Milliárdosok, hírességek, életművészek engedhetnek meg maguknak egy hónapos elvonulást a világ elől. Még az utazási irodák kínálatában sincs ilyen időtartamú utazás.
Márki-Zay Péter még február 5-i VTV-s interjúban részleteket árult el egy hónapos indiai luxusútjáról.
– Hosszú indiai tartózkodást tervezek, de nincsenek részletes tervek, hogy ott mikor, hol, merre megyünk, meg fogjuk látni, számomra is egy kulturális sokk lesz egészen biztosan, hisz India egy hagyományosan nagyon kusza ország. […] Remélem, hogy nagyon sok szépet látunk, gyönyörű ország, fantasztikus műemlékekkel – magyarázta.
Annyit azért elárult, hogy alapvetően India északi részét szeretnék felfedezni, de feltehetően Nepálba is átruccannak majd a legkisebb lányával. – Rádzsasztánban fantasztikus erődök, paloták, a Taj Mahal, Nepálban a buddhizmusnak az emlékei, tehát nagyon-nagyon sok érdekes dolog van ezen a részen, hogy aztán ebbe az időbe mi fér bele, ezt majd meglátjuk – nyilatkozta a politikus, aki az önkormányzati televízión keresztül az itthon maradó vásárhelyieknek „kitartást” kívánt erre a négyhetes időszakra.
A február 12-i élő bejelentkezésében a polgármester azt mondta, 215 ezer forintért vásárolta meg repülőjegyét. Feltételezve, hogy Márki-Zay a gyermeke repülőjegyét is kifizette, ezek szerint 430 ezer forintba kerül apának és lányának csak a repülés. Az utazáshoz amerikai dollárt és indiai rúpiát is váltott és vélhetően nemzetközi fizetésre alkalmas bankkártyáját is magával vitte.
Az, hogy nem utazási irodán keresztül, hanem magánúton utazott, nem olcsóbbá, hanem éppen ellenkezőleg, drágábbá tehette a négyhetes kiruccanást. Ekkora időtartamra egyetlen utazási iroda sem kínál utazást, 10-12, maximum 14 napos luxusutakkal találkozhatunk.
Az eddigi beszámolókból könnyedén kalkulálható akár az átlagos napi, vagy a 30 napos költségvetés. Az indiai szállások, ezekből sem a legszerényebbeket választotta eddig a polgármester, naponta 12-20 ezer forintba kerülnek. Az étkezésre is lehet nyugodtan napi 15-20 ezer forintot számolni, az utazás pedig napi 20-30 ezer forint is lehet, távolságtól függően. A földetérés helyszínétől Delhiből hamar Agrába vették az útirányt, ahová beszámolóik szerint autóval mentek, a taxi ide legalább 25 ezer forintos költség. Agrában számos látnivaló, kulturális és történelmi emlék várja a turistákat, ezek közül a Taj Mahalba 5-6000 forintos áron lehet befáradni. Agrából Jaipúrba, majd annak környékére kirándultak, ott is szálltak meg (itt megjegyezendő, hogy a szállások díjai Indiában is akkor kedvezőbbek, ha több napot is igénybe vesz a vendég, egy-két napra nem adnak kedvezményt, ráadásul az ország sajátossága, hogy többnyire nem a közzétett árakon, hanem a külföldieket „lehúzandó”, magasabb áron próbálnak mindent is eladni).
Jaipur környékén szintén számos „belépős” helyszínt látogattak meg, melyek az utazási irodák katalógusai szerint 2-6 ezer forintos jegyárakkal működnek. A polgármester kiemelte útinaplójában azt is, dzsipes szafarira is mentek már egy alkalommal. Ennek ára éppen most akciós: a 4-8 órás kirándulás fejenként 24.481 forintba kerül. Mindezekre még rájönnek a nem tervezett kiadások és a tervezett bevásárlások, emlékek, ajándékok beszerzése és egyebek.
Átlagolva, napi 50, de inkább 100 ezer forintos költéssel számolva 1.5 – 3 millió forintba is kerülhet a polgármesternek az indiai út – természetesen két főre számolva ez ennek a duplája, vagyis elérheti a 6 millió forintot. És ez még csak a kintlét, a repülőjegyek, illetékek ebbe még benne sincsenek, csakúgy mint a már általa is beharangozott nepáli kiruccanás. Ez egy 4 órás repülőutat feltételez, amihez vissza kell utazni Delhibe. A repülőjegy Katmanduba fejenként minimum 51 ezer forintba kerül mai áron, de vannak ennél drágább jegyek is.
Összegezve: felmerülhet a kérdés ismét, vajon hány honfitársunk engedheti meg magának hogy másodmagával, egyhuzamban 30 napra elvonulva munkától, családtól, akár 6 millió forintot is elköltve pihenje ki magát egy távoli, egzotikus országban?
Fotók: Márki-Zay Péter Facebook-oldala