Sikeresnek és hasznosnak értékelték az idén újjáélesztett SzeHoVát
Néhány év kihagyása után, immár negyedik alkalommal ismét megrendezésre került a Szegedi Horgász Piknik és Csongrád-Csanád Vármegyei Vadásznap, azaz a SzeHova. Erről készült most értékelés.
Az idei SzeHoVa új helyszínen várta a vármegye horgászait és vadászait, megfelelő helyszínt a Tisza újszegedi partszakaszán található Szegedi Partfürdő és Kemping területe biztosított. A szegedi őszi rendezvények sorát rendszerint a Szegedi Nemzetközi Tiszai Halfesztivál indította, azonban a rakparti rendezvény idén a szervezők döntése miatt elmaradt, így még inkább fontosnak éreztük a SzeHoVa, valamint a hagyományos Tiszai Halászléfőző Fesztivál megrendezését.
A SzeHoVa és a Tiszai Halászléfőző Fesztivál rendezvények szervezése és lebonyolítása a Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége, az Országos Magyar Vadászkamara Csongrád-Csanád Vármegyei Területi Szervezete és a szegedi Partfürdő Kemping és Apartman közös összefogással történt, a közös cél olyan programsor kialakításával volt, mely vízparti környezetben adott lehetőséget a vármegyei horgászok és vadászok találkozójára, a horgászat és vadászat, valamint a közösségi főzés (vármegyei székhellyel rendelkező horgászegyesületek és vadásztársaságok által delegált főzőcsapatok támogatott részvételére) mellett a hal és vadételek népszerűsítésére.
Természetesen a közösség építés mellett a szervezők törekedtek a színes programsor kialakítására a színpadi programok mellett, volt folyóvízi harcsafogó horgászverseny, jelölt haltelepítés, vadászkutyás bemutató, hal és vadétel kóstoló stb. A programsort kiegészítve számos társszervezet (pl. a Kiskunsági Nemzeti Park, a Magyar Madártani Egyesület, a Tiszai Vízirendészet) és a horgászati, vadászati tevékenységekhez kapcsolódó helyi cég is részt vett az ingyenesen látogatható rendezvényen.
A programokról:
A horgászok, vagyis a harcsafogók keltek a legkorábban, hiszen az I. SzeHoVa Catfish&TheMasters Harcsafogó Horgászverseny résztvevői már 6 órakor gyülekeztek, hogy 7 órakor már el is kezdhessék a horgászatot. Az 5 órás versenyidő alatt bármilyen harcsás horgászmódszert alkalmazhattak a résztvevők az érvényben lévő országos jogszabályoknak megfelelően, így a hagyományos kuttyogatáson mellett többen próbálkoztak a pergető módszerek különböző vállfajaival is. A 11 csapat közül 3 csapat a vajdaságból érkezett; megjegyezték, hogy nagyon hiányolták a pár éve rendre elmaradó kuttyogató horgászversenyt, amelynek évtizedes hagyománya volt Szegeden, így nagy örömmel jöttek a rendezvényre. A MOHOSZ jóvoltából a mérlegelés és az eredmények nyomon követése online felületen történt, így az érdeklődőknek is izgalmassá vált a verseny, hiszen a megfogott halakat a versenyzők azonnal lefotózták, visszaengedték, majd feltöltötték a mérlegelő rendszerbe. Az első óra végéig kellett várni az első hal megfogásáig, de aztán egyre másra érkeztek a fogások, amint megtalálta a halak tartózkodási helyét egy-egy csapat, azonnal több halat is zsákmányul ejtettek. A feltámadó szél sajnos nehezítette a horgászatot, de a legtöbben azért megoldották a feladatot, így a verseny végére 15 db harcsa került mérlegelésre.
A̲ ̲v̲e̲r̲s̲e̲n̲y̲ ̲v̲é̲g̲e̲r̲e̲d̲m̲é̲n̲y̲e̲:̲
- S-metal Pelsoholic Team (Bakaity Zoltán, Sipos István) 5 db hal, 360 pont
- T&G Fishing (Árgyelán Tamás, Sebők Gergő) 3 db hal, 223 pont
- Szőke Tisza Harcsapat (Dett Gábor, Vig László) 2 db hal 129 pont
Gratulálunk a győzteseknek és köszönjük minden versenyzőnek a sportszerű részvételt!
Külön köszönjük a MystiCat Modern Harcsázás Teamnek a verseny fődíját, továbbá a K-Fish Horgászcentrum által biztosított profi horgászorsókat és a Matsu Puri wobblergyártó által felajánlott műcsalikat valamint a Carpland horgászbolt ajándékutalványait is.
Részletes eredmények: https://ranglista.mohosz.hu/public/versenyeredmeny?vid=1143
Korán kezdődött a nap a főzőcsapatoknak is, 6 órától nyílt lehetőség a felkészülésre, a helyek elfoglalására. A főzőversen értékelésének szempontjai előzetesen ismertetve lettek a résztvevőkkel, főként az étel megjelenése, tálalása, a megfelelő textúra és állag, az íz, az aroma és az illat döntött az egyes ételek között, de egyesesetekben a kreativitás, a helyi jellegzetesség is hozhatott jobb pontszámot az elkészítőknek. Az idei évben 46 csapat jelentkezett a halászléfőzésre, a 18 vadásztársaság pedig őzből, fácánból, vaddisznóból készült finomságokat készített. Azt, hogy végül hány bogrács hal és vadétel készült, még saccolni se tudták a szervezők, hiszen volt olyan halfőző csapata, ahol 6 bogrács alá gyújtottak tüzet reggel. Zsűrizésre 32 tál halászlé, 8 tál egyéb halétel és 22 tál vadétel került. A zsűri neves szakemberekből, mesterszakácsokból állt. Nagy örömünkre a zsűri elnöki felkérésünket Frank Sándor, a Nemzetközi Tiszai Halfesztivál szervezője is elfogadta.
Díjazásra (kerámia tálak, ajándékcsomagok) mindhárom kategória első három helyezettje került, arany, ezüst és bronzminősítésekkel.
Halászléfőző kategória
- Olajipari Ifjúsági Közösség Szeged
- BN Stúdió
- Hallatlan hallé – vega
Egyéb halételek kategória
- HHE Trans Kft.
- Kisteleki HE
- Demokratikus Koalíció
Vadétel kategória
- Csenderes Vadásztársaság
- Szegedi Vadásztársaság
- Dél-Tiszai Vadásztársaság
Különdíjas: Balástyai Földtulajdonosok Vadásztársasága
A vadászkamara területi szervezete is kitett magáért, változatos színpadi programokkal készültek. A megnyitó után elsőként került sor a 80 éves kort betöltött vadászok köszöntésére, akiknek emlékoklevelet nyújtottak át, majd az „Ifjú vadász” avatás következett, ahol a 2024-ben vadászvizsgát tett vadászokat ünnepélyes keretek közt vadásszá fogadták. Ezután a kiemelkedő közösségi munkák elismerésként díjátadásra került sor Kozák István, a Földeáki Dózsa Vadásztársaság elnöke a Magyar Vadászok Országos Szövetsége által 1969-ben alapított Nimród vadászérem kitüntetést érdemelte ki. Második alkalommal adták át a Csongrád-Csanád Vármegyében 2023-ban alapított őrgróf Pallavicini Alfonz díjat, Huszár Imre, a Vásárhelyi Róna Kft. Vadásztársaság elnöke részesült a kitüntetésben.
A színpadon 11 óra után a Grimmbusz színház, majd a Sajkukac duó és Kovács Andy koncertje szórakoztatta a jelen lévőket, majd 14:15-től 15 óráig a versenyek hivatalos részét lezáró eredményhirdetések következtek.
15 órakor újra a vízpartra sereglettek a halak iránt érdeklődő gyerekek, ugyanis a HECSMSZ halőrei – a Szövetség őszi haltelepítéseit megkezdve – 100 kg jelölt kétnyaras kecsegetelepítést végzett, melyben sok-sok önkéntes kis segítő akadt, akik közelről csodálták meg a sajnos ritkaságnak számító halakat. Az évről-évre ismétlődő kecsegetelepítés hatására reményeink szerint újra megerősödik az állományuk és újra találkozhatunk velük horgászat közben is. A kecsegetelepítés a MOHOSZ Állománypótlási és Fejlesztési Célelőirányzat pályázati támogatásával valósult meg.
A nap során kiemelt figyelmet kaptak a gyerekek, a Szövetség és a Csányi Alapítvány munkatársai egésznap bemutató horgásztatást tartottak az egykori fürdő(beton)medencében, ami 2020 óta „halas” tóként üzemel, valamint a 8 évnél idősebb gyerekek részére játékos horgásztudáspróbát tűztünk ki a partfürdő egyes „rejtett” helyein. A gyerekeknek a kincskeresés logikáján alapuló játékban horgászattal és vízi világgal kapcsolatos tudáspróbát (12 feladatrész) kellett teljesíteniük okostelefonjuk (NFC technológia) használatával. Közel 100 gyermek teljesítette eredményesen a kincskeresést, nyereményünk az emléklap mellett a 17 órától felállított hőlégballonnal történő felszállás volt.