Vásárhelyi állatmenhelyről külföldi kutyabordélyba kerülhetnek a kutyák?

Több, egymástól független, de annyira bizarr megkeresést és kérdést kaptunk a közelmúltban, hogy megvizsgáljuk, valóban kerülhettek-e a környéken talált, összegyűjtött ebek külföldre kísérleti célokra, vagy ami még megdöbbentőbb, kutyabordélyba.

Az első megkeresést még viccnek gondoltuk, de kaptunk attól teljesen független, más problémákat is felvető, másként fogalmazó megkeresést is, így úgy döntöttünk, legalábbis felvetjük a történetet, hátha más is hallott a bizarr jelenségről.

Egyik olvasónk azt írja, jó üzlet a kutya, akkor is, ha beteg. A gyógyításukra szép pénzt lehet állatszerető emberektől kérni, majd – főleg, ha fajtiszta állatról beszélünk – értékesíteni is lehet azokat. A kistestű kutyákat ráadásul kísérleti célokra is értékesíthetik külföldön. Mondanunk sem kell, ez illegális, jó lélekkel nehezen is elképzelhető, de hát nem zörög a haraszt… vajon miért jutott volna a téma felvetése több környéken élőnek is eszébe?

Mindkét megkeresés felveti, tudni véli, hogy több, vásárhelyi kutya nyugat-európai kutyabordélyokba került. Csak meresztettük a szemünket, de a világhálón rákeresve ennek bizony nyomát is találtuk.

Egy ellentmondásos lépéssel Dánia lett az első ország, amely legalizálta az állati bordélyházakat, heves vitát váltva ki az állatvédő aktivisták, jogi szakértők és törvényhozók között. A döntés aggodalmakat keltett a nemzetközi szervezetekben, és felháborodást váltott ki a közösségi média felületein – találtuk egy ezzel foglalkozó blogoldalon.

Az ismert szlovák oldal, a bumm.sk 2016-os cikkében pedig ezt írja:

aki szexuális kapcsolatot szeretne kialakítani a kutyájával, akkor annak Dániában semmilyen jogi akadálya nincs. A jogszabály szerint ugyanis csak kényszeríteni nem lehet az állatokat, más egyéb esetben bármi megengedett, de csak akkor, ha mindkét fél akarja.

A helyzet abszurditását jól mutatja azaz érdekes tény, hogy Dániában nem lehet pitbullt tartani, de állattal közösülni nem számít bűncselekménynek – írják az akkori cikkben.

Azóta természetesen – vélhetően a nagy felháborodásnak és az állatvédelmi lobbinak – ezek betiltásra, vagy visszavonásra kerültek, de könnyen elképzelhető, hogy titokban, illegálisan léteznek még ilyenek.

Illegális kutyakereskedésre utaló ügyekkel a rendőrség honlapján is találkozhatunk. Sőt, az index.hu pár évvel ezelőtti cikke annak járt utána, Magyarország az utóbbi években a közép-európai kutyakereskedelem, ezen belül is az illegális kutyakereskedelem egyik fellegvárává vált, évente több tízezer, sokszor ismeretlen vagy legalábbis kétes eredetű kölyökkutya hagyta el az ország határait.

A közelmúltban több vásárhelyi és környékbéli tanyán, telepen is szokatlanul nagy, vagy hatósági intézkedés miatt kénytelen-kelletlen mozgást tapasztaltak többen is, de arról is kaptunk jelzést, korábban Makóról és térség más településéről is „nyoma veszett” jó néhány kutyának. A környékről „összeszedett”, vagy „kimentett” kutyák útja nem minden esetben volt kellőképpen ledokumentálva, a közösségi oldalakról pedig – már amelyik mondjuk segítségkérés miatt oda is felkerült – egyszerűen eltűntek, vetették fel olvasóink. Az egyik, a régióban tevékenykedő állatvédelmi és állatmentő csoport kapcsán pedig külföldi szálak is látszanak. A kutyákat külföldre vitték, örökbe adták, eladták, értékesítették.

Ha olvasóink közül van, aki szintén hallott ilyen, vagy ehhez hasonló esetről, vagy információja van, írja meg és megpróbálunk még jobban utánajárni a témának.

borítókép illusztráció: Marianne Todd / Getty Images