Makói építészfórum: kevés Makoveczhez hasonló magyar alkotó van

A tavaly októberben életbe lépett építészeti törvényről tartottak Építészfórumot Makón. A József Attila Városi Könyvtárban szó esett műemlékvédelemről, a zöldterületek megerősítéséről, bővítéséről és Makoveczi örökségéről is.

Országjárásba kezdett az Építési és Közlekedési Minisztérium, hogy ismertesse és különböző városokban véleményeztesse a 2023. decemberében elfogadott és 2024. októberében életbe lépett építészeti törvényt.  A roadshow harmadik állomása csütörtökön Makó volt.

Lánszki Regő építészeti államtitkár a Makó Városi Televíziónak elmondta: az utóbbi 35 évben az Alaptörvényen kívül nem látott olyan törvénykezési folyamatot, amit olyan széles társadalmi egyeztetés előzött meg, mint az új építészeti törvényt. Önkormányzatok, szakemberek, magánemberek és civil érdekvédelmi szervezetek álláspontját is kikérték a megalkotás előtt. Hozzátette: legutóbb ilyen szigorú, átfogó jogalkotási folyamat utoljára 1937-ben történt az építésügyben.

– A törvény egyedi, tíz alapelvre épül. Víziót határoz meg a következő évtizedekre, és figyelembe veszi az adott hely egyedi adottságait. Felértékelődik általa a helyi főépítészek és az ahhoz kapcsoló tervtanácsok szerepköre. Ha valami nem tetszik a helyieknek, akkor az nem épül meg. A párbeszéden alapuló törvény épített környezetünket és az azzal való foglalkozás viselkedéskultúráját is meghatározza – fejtette ki a városi tévének a politikus.

Lánszki Regő a médiumnak beszélt a zöldterületek megőrzéséről, bővítéséről, valamint arról is, hogy mintegy 15 ezer műemlék és 45 ezer helyi védettséggel bíró épületállomány van Magyarországon. Ezek 80-90 százalékának állapota kritikus, ezt a folyamatot meg kell állítani, mivel ezek az épületek formálják a települést és meghatározzák az identitást.

Szó esett arról is, hogy öt makói Makovecz-épület, a Hagymatikum Gyógyfürdő, a Hagymaház, a Makovecz téri Zenepavilon, a Búza utcai bölcsőde és a buszpályaudvar válhat nemzeti műemlékké. Az államtitkár a városi televíziónak elmondta, Makovecz öröksége világhírű és kevés olyan magyar alkotó van, mint ő volt, ugyanis annyira jellegzetes és összetéveszthetetlen, hogy nem kell róla senkinek magyarázni. Munkásságának akkora az értéke, hogy gondoskodni kell arról: később is értékeljék.

Az Építészeti Fórumra Lánszki Regő mellett Gombos Márk területi tervezésért és építésügyi igazgatásért felelős helyettes államtitkár mondott beszédet. Az eseményen részt vett Lázár János építési és közlekedési miniszter is.

Fotók: Makó Városi Televízió