Csődközeli helyzetben a Hagymatikumot is működtető makói cég?

250 milliós tőkepótlást, majd 100 milliós tagi kölcsönt és 150 milliós folyószámlahitelt kapott és lenyelt már a Makói Szolgáltató Nonprofit Zrt., ennek ellenére akadozik a beszállítók és a szerződött partnerek kifizetése. A Hagymatikumot is üzemeltető városi cég 520 milliót kér idénre az önkormányzattól, de sokak szerint ez messze nem lesz elegendő. Bár a fürdő kiválóan teljesít, komoly viharfelhők tornyosulnak a társaság felett.

Csődközeli helyzetbe került a makói önkormányzat legnagyobb cége? fogalmazzák meg egyre többen aggodalmukat a Maros-parti városban.

A félelmek nem alaptalanok, tényleg súlyos pénzügyi problémák ütötték fel a fejüket a Hagymatikumot is üzemeltető társaságnál – tudtuk meg több, a Makói Szolgáltató Nonprofit Zrt. működésére jó rálátással bíró forrásunktól.

Informátoraink szerint komoly kérdőjelek mutatkoznak a hatalmas „vízfejként” működő városi holding 2025-ös üzleti tervében is, melynek megalapozottságában sokan erősen kételkednek. Az üzleti tervről egyébként szerdán tárgyal a makói képviselő-testület.

De milyen előzmények vezettek odáig, hogy ekkorára nőtt a baj a Makói Szolgáltató Nonprofit Zrt.-nél? A kérdést már csak azért is fontos megvizsgálnunk, mert a cég a Hagymatikum, a Hagymaház, a Maros-part, a városi televízió, a városi sportcsarnok és a városüzemeltetés működtetéséért is felelős. A vállalat tehát kiemelt jelentőségű feladatokat lát el, s a tevékenysége napi szinten érinti valamennyi makói lakost, de nemcsak őket, hanem a városba érkező turistákat is, akik költéseikkel pörgethetik Makó gazdasági életét.

A nyilvánosan elérhető céges adatbázisok tanúsága szerint

a mára már éves szinten több mint 2 milliárd forintos forgalommal rendelkező vállalkozás a 2023-as évben 214 millió forintos veszteséget hozott össze. Nagyon úgy tűnik, a kedvezőtlen irány 2024-ben is tovább folytatódott. Lehet, hogy tavaly még a 2023-as adózott eredményt is sikerült alulmúlni?

Egymás után érkeztek a tőkeinjekciók

Korántsem véletlen ugyanis, hogy a tavalyi év elején vaskos városi mentőövre volt szüksége a zrt.-nek.

2024 februárjában a tulajdonos önkormányzat 250 millió forintos tőkepótlást hajtott végre a cégnél

– derült ki a 2025-ös üzleti tervből. Ez a jelentős pénzinjekció azonban a jelek szerint nem, vagy csak rövid ideig volt elegendő. 2024. december 20-án, néhány nappal a karácsonyi ünnepek előtt ugyanis rendkívüli testületi ülést kellett összehívni, városházi folyosói pletykák szerint éppen a szolgáltató cég zűrös helyzete (azaz a likviditás biztosítása) miatt.

A sebtében összetrombitált makói képviselők ekkor dr. Ember Alex vezérigazgató kérésére arról döntöttek, hogy

az önkormányzat 100 millió forint tagi kölcsönt ad a társaságnak Makó általános tartalékának terhére (az előterjesztés nem ír arról, hogy miként kell visszafizetnie a cégnek a tagi kölcsönt – vagy támogatásban a társaságnál marad). Arról is határoztak továbbá, hogy a zrt. tulajdonosi hozzájárulást kap egy 150 millió forintos folyószámla-hitelkeret igénybevételéhez az OTP Banknál, s ehhez a város készfizető kezességet vállal.

500 millió már elpárolgott?

A lapunkhoz eljutó információk szerint azonban mostanra ez a pénz is lényegében elfogyott. Erre utalnak a beszállítóktól, szerződött partnerektől érkező jelzések, melyek egybehangzóan azt állítják:

akadozik a kifizetés, egyre inkább tornyosulnak a kifizetetlen számlák az önkormányzati cég részéről.

A 2024. évi 450 millió forintos önkormányzati támogatás után az idei évre már 520 milliós városi hozzájárulással számolnak a szerdai napon a képviselők elé kerülő 2025-ös üzleti tervükben. Az utóbbi esztendők százmilliós nagyságrendű vesztesége és a hegyekben álló rendezetlen számlák ugyanakkor arról tanúskodtak, hogy a korábbiak során rendre alultervezték a várostól igényelt források mértékét, így több, a céghez, valamint a városházához közel álló informátorunk szerint ez az 520 millió forint sem feltétlenül tűnik reálisnak és tarthatónak.

– A kötelező minimálbér, illetve a garantált bérminimum emelkedésének átvezetése és cég által az idei évre jelzett fejlesztések, tevékenységbővítések mellett aligha lesz elegendő az 520 milliós önkormányzati kipótlás. Arról nem is beszélve, hogy nem látni, hogyan tervezik rendezni a 100 milliós tagi kölcsönt

– hallottuk forrásainktól.

Mire lehet elegendő a fürdő profitja?

Hogy a Makó fejlődésének egyik zászlóshajóját, a Hagymatikum Gyógyfürdőt is üzemeltető társaság nincs könnyű anyagi helyzetben, az egyébként a beadott üzleti tervből is látszik. Úgy tűnik, a cégvezetés elsősorban a fürdő – reményeik szerint egyre növekvő és bővülő – bevételeiből kívánja fedezni a vállalat működését. Van is ok a bizakodásra, hiszen a legújabb fejlesztéssel teljessé vált makói gyógyfürdő kiválóan teljesít, mágnesként vonzza a turistákat. A Hagymatikum divíziónál több mint 337 millió forintos nyereséggel számolnak 2025-re, bízva abban, hogy a tavaly átadott fürdőbővítésnek és a schengeni határok szélesítésének köszönhetően tovább emelkedik majd a fizető vendégek száma.

Hogy a fürdő profitja pontosan mire lesz elég, az ugyanakkor még nem egyértelmű. Mert az is tetten érhető, hogy a további divíziók kőkeményen mínuszos mindennapjai súlyos terhet jelentenek a zrt.-nek. A Hagymatikumon kívüli részlegek fenntartása igen drága mulatság a város számára is. A városgazdálkodás, a városüzemeltetés feladatainak ellátása és a cég központi irodájának fenntartása például önmagában közel 730 millió forintot vihet el, melynek döntő hányada bérköltség.

A cégvezetés az előterjesztett dokumentumban ugyan kiemeli, hogy a költségeik meghatározásánál fokozottan figyelembe vették az óvatosság elvét, ám azt is megjegyzik: az előre nem tervezhető feladatok esetére igyekeznek fenntartani a makóiak által joggal elvárt gyors reagálóképességet, ami csak megfelelő eszköz és humán erőforrás rendelkezésre állásával biztosítható.

A kialakult helyzetben nagy kérdés, képes-e, illetve akar-e az önkormányzat adott esetben az 520 millió forintnál jóval több támogatást biztosítani a legnagyobb gazdasági társaságának az idei évben is, netán tulajdonosként felelősségteljesebb, korrektebb tervezést kér és azt, hogy a cég igyekezzen addig nyújtózkodni, míg a takaró ér.

Egy biztos: a makói városvezetésnek az idei évben rendkívül éberen kell őrködnie a „vízfejként” működő önkormányzati cég felett, kiemelt figyelemre és pénzügyi fegyelemre lesz szükség 2025-ben.