Bérbe adja a mártélyi üdülőket a vármegyei horgászszövetségnek a hódmezővásárhelyi önkormányzat. A polgármester szerint a kiszervezésre azért volt szükség, mert képtelenek gazdaságosan üzemeltetni az ingatlanokat. Kérdés, mindezek tükrében hogyan tudnák nyereségesen működtetni a Vásárhelytől 70 kilométerre található szabadkígyósi kastélyt.
A helyi buszközlekedés és a közétkeztetés után a mártélyi üdülőterület turisztikai egységeinek üzemeltetését is magánkézbe adja át a hódmezővásárhelyi önkormányzat. A jelek szerint Márki-Zay Péterék gőzerővel folytatják a közvagyon privatizálását, ami azt mutatja, hogy képtelenek gondos gazdaként bánni azzal. A polgármester a VTV Időben című műsorának április 3-i adásában jelentette be, hogy kiszervezték a mártélyi üdülőterületen található önkormányzati tulajdonú ingatlanokat is. Ez amúgy csak második nekifutásra sikerült, miután a város elsőre rosszul írta ki a pályázatot…
Három üdülőnket, a Bodnár Bertalan Természetvédelmi Központot, az ifjúsági szállót és a nádfedeles panziót hirdettük meg bérbeadásra. Sajnos a kollegáim, akiket ezzel megbíztunk, nem tudták nyereségesen vagy legalább gazdaságosan üzemeltetni, és mi nem először látjuk azt, hogy ha kiszervezünk valamit, a város jobban jár. Úgyhogy itt is ez történt: ha a kollegák nem tudják megoldani, akkor próbálkozhatnak külsősök is. Most kettő évre ötmillió forintért ítéltük oda
– számolt be róla.
Hozzátette, a Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége nyerte el a hasznosítás lehetőségét. Márki-Zay szerint egyébként az ötmillió forint „nem sok pénz, de a veszteséghez képest sok. Tehát az, hogy néhány millióval több marad a város zsebében, az már biztos.”
Arra is kitért, az új üzemeltető jobban ki tudja majd aknázni az üdülőterületben rejlő lehetőségeket, mint a hódmezővásárhelyi önkormányzat: gyalogtúrákat és vízitúrákat szervez, biztosítja a kenu- és biciklikölcsönzést is. – Ott voltak ezek az eszközök, miért nem adtuk már eddig is bérbe, kérdem én?! Most olyan gazdát találtunk, aki ezt meg tudja. Ha nem a saját kollégáink a hivatalos fizetésért, akkor valaki vállalkozóként a saját hasznára, de meg fogja tenni. Nagyon sok mindennel láttam, hogy ez így működik legjobban, úgyhogy ebbe az irányba szoktunk menni eddig. Nagyon sok más területen, itt is ezt tesszük – érvelt a kiszervezés szükségessége mellett.
A városvezető nem először ismeri be, hogy rossz gazdaként bánnak a közvagyonnal. Erre utal, hogy a legnagyobb városi cégek (HMSZ, Hód-Fürdő) évről évre súlyosan veszteségesek, illetve télen hónapokra bezárják az Emlékpontot, a Zsinagógát és a Magyar Tragédia 1944 Kiállítóhelyet. A történelmi emlékhelyek korábban példásan működő vásárhelyi hálózata mára csak vegetál, de az idei évben már a fürdő kiszervezésének ötlete is felmerült Márki-Zay Péterben.
Mindezek tükrében joggal merül fel a kérdés: ha a vásárhelyi közvagyont nem sikerül normálisan, gazdaságosan fenntartani, megőrizni és fejleszteni az itt élők javára, miért ragaszkodik hozzá a polgármester, hogy megszerezzék a Vásárhelytől 70 kilométerre fekvő szabadkígyósi kastélyt? Mi a garancia arra, hogy nyereségesen tudnák üzemeltetni a jelenleg is százmilliós veszteséget termelő Wenckheim-kastélyt, ha a meglévő vagyonának is rossz gazdája az önkormányzat, s egyre-másra szervezi ki annak elemeit? Nem kellene előbb Vásárhelyen rendet rakni?
Fotó: Mártélyi holtág (Archív/Bodrogi Attila)