információink szerint a hatóság ultimátumot adott az önkormányzatnak, hogy vagy azonnal pótolja a hiányosságait, vagy vissza kell fizetni a pályázati összeget, ami működésképtelenné teheti az önkormányzatot és csődhelyzet állhat elő.
Nyergesné Kovács Erzsébet képviselő számára nem lenne ismeretlen a helyzet, hiszen Lázár János révén az állam egyszer már 72 millióval kisegítette a települést, majd a művelődési ház befejezéséhez is „szerzett” 50 milliót. A képviselő egy igazi politikai túlélő, a csődnél a korábbi polgármestert (Kovács Gábor jelenlegi polgármester édesapját) hibáztatta a felelőtlen gazdálkodásért, most legfeljebb majd a fiát fogja, a lényeg, hogy ő tiszta maradjon.
Informátorunk szerint döbbenetes a fejetlenség a település vezetésében, hiszen a választási ígéreteikből semmit nem tudtak megvalósítani:
– Közel 50 százalékkal emeltek több adónemet és a temetői díjakat. Az önkormányzati tulajdonú üzleti célú bérlemények bérleti díját is drasztikusan megemelték, sőt, visszamenőleg követelnek bérleti díjakat jogtalanul. Volt olyan vállalkozó, akinek megígérték a felújítás költségének bérleti díjba történő beépítését, azonban később ezt visszavonták és a helyzet jelenleg sem tisztázott. Kis híján a Csanádpalotai Futball Club is elesett az öltöző épületének felújítására kapott összegtől hozzá nem értésük miatt. Most éppen az önkormányzat néhány éve vásárolt 9 fős buszát árulják, ahelyett, hogy az iskolások és betegek, idősek utaztatását biztosítanák vele. Pályázati források sem érkeznek Csanádpalotára, bár a jelek szerint úgysem tudnának mit kezdeni vele. A közmunkaprogram romokban, sorra mondanak fel a közfoglalkoztatottak, a közterületeket ellepi a gaz – árulta el forrásunk.
Egyre biztosabb, hogy a település rossz lóra tett a jelenlegi vezetéssel. A választásoknak a lakosok helyett három igazi nyertese van Kovács Gábor, aki szintén ott dolgozó feleségével közel 1,8 millió forintot visz haza minden hónapban, az alpolgármester, Tóth László és felesége is közel 500.000 forintot tud eltalicskázni, míg a hatalom közelébe kerülő Nyergesné Kovács Erzsébet pókként hálózza be a hivatalt és a képviselő-testületet.
Borítókép: Archív