Méltatlan helyzetbe kerülhetnek a Kovács-Küry lakói a drasztikus díjemeléssel
Az ingük-gatyájuk rámegy majd a Kovács-Küry Időskorúak Otthonában élő, elesett kisnyugdíjasoknak a brutálisan megemelt ellátási díjra. A vásárhelyi polgármester kitart a megszorítás mellett, már jövő héten újra megpróbálja megszavaztatni a leköszönő képviselőkkel.
Nem tett le a súlyos megszorító intézkedésekről Márki-Zay Péter. Miután több képviselő „hiányzása” miatt a keddi testületi ülésen levetette a napirendről a drasztikus díjemeléseket, a polgármester már jövő hétre (feltehetőleg a keddi napra) rendkívüli közgyűlést akar összehívni, hogy mielőbb megszavaztassa a drágulásokat. Nagyon úgy tűnik, a városvezetőnek továbbra is az a célja és a szándéka, hogy a leköszönő képviselőkkel „vitesse el a balhét”, az ő nyakukba varrja a nehéz döntéseket, s még októberig, az új közgyűlés megalakulásáig sem hajlandó várni.
A Márki-Zay által tervezett és előterjesztett brutális áremelések különösen jelentős érvágást okozhatnak a Kovács-Küry Időskorúak Otthona lakóinak. Az idősotthonban ellátott, jellemzően elesett, s messze nem a legmagasabb nyugdíjakból élő szépkorú polgárok zsebéből havi szinten csaknem 30 ezer forinttal venni ki több pénzt az önkormányzat, mint eddig. 4800-ról 5700 forintra, csaknem 19 százalékkal növelnék meg a napi ellátás díját, ami egy 31 napos hónapban 148 800 helyett 176 700 forintra ugrana fel. Mindez egyébként azt is jelentené, hogy Márki-Zay több mint hatéves polgármestersége alatt csaknem 56 százalékkal lőhet ki az ellátási díj, ha a városatyák jóváhagyják a javaslatot.
A polgármester a jelek szerint nem ismer kegyelmet, a brutális emelést már november 1-jétől érvényesíteni akarja. Nem rejti véka alá, az intézkedéstől éves szinten 66 millió forintos többletbevételt remél. A keddi közgyűlésen arról is beszélt, hogy a lakosságot sújtó áremelésekből fakadó pluszpénzekre többek között azért van szükség, hogy tovább folytathassa a városháza felújítását.
Amennyiben a közgyűlés megszavazza Márki-Zay előterjesztését, félő, hogy az idősotthon leginkább rászoruló, legkiszolgáltatottabb lakói méltatlan, már-már megalázó helyzetbe kerülhetnek. A mintegy 30 ezer forintos emelésre az ingük-gatyájuk rámegy, félő, hogy sokaknak nem futja majd a kisnyugdíjból a rendkívüli mértékben megnövelt ellátási díjra. Az itt élő idősek többsége egyébként már nem tud magáról gondoskodni, vagy olyan rossz egészségi állapotban vannak, hogy a családjuk nem képes őket ellátni. Sokan a nyugdíjukból gyógyszereket, pelenkákat, tisztálkodási szereket is finanszíroznak, vagy adott esetben bizony az étkezésükre, élelmiszerekre is komoly összegeket fordítanak, hiszen mióta a polgármester egy Pest vármegyei vállalkozásnak szervezte ki a közétkeztetést, az idősotthonban rendkívül sok a panasz a fogások mennyiségével és minőségével kapcsolatban…