Újabb öt, illetve tíz évre kaphatják használatba a Petőfi és a Szék utcai épületet a reformátusok, s tovább folytathatják működésüket az iskoláik. Úgy tűnik, végül megállapodás születhet a gyermekek érdekében az Ótemplomi Református Egyházközség és Márki-Zay Péter között.
Kiegyezhet a hódmezővásárhelyi városvezetés és a Hódmezővásárhely-Ótemplomi Református Egyházközség a Petőfi utca 6., valamint a Szék utca 3–5. szám alatti ingatlanok ügyében. A megállapodás kérdése a közgyűlés szerdai ülésén napirendre is kerül, ahhoz lényegében már csak a képviselők zöld lámpájára, illetve a szerződések aláírására van szükség. Mindez azt jelenti, hogy szeptember 1-jétől zavartalanul folytatódhat az oktatás és nevelés a Szőnyi Benjámin Református Általános Iskolában, illetve az Aranyossy Ágoston Református Óvoda, Általános Iskola és Szakiskolában.
A jelek szerint hosszú évek óta tartó vita végére kerül pont Hódmezővásárhelyen. A reformátusok egy 2022-es törvénymódosítás alapján szerették volna, hogy a tulajdonukba kerüljön a két ingatlan, hogy ott minél magasabb színvonalon végezhessék oktatási-nevelési munkájukat, ám a város vezetése ebben nem volt partner, ami végül pereskedéshez vezetett.
Márki-Zay Péter nemrég még azt akarta elérni, hogy az egyházközség 1 milliárd forintért vegye meg az épületeket, de végül ebből nem lett semmi. A Fidesz-KDNP frakciója fogalmazta meg elsőként a javaslatot, hogy amíg az épületekben oktatási és nevelési tevékenységet folytatnak, a város ugyanúgy adja határozatlan időre ingyenes használatba a reformátusoknak az ingatlanokat, ahogy ezt az állami és más egyházi fenntartású iskolák esetében is megvalósult. A mostani egyezség azért vált sürgetővé, mert a Petőfi és a Szék utcai ingatlanok esetében augusztus 31-ével lejár a jelenlegi használati megállapodás, a 2025/26-os tanév előkészítése kapcsán viszont május 31-éig döntésnek kell születnie az iskolák további működéséről.
A közgyűlés elé kerülő anyag szerint Bán Csabáék vállalják, hogy ejtik a Szék utcai és a Petőfi utcai tulajdonszerzésre vonatkozó kereseteiket, utóbbi ingatlan esetében pedig nem gördítenek akadályt a társasházzá alakítási szándék elé sem. – Mindkét ingatlan használati megállapodásának megkötésének a feltétele a felek között egy egyezségi megállapodás aláírása, melyben rögzítésre kerül, hogy az Egyházközség visszavonja az Önkormányzattal szemben indított pereket, továbbá a megállapodásban vállalja az Egyházközség, hogy a jövőre nézve sem indít újabb pert az Önkormányzattal szemben az ingatlanok tulajdonjogának ingatlanforgalmi értékbecslő által meghatározott ellenérték nélküli megszerzésére – rögzíti az előterjesztés.
Mindezek ellenében a Petőfi utca 6. szám alatti épületben a város újabb öt évre biztosítja az emeleti rész térítésmentes használatát. Emellett azt ígérik, hogy a földszint vonatkozásában az egyházközség „megállapodást köthet olyan időkeretre, amikor a termeket nem használja a Játszóház”. A Szék utca 3–5. szám alatti ingatlanban pedig további tíz évre kapnának ingyenes használati jogot a reformátusok.
A leendő megállapodás egyébként megegyezik a Fidesz-KDNP korábbi kezdeményezésével, ám van egy lényegi különbség, mégpedig a szűkre szabott időkeret. Nagyon úgy tűnik, hogy bár szavakban békejobbot nyújtott a városvezetés, mégis képtelen nagyvonalúan viselkedni. A reformátusok ugyanis csak öt évre kapják meg a Petőfi utcai és tíz évre a Bán Csabáék által saját erőből, sok száz millió forintból felújított Szék utcai épületet. Ez azért is kicsinyes döntés, mert más iskolafenntartó felekezeteknek – például a katolikusoknak – száz évre biztosítja a használatot Hódmezővásárhely a városi tulajdonú ingatlanokra, ami gyakorlatilag a tulajdonba adással egyenértékű. Bármennyire is méltatlan ez a húzás, az egyházközség számára a gyermekek szempontjai az elsődlegesek, ezért az ő érdekükben minden bizonnyal kénytelenek rábólintani Márki-Zay feltételeire.
Fotó: Szék utcai iskola (Archív)