Jakab István Derekegyházán: elengedhetetlen hangsúlyozni a magyar vásárlóknak, miért válasszák a hazai termékeket
A Magyarok Kenyere Program Csongrád-Csanád vármegyei Adományozó ünnepségét Derekegyházon rendezték a minap. Az ünnepséget követő agrárfórumon előadást tartott Jakab István, a MAGOSZ elnöke, az Országgyűlés alelnöke, akivel a fórum témáiról, mezőgazdaság aktualitásairól beszéltettünk.
Jakab István kijelentette, az idei Magyarok Kenyere Program ugyanakkora siker volt, mint az elmúlt esztendőben, hiszen a nehézségek ellenére 1100 tonna gabona összegyűjtését végezték el. Az alapprogramhoz az idei évben már 25 diák számára ösztöndíjprogramot is tudtak indítani. Nehéz helyzetbe került, árván, fél árván maradt nehéz sorsú gyermekeken, több között a háború miatt apa nélkül maradt kárpátaljai fiatalokon is segíthettek ily módon. Ez egy szívből jövő, őszinte ajándék, ahogyan a Magyarok Kenyere Program során szétosztott liszt is az, ezért nem is adományak, sokkal inkább ajándéknak nevezik – tette hozzá.
Uniós agrárvita és ukrán-orosz háború
Jakab István az estén kiemelte, mivel Magyarország jelenleg az Európai Unió soros elnöki tisztét tölti be, számos fontos, kiemelt, agráriumot érintő kérdés került napirendre. Most nevezték ki az új biztosokat, december elsején állt fel az új Európai Bizottság, most zajlik az a vita, mely a jövőben meghatározza a közös agrárpolitikát. Mindemellett az ukrán-orosz háború mezőgazdaságra gyakorolt hatásairól is beszélni kell.
Hazánk álláspontja, hogy itthon ami rendelkezésre áll és amit az unió nem tilt és adható, azt a kormány megadja. Így tudták a területalapú támogatást is emelni, mely így magasabb mint az unió többi államában – fejtette ki Jakab István. Hangsúlyozta, Magyarország élt azokkal a piacvédelmi eszközökkel amivel csak tudott. 24 termék esetére az ukrán határt lezárták, mivel azok behozatala tönkretette a piacot, nemcsak hazánkban, de az unióban is.
Jakab István még elmondta, Magyarország mezőgazdaságilag önellátó ország is lehetne, de nem szabad elfelejteni, hogy az uniós csatlakozáskor aláírtuk a szabad tőke, munkaerő és áruáramlás biztosítását. Ez megkerülhetetlen. Továbbá nemcsak az agrártermékekre, hanem a többi ágazatra is figyelemmel kell lenni. A MAGOSZ elnöke kijelentette, azt a több mint 5 millió hektár földnyi erőforrást mely rendelkezésünkre áll, korszerű módon, fejlett technológiákkal, magas színvonalon kell kihasználni, úgy hogy Európának versenyképes termékeket állítsunk elő nagy hozzáadott értékkel. Ugyanakkor a magyar fogyasztók számára egyértelművé kell tenni, hogy
a magyar termék GMO mentes, magas minőségű, a rövid ellátási lánc következtében ott kerül értékesítésre ahol megtermelték, így a környezetet kevésbé terheli.
Hozzátette, a magyar kormány magas szinten fejleszti az élelmiszeripart, az ezzel kapcsolatos pályázatok már kiírásra is kerültek. Végül azzal zárta, a magyar polgárok, a vevők lábukkal döntenek, hova mennek el vásárolni és a polcról melyik terméket veszik le, de bízik abban és ez a törekvés is, hogy a magyar termékek mellett döntenek.