„A múlt bölcsességét az idő nem halványíthatja el” – Interjú Pitvaros leköszönő polgármesterével
Radó Tibor csaknem másfél évtizedig volt Pitvaros első számú vezetője, de mára belefáradt, ezért október elsejével visszavonul. Az elmúlt tizennégy év legmeghatározóbb eseményeit, döntéseinek hátterét a Promenád24-nek mondta el.
– Melyik volt a nehezebb döntés, először elindulni a polgármester-választáson vagy most nem indulni újra?
– Egyikre sem mondanám, hogy nehéz döntés volt. 2010-ben bátor döntés volt részemről, mert rutintalanként indultam másik három jelölttel szemben. Az az igazság, hogy én sem bíztam benne, hogy megnyerhetem, de büszkén kampányoltam. Előtte elég kritikusként viselkedtem négy éven keresztül képviselőként a vezetéssel szemben, és úgy gondoltam, hogy be kell bizonyítsam azt, én jobban tudom csinálni. Óriási lendülettel kezdtem neki.
Most, 2024-ben megint nem volt nehéz döntenem, inkább megkönnyebbülést éreztem. Sajnos az önkormányzatiság Pitvaroson az értékét vesztette, csalódtam a képviselő-testületben, az emberekben. Akiknek valaha nagyon sokat segítettem, azok támadtak a legjobban, így könnyű volt ezt a döntést meghoznom.
– Hogyan emlékszik vissza 2012. január 19-dikére és 2021. január 22-dikére?
– Az első dátum a képviselő-testület felém irányuló támadása és lemondásom napja. Megtámadtak és megzsaroltak, ha nem mondok le önként a polgármesterségről, akkor ők feloszlatják a testületet és botrány lesz Pitvaroson. Én úgy voltam vele, hogy tisztelem a szülőfalumat, nem hagyom botrányokba keveredni, nem engedem, hogy néhány ember helyi csatározása problémát okozzon a településnek. Ezért aláírtam a felmondásomat.
A képviselőtestület ennek ellenére megtette a feljelentését ellenem, ezért úgy döntöttem, hogy ha a botránytól nem bírtam megóvni a települést, akkor ezektől az emberektől kell megvédenem Pitvarost, így ismételten elindultam a polgármester-választáson, amit meg is nyertem.
A második dátummal kapcsolatban azóta sem változott a véleményem. Én magam is felvidéki leszármazott vagyok, mint itt Pitvaroson nagyon sokan. Akkor több száz település döntött amellett, hogy leszedi az európai uniós zászlókat az épületekről, mert csalódtak az Európai Bizottság döntésében, miszerint nem kezdeményez jogalkotást az őshonos kisebbségek jogait erősíteni kívánó javaslatcsomag alapján.
Számos település csak 24 órára távolította el a zászlókat, mert kötelezettségük volt a kihelyezésükkel kapcsolatban. Pitvaroson az önkormányzat üzemeltetésén belüli épületeken a mai napig nincs uniós zászló.
– Klímasztár-díjat nyert Pitvaros 2013-ban, az országban elsőként döntött a napkollektorok telepítése mellett, voltak Önben kételyek?
– Egyáltalán nem voltak, hiszen a 2010-es választásokon konkrét technológiai elképzelésekkel, kemény háttér munkával már dolgoztam ezen. Még abban az évben benyújtottunk egy pályázatot, amit megnyertünk és 2011-ben meg is valósítottunk. Két önkormányzati intézménynél napkollektorok felszerelése, valamint talajhőszivattyúk telepítése valósult meg. 2013-ban Magyarországon a négy díjazott település közül Pitvaros volt a legkisebb település, aki nyert.
Pitvaroson a teljes energetikai platformot lefedjük, a zöldhulladék gazdálkodáson át az újrahasznosításon keresztül a talajhőszivattyú telepítéssel, a talajvíz energia és a napelem hasznosításával.
Büszke vagyok arra, hogy úttörők voltunk az energetikai beruházások területén és sikerült 14 év alatt minden közintézménynél valamilyen energetikai beruházást véghezvinni. Nincs gázfogyasztás, alig van rezsiköltség.
– Milyen másik beruházásokat említene még meg polgármestersége alatti időszakból?
– Pitvaroson nincsenek földes utcák, igaz, 2010-ben sem nagyon voltak, de azokon még csak 30 km/órás sebességgel lehetett közlekedni. A járdák is szilárd burkolatot kaptak, állami beruházás segítségével Pitvaroson négy irányba leaszfaltoztuk a szomszédos települések felé vezető utakat is, az autópálya így gyorsan megközelíthető. Büszke vagyok erre.
Építettünk egészségügyi központot, újjászületett a település főtere, az iskola felújításában is részt vettünk, igaz, a kezdeményező a tankerület volt, de rengeteg munkát kellett bele tennie az önkormányzatnak, sőt, még anyagilag is hozzájárultunk. Fontosnak tartom az iskola működtetését hosszú távon, hiszen Pitvaros jövőjét nagymértékben határozza meg.
– Ha megengedi, négy szót mondanánk, amit korábbi nyilatkozataiban sokat használt: bölcsesség, idő, pénz, hatalom.
– Hú, ezek ebben a sorrendben így szerepeltek? Nem tudom felidézni. De igen, fontos dolgok azok, amiket ezek a szavak takarnak. Vallom, hogy a múlt bölcsességét az idő nem halványíthatja el, mint ahogy azt is, hogy a hagyományok ápolása mellett a technológiát bele kell vonni a mindennapi életünkbe, hogy a jövőt át tudjuk adni utódainknak.
Sajnos sok ellenlábas volt körülöttem, aki hatalomhoz akart jutni. Nem értem, hogy egy kistelepülésen a polgármesteri pozíció miért számít hatalomnak. Jövedelem szempontjából sem éri meg nagyon, több embert ismerek itt Pitvaroson, aki többet keresett, mint én.
Nekem elfogyott az energiám, én már nem szeretnék ebben részt venni. Bízok benne, hogy lesz valaki Pitvaroson, aki összefogja az embereket, belőlem sajnos hiányzott a közösséget megmozgató erő.
– Hogy képzeli el a jövőjét?
– Én úgy érzem, megtettem mindent, amit lehetett, Döntésemmel egy időben, miszerint nem indulok újra a polgármester-választáson, szinte mindent felrúgtam az életemben, a megélhetésemet, a munkahelyemet, a magánéletem is.
Mennyasszonyommal vágyom egy saját gyermekre, ez minden döntésemet felülbírálja, nem tudom, merre fog fordulni az életem.
Pityer Ildikó