Több mint fél év telt el az új hódmezővásárhelyi közgyűlés megalakulása óta. Az azóta eltelt időszakról Szél Istvánt, a helyi Fidesz elnökét, önkormányzati képviselőt kérdeztük.
– Hogyan értékeli, milyen együttműködést sikerült kialakítaniuk a polgármesterrel, illetve az őt támogató többség tagjaival?
– Szándékaink nem találtak elfogadásra, Márki-Zay Péter nem kíván együttműködni velünk. Nagyjából ez a helyzet az őt támogató képviselőkkel is, velük sincs kapcsolatunk. Más kalap alá tartozik a polgármesteri hivatal, hiszen a közgyűlésen általunk felvetett problémák döntő részét orvosolják. Szeretném leszögezni: nekünk a hódmezővásárhelyiek véleménye a legfontosabb, az elmúlt fél évben két konzultációt és számos fogadóórát is tartottunk, s az ott felmerült ügyeket a testület elé visszük.
– A korábbi ciklushoz képest láthatóan változtak a hangsúlyok a Fidesz-KDNP-frakciónál, a szakmai ügyeket helyezik előtérbe, s igyekeznek tartózkodni az országos politikai vitáktól. Ön eredményesnek tartja ezt akkor is, ha Márki-Zay Péter ugyanott folytatja a közgyűlésben is, ahol 2018-ban elkezdte?
– Márki-Zay Péter lemeze megakadt 2018-ban, s azóta ugyanazt játssza. Ez már olyan súlyú, ami nem politikai, hanem egészségügyi kérdés, esetét érdemes lenne orvossal megvizsgáltatnia. Tulajdonképpen aggódom érte, szerintem a frusztrációja orvosért kiált.
– Térjünk át a konkrét helyi ügyekre! A város idei büdzséjét a stagnálás és a kilátástalanság költségvetésének minősítették, s nem is vettek részt annak elfogadásában, pedig voltak konkrét javaslataik is az anyaghoz. Nem lett volna jobb vitatkozni a város anyagi helyzetéről, jövőképéről?
– Miért tettük volna? Márki-Zay szerint itt minden rendben van. Szerintünk meg nem, de ez nem érdekli a polgármestert.
– Önök úgy érveltek, hogy a városban 2018 óta nem történik érdemi beruházás, míg a polgármester azt állítja, csak idén 1,5 milliárd forint saját forrásból fejlesztenek, ami szerinte példaértékű. Hol az igazság?
– Nos, ha egy csap cseréje, egy bérlakás kimeszelése, egy utca leaszfaltozása, netán egy termálkút megjavítása érdemi beruházásnak számít egy megyei jogú városban, akkor tényleg hatalmas baj van.
– Az idei szolidaritási hozzájárulási kötelezettségek arról tanúskodtak, hogy Vásárhely jelentősen lemaradt a megyei jogú városok mögött, ami az iparűzési adóerő-képességet illeti, sőt, a kisebb vármegyei települések is kezdenek elhúzni mellette. Mi ennek az oka?
– Évek óta azt mondjuk, hogy Márki-Zay Péternek semmiféle víziója nincs Hódmezővásárhellyel kapcsolatban. A politikájának tulajdonképpen az a lényege, hogy minél rosszabb Hódmezővásárhelynek, annál jobb a TISZA Pártnak. Most nekik udvarol, de már olyan szinten, hogy az zavarba ejtő. Sőt, ki is mondta szó szerint: „nekem most a TISZA győzelmén kell dolgoznom.
– Márki-Zay Péter szerint azért nem érkeznek Vásárhelyre gazdaságélénkítő nagyberuházások, mert a Fidesz, a kormány és Lázár János bünteti és sanyargatja a várost. Erről mi a véleménye?
– Ennek megcáfolására elég elmennünk Szegedig, ahol óriási erőkkel épül BYD. Az ottani polgármester – az MSZP egykori miniszterelnök-jelöltje – az a Botka László, aki közismerten ellenzéki. De sorolhatnék még számos megyei jogú várost Érdtől Szombathelyig, melyeket szintén nem kormánypárti politikusok vezetnek. Mégis fejlődnek, mert képesek tárgyalni a kormánnyal, és előrébb is jutnak. Márki-Zay Péter tárgyalóképtelen.
– Hódmezővásárhely nemrégiben a Versenyképes Járások Programban is jelentős, százmilliós nagyságrendű forrásoktól esett el. Ön szerint a polgármester nem tudott vagy nem is akart megegyezni a járási kistelepülések vezetőivel?
– Én csak annyit látok, hogy összeveszett négy polgármester. A hódmezővásárhelyi közgyűlésben mi is megszavaztuk, hogy a nevünkben Márki-Zay Péter járjon el ebben az ügyben. Nem sikerült neki, és ezzel egyedül maradt: én legalábbis egyetlen megyei jogú városról nem tudok az egész országban, ahol nem jutottak volna megállapodásra. Ez szerintem önmagáért beszélő tény.
– Márki-Zay most Brüsszelhez akar fordulni, s aláírásgyűjtést is indított annak érdekében, hogy Magyarország addig ne jusson uniós pénzekhez, míg Vásárhely nem kapja meg a neki járó forrásokat. Mit javasol a vásárhelyi polgároknak, támogassák a petíciót?
– Petíció helyett a munkát javasolnám. Apropó: ezen a tüntetésen maga Márki-Zay Péter mondta ki, hogy „Mocskos Fidesz!” Ezt a kijelentést nem kommentálnám. Azt viszont megjegyezném: ha minden megyei jogú városnak sikerült megegyeznie, csak Hódmezővásárhelynek nem, akkor szerintem elég világos, hogy ki megy szembe mindenkivel az autópályán.
– Az utóbbi hónapokban több területen is jelentős adó- és áremeléseket hajtott végre a városvezetés, emelkedtek például a parkolási és a menzadíjak, a korábbinál jóval többet kell fizetniük a szociális bérlakásokban élőknek, a Kovács-Küry Időskorúak Otthona ellátottjainak, de kilőtt az építmény- és a telekadó is. Az elmúlt évek válságai nyomán a mindennapi életben is azt tapasztaljuk, hogy minden drágul, önök ezzel együtt nem tartják elfogadhatónak egyik emelést sem?
– Márki-Zay Péter választási programjában semmiféle díjemelés nem volt. Az volt a marketing, ami pedig a díjemeléseket illeti, az lett a valóság. Drasztikus áremelések egy elszegényedő városban: az eredmény ismert.
– Mi a legfőbb mozgatórugója Márki-Zay díjemeléseinek, az, hogy üres a kassza, vagy kell a pénz a szabadkígyósi kastély megszerzésére, működtetésére?
– Is-is.
– Ön személyesen mit gondol róla, miért ragaszkodik Hódmezővásárhely polgármestere a szabadkígyósi kastélyhoz?
– Ezt nemrégiben kikotyogta: családi kötődése van hozzá, az egyik őse volt az építő.
– Szereti a trollokat?
– Van belőlük bőven.
– Pontosítjuk a kérdést: nem a közösségi médiában álnéven vagy név nélkül vagdalkozó személyekre gondoltunk, hanem a skandináv mitológia közkedvelt hőseire…
– Úgy gondolom, hogy 32 millió forintot jobb helyeken, fontosabb célokra is el lehetne költeni Hódmezővásárhelyen. S még mielőtt rákérdezne: egy tárgykörben elhamarkodottnak és rosszul időzítettnek érzem a laktanyai Turul-szobor ügyét is.
– Ha világszerte és a gyermekek körében is népszerűek a trollok, miért baj az, hogy Hódmezővásárhelyen 32 millió forintból trollszobrot készít egy dán alkotó? Elképzelhetetlennek tartja, hogy özönleni fognak majd hozzánk a trollturisták?
– Van már egy troll polgármesterünk és rengeteg troll kommentelőnk is. Ezt már soknak érzem.
– A város főtere lassan elkészül. Összességében egy év a csúszás, s eltűnt mintegy 75 millió forint is, a Fidesz-KDNP feljelentést tett, a rendőrség nyomoz. Bíznak abban, hogy az eljárás végén meg is lesznek a felelősök?
– Bízunk az igazságszolgáltatásban. Azonban bármi is lesz a vizsgálat eredménye, a tény az tény marad: Márki-Zay Péter ezt a szerződést úgy írta alá, hogy a vállalkozó felvehetett 30 százalék előleget és meg is tette, szemben a szokásos 10 százalékkal.
– Mi a véleménye arról, hogy az előleggel meglépő budapesti kivitelezővel a szerződést aláíró Márki-Zay ebben az ügyben Rogán Antal, illetve kabinetfőnöke nevét emlegeti, s azt lebegteti, hogy direkt húzták csőbe a várost a Kossuth tér felújítása kapcsán még a 2024-es választás előtt?
– Ez az állítás abba az igen széles halmazba tartozik bele, ami Márki-Zay Péter szokásos hergeléseit tartalmazza. Marketingfogás, tények és bizonyítékok nélkül.
– Mint ön is utalt már rá, a polgármester nemrég azt mondta, a következő egy évben neki a TISZA Párt győzelmén kell dolgoznia, mindent ennek rendel alá. Ezt hogyan kommentálná?
– Három cikluson keresztül voltam polgármester, de sosem láttam ilyesmit a munkaköri leírásban, az eskü szövegében pedig végképp nem. Szerintem ehelyett dolgoznia kellene. Mifelénk az ilyen embernek azt szokták mondani, hogy inkább fogd meg a lapát nyelét, és kezdj neki a munkának.
– Az elmúlt napokban heves vita bontakozott ki „A közélet átláthatóságáról” című fideszes törvényjavaslatról, melyet már a héten tárgyal a parlament. Mit szól azokhoz az érvekhez, melyek szerint az Orbán Viktor miniszterelnök által „húsvéti nagytakarításként” beharangozott indítvány kinyírhatja a független médiát Magyarországon?
– Nem a független médiának lesz vége, hanem annak, hogy a véleményüket külföldről fizetik.
– A Fidesz szerint Brüsszelből rendelték meg a TISZA Párt legutóbbi kampányának eredményét is, mely szerint a szimpatizánsaik többsége támogatja Ukrajna EU-csatlakozását. Miért fontos ezzel szemben, hogy a kormány által indított VOKS 2025 véleménynyilvánító népszavazáson minél többen elmondják az álláspontjukat az ügyben?
– Brüsszel eldöntötte, hogy gyorsított eljárásban akarja felvenni a háborúban álló Ukrajnát, a TISZA Párt pedig bólogat ehhez. Amennyiben azonban Ukrajna az unió tagja lesz, akkor a hazánknak járó források Ukrajnába kerülnek, a magyar embereknek kevesebb pénz jut, az élet számos területén érezni fogjuk annak káros következményeit. Ettől kell megvédenünk magunkat.
– Ön szerint mi lesz a 2026-os országgyűlési választás fő tétje?
– Az, hogy képesek leszünk-e megőrizni az elmúlt 15 esztendő pozitív intézkedéseit, illetve hogy a béke- vagy a háborúpártiak mellé állunk-e. A személyes véleményem mindenképpen az, hogy az nem jó ember, aki a felesége lehallgatásával indította a politikai karrierjét, és még a családját is terrorizálta.