75 év után ismét egy magyar gyűrűs, tömörkényi kanalasgém jelent meg Egyiptomban
A GPS-jeladókkal ellátott madarak követésének köszönhetően rengeteg értékes adat birtokába jutnak a kutatók, nincs ez másként a kanalasgémekkel sem. Az elmúlt napokban egy fiatal jeladós példány Egyiptomba vonult. Ez az adat azért is különleges, mert legutóbb 75 éve, 1949-ben jelentettek magyar gyűrűs kanalasgémet Egyiptomból. A XX. század első felében összesen kilenc magyar gyűrűs kanalasgémet azonosítottak Egyiptomban, elsősorban a Nílus mellett.
A J00H kóddal ellátott kanalasgémet idén májusban a tömörkényi Csaj-tavon fogtuk be a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság által irányított kutatási programban. J00H a kirepülését követően a Dél-Alföld szikes tavait járta, ahol megerősödött. Innen a Dunára mozdult, és az egész nyári időszakot a Duna hullámterében töltötte a folyó horvát, szerb és román szakaszán kóborolva, de végig a Kárpát-medencében tartózkodva. Szeptember végén kezdte meg a vonulását. A Kárpát-medencét a Vaskapu-szoroson keresztül hagyta el, majd Bulgárián, Görögországon és Törökországon át repülve, a Földközi-tenger keleti medencéjét átszelve Egyiptom északi részére érkezett meg. A madár vonulása két és fél napot vett igénybe, ez alatt mintegy 1900 km-t tett meg, és mindössze két rövid pihenőre állt meg Törökországban. Jelenleg ez a kanalasgém a Nílus-deltában tartózkodik és az ottani halastavakon táplálkozik. Egyelőre még nem tudjuk, hogy ezt a területet választja-e telelőhelyének, vagy csak ideiglenesen megpihen a területen és útját folytatva még délebbre vonul.
Magyarországról a kanalasgémek elsősorban délnyugati irányba vonulnak és a Földközi-tenger medencéjének középső részén, elsősorban Tunéziában és Dél-Olaszországban töltik a telet. Kis számban átrepülik a Szaharát is, hogy a Niger folyó vízgyűjtőjén teleljenek. Ugyanakkor néhány madár a vonulása során eltér a délnyugati iránytól, és a délkeleti irányba repülnek; ezek a madarak eddig a Balkán-félsziget keleti részén, Törökország nyugati területein, a Közel-Keleten, Egyiptomban és Szudánban bukkantak fel. Mivel erről a délkeleti vonulási útról csak nagyon töredékes ismereteink vannak, a jeladó által gyűjtött adatok fontos információkat nyújtanak a faj határokon átnyúló védelméhez.
fotó: Daróczi Csaba
forrás: knp.hu
A kirepülést követően Dr. Pigniczki Csaba a jeladós madarat táplálkozás közben videózta Pálmonostora környékén: