Hiába termelhet idén akár 337 milliós nyereséget a szárnyaló Hagymatikum, a „vízfejként” működő városi holdingba mégis 70 millióval több pénzt locsol támogatásként a tulajdonos önkormányzat, mint tavaly. A DK-s Mucsi Tamás az ordító ellentmondás kapcsán felvetette, a Makói Szolgáltató Nonprofit Zrt. egyre nyilvánvalóbb pénzügyi problémái a város költségvetését is megbillenthetik, de érdemi, megnyugtató választ nem kapott kérdéseire.
Valami nagyon nincs rendben a Makói Szolgáltató Nonprofit Zrt. működése, pénzügyi helyzete körül – nyertek megerősítést a Promenad24 korábbi információi a makói képviselő-testület szerdai ülésén. A jelek szerint a Hagymatikum Gyógyfürdőt is magában foglaló városi holding továbbra is egyfajta nagy „vízfejként” üzemel, melybe a tulajdonos önkormányzat úgy önti a pénzt, mintha nem lenne holnap.
Az idei esztendőre annak ellenére kapnak a tavalyinál 70 millió forinttal több városi támogatást, hogy közben a felújított, kibővített Hagymatikum divízió máris szárnyal, s 337 milliós nyereséggel tervez az idei évre. Ordít az ellentmondás.
70 millióval többet kért a zrt., mint tavaly
Lapunk hétfőn írta meg: az elmúlt kevesebb mint egy évben 250 milliós tőkepótlást, majd 100 milliós tagi kölcsönt és 150 milliós folyószámlahitelt kapott és lenyelt már a Makói Szolgáltató Nonprofit Zrt., ennek ellenére akadozik a beszállítók és a szerződött partnerek kifizetése. A Hagymatikumot is üzemeltető városi gigacég a tavalyi 450 millió helyett 520 milliót kért idénre az önkormányzattól, de sokak szerint akkora a baj a társaságnál, hogy ez a tőkeinjekció sem lesz elegendő.
A szolgáltató zrt. körüli pénzügyi zavarok többször is szóba kerültek a makói testület szerdai ülésén. Nem véletlen, hiszen a holding gazdasági helyzete alapjaiban határozhatja meg a város 2025. évi költségvetését, melyet egyébként ugyanúgy szerdán fogadott el a grémium, mint a zrt. idei évre szóló üzleti tervét.
Mucsi aggódott, a polgármester magyarázkodott
Ellenzéki oldalról számos felvetés és aggály hangzott el ennek kapcsán. A DK-s Mucsi Tamás rámutatott, ha a rosszul működő, rosszul vezetett Makói Szolgáltató Zrt. csődközeli állapotba kerül(t), az Makó város költségvetését is megbillenti, hiszen így vagy úgy – nevezzük bár támogatásnak, tőkepótlásnak, tagi kölcsönnek vagy folyószámlahitelnek –, a nap végén a tulajdonos önkormányzatnak kell megmentenie a legnagyobb cégét, akár újabb és újabb százmilliókkal. Hozzátette, a helyzetet nehezítheti az is, hogy Makónak idén 400 millió forint szolidaritási hozzájárulással kell beszállnia a kevésbé tehetős önkormányzatok megsegítésébe.
Mucsi több konkrét kérdést is feltett a holding pénzügyeit illetően, ám érdemi és megnyugtató válaszokat sem a zrt.-t képviselő vezérigazgató-helyettestől, sem a városvezetéstől nem kapott.
Farkas Éva Erzsébet polgármester a költségvetési rendelet ismertetése kapcsán igyekezett magyarázkodni az ügyben. Nem tagadta ugyan, hogy akadnak hiányosságok és „hibák” a holding működésében, de azt állította, ezeket akkor tudják majd orvosolni, ha egy teljes év működtetését látják. A városvezető véleménye szerint meg kell tehát várni a 2025-ös esztendő tapasztalatait, hogy kiderüljön, hogyan üzemeltethető a legrentábilisebben a szolgáltató zrt., s majd 2026 májusában, a 2025-ös gazdasági évről szóló beszámoló megtárgyalása, kiértékelése után kapnak teljes képet, hozhatnak döntéseket.
A Hagymatikum szárnyal, de mi lesz a haszonnal?
Igaz ugyan, hogy a Hagymatikum Gyógyfürdő új szárnyát, bővítését tavaly márciusban adták át, ám Farkas Éva Erzsébet érvelése a jelek szerint így is erősen sántít. A polgármestert ugyanis a szolgáltató zrt. szerdán jóváhagyott üzleti tervében szereplő számok, adatok cáfolják. A napnál is világosabb, hogy a holding problémáit az okozza, hogy a Hagymatikumon kívüli divíziók (városgazdálkodás, városi televízió, Hagymaház, városi sportcsarnok) és a központi iroda valósággal nyelik a pénzt. Tíz-tizenegy hónap tapasztalataiból is látható, hogy a kibővített gyógyfürdő szárnyal, hasít, brutálisan megnövelte a vendégszámát, s az idei évben további jelentős forgalomemelkedéssel számolhat. 2025-ben várhatóan soha nem látott, több mint 2 milliárd(!) forintos bevétel mellett 337 millió(!) forint nyereséget fog termelni Makónak és a zrt.-nek csak a Hagymatikum, ami nagyságrendi ugrást jelent az előző évek vékonyka (3, illetve 28 milliós) hasznához képest.
Joggal merül fel tehát a kérdés: ha a kibővített fürdő 2025-ben 300 millió(!) forintnál is nagyobb pluszt hoz be a városnak, akkor miért kell mégis a tavalyi évhez képest 70 millió forinttal több városi támogatást biztosítani a „vízfej” holdingnak, s miért nem éppen ezt a 300 milliós hasznot fordítják vissza például városi fejlesztésekre, támogatásokra? S miért kell újabb egy évet várni a hibák kijavítására, ha világosan látszik, hol vannak a problémák a szolgáltató zrt. működésében?