Megkerülhetetlen kompetencia lesz az MI használata
A vállalkozások még nem készültek fel a mesterséges intelligencia használatára – hangzott el a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara makói előadásán. Ennek fejlesztése érdekében csütörtökön vállalkozóknak ismertették, hogyan segíthet az MI a boldogulásban.
Gergely Gábor, a kamara Makó térségi elnöke kiemelte, a következő években megkerülhetetlen kompetencia lesz az MI használata mind munkavállalók, mind munkáltatók részéről. A kamara kiemelt feladatai közé tartozik az oktatás és a képzés segítése, ezért előadásokkal szeretnék ösztönözni a vállalkozókat és a diákokat.
A vállalkozások jellemzően nincsenek még felkészülve a MI használatára, ezért kellenek az ezzel kapcsolatos előadások, hogy támogassák őket a megismertetésében. A mesterséges intelligencia utasítás alapon működik, és az utasításokat maguk az emberek adják, tehát nem jelenti azt, hogy nincs szükség a továbbiakban a munkaerőre. A munkafolyamatokat lehet vele optimalizálni
– mondta el a Promenad24-nek Jánki Zoltán Richárd, a Szegedi Tudományegyetem oktatója.
A szakember előadásában példákkal mutatta be, hogy a mesterséges intelligencia hogyan tudja automatizálni a számlák kiállítását, fogadását, ezzel csökkentve az emberi hibák lehetőségét. A munkaidő nyilvántartásnál és a jelenléti íveknél is lehet gyorsítani a folyamatokat.
A Szegedi Tudományegyetem Szoftverfejlesztési Tanszékének szakembere, Szabó Zoltán a ChatGPT helyes „promptolását” mutatta be a kívánt eredmény eléréséhez.
A mesterséges intelligencia előfordulhat, hogy félrevezet, úgynevezett hallucináció effektus alakul ki, de, mint a humánerőforrás által elvégzett munka esetén, úgy a mesterséges intelligenciánál is szükség van az ellenőrzésre. Ezt nem lehet kihagyni. Ma már olyan modelleket használnak a MI-hez, amiket nagy mennyiségű és jó minőségű, előre átvizsgált adatokkal tanítottak be, így kicsi az esélye a tévedésnek.
– Az MI használatához nagyon sok gyakorlás kell, de alapvetően ez egy olyan tudás, amit bárki el tud sajátítani, ugyanis csak beszélgetnünk kell a mesterséges intelligenciával. Nem kell programozónak, informatikusnak lenni ahhoz, hogy tudjuk használni, hanem egyszerűen a hétköznapokban is alkalmazott beszédet kell átformálni, hogy az MI megértse – tette hozzá Jánki Zoltán Richárd.
A „Mesterséges intelligencia, mint vállalati mindenes” című előadást a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi és Iparkamara közös szervezésében tartották a Grand Hotel Glorius Vigadó részlegében.