Szijjártó: a kormány a gazdasági semlegesség stratégiájával védekezik az EU szankciós politikájával szemben
Magyarország a gazdasági semlegesség stratégiájával védekezik az Európai Unió veszélyes, szankciókra épülő politikájával szemben, s a kormány jövőben sem fogja hagyni, hogy a gazdaságpolitikát ideológiai kérdések ejtsék túszul – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Genfben.
A tárcavezető arról számolt be, hogy a Meteorológiai Világszervezet, a Kereskedelmi Világszervezet és az Egészségügyi Világszervezet vezetői mellett a délelőtt folyamán az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciájának főtitkárával is találkozott. Ennek kapcsán azt hangsúlyozta, hogy az utóbbi időben a világkereskedelem és a világgazdaság szabad működése abszolút megkérdőjeleződött, ezt ugyanis alapvetően lehetetlenítették el az egyes országok által egyoldalúan bevezetett szankciók.
„Ezek az intézkedések rendkívüli károkat okoznak, hiszen minden egyes akadály a világkereskedelem szabad működése előtt nagyon komoly károkat tud okozni, főleg azon országok számára, amelyek mélyen integrálódtak a világkereskedelem és a világgazdaság körforgásába” – figyelmeztetett.
„A helyzet az, hogy a világkereskedelem szabadságát aláásó intézkedések egy jelentős részét az Európai Unió hozta meg, és sajnos a világkereskedelem szabadságának aláásásával járó károk egy jelentős részét is az Európai Unió tagországai szenvedik el” – tette hozzá.
„Itt lenne az ideje annak, hogy az Európai Unió végre feladja a szankciók és a korlátozások politikáját. Itt lenne az ideje az őszinte szembenézésnek. Legyen világos, hogy a szankciók és a korlátozások milyen elképesztő károkat okoztak és okoznak az európai gazdaságnak, benne a tagállamok gazdaságainak is” – folytatta.
Szijjártó Péter kijelentette, hogy Magyarország a gazdasági semlegesség stratégiájával védekezik ezen rendkívül veszélyes, szankciókra épülő politikával szemben. És arra is kitért, hogy a Világkereskedelmi Szervezet főtitkára is méltatta a magyar kormány hozzáállását, a gazdasági semlegesség stratégiáját, és gratulált a súlyos nehézségek közepette elért eredményekhez.
„A gazdasági semlegesség stratégiája képes minket megvédeni az elhibázott brüsszeli intézkedések hatásaitól, és képes arra, hogy a magyar gazdaságot hosszú távú növekedési pályára állítsa ismételten” – szögezte le.
Majd rámutatott, hogy hazánk keleti és nyugati országokkal, vállalatokkal egyaránt kereskedik, keletről és nyugatról is vonz munkahelyteremtő beruházásokat.
„Mi nem válogatunk beruházók vagy kereskedelmi partnerek között nemzetiség alapján. Fontos, hogy a kereskedelmi-beruházási kérdéseket ne keverjük ideológiai vagy mesterségesen keltett politikai kérdésekkel” – vélekedett.
A miniszter végül megerősítette, hogy Magyarország a jövőben is a nemzeti érdekeket fogja az előtérbe helyezni a gazdaságpolitikai döntések meghozatalakor.
„Nem engedjük, hogy mesterséges politikai vagy ideológiai kérdések ejtsék túszul a gazdaságpolitikát, ugyanis az rendkívül komoly károkat okozna az országnak, és nagyon komoly növekedési lehetőségeket hagyhatnánk ki, munkahelyek sodródnának veszélybe” – mondta.
„Továbbra is a gazdasági semlegesség útját fogjuk járni. Ezzel biztosítjuk Magyarországnak a gazdasági növekedés lehetőségét a következő évekre, és ennek köszönhetően tudjuk megduplázni a családi adókedvezményeket, ennek köszönhetően tudjuk csökkenteni a lakhatási költségeket, ennek köszönhetően tudjuk támogatni a kis- és közepes vállalkozásokat, és ennek köszönhetően tudjuk fenntartani a 13. havi nyugdíjat is” – sorolta.
borítókép archív