Indonéziában halt mártírhalált a vásárhelyi házaspár, kórház és szobor őrzi emléküket
A nyolc évtizeddel ezelőtt mártírhalált halt, a múlt század harmincas éveiben a távol-keleti Celebesz-szigeteken kórházat alapító Dr. Cseszkó Gyulára és feleségére Hadady Emma Rózára emlékezik a Hódmezővásárhely – Ótemplomi Református Egyházközség. Vasárnap előadással, domborműtervvel, istentisztelettel egybekötött összejövetelre várnak minden érdeklődőt – mondta el pénteki sajtótájékoztatóján Bán Csaba lelkipásztor, aki kijelentette, minden gyülekezeti tagjuknak, a diákoknak, de minden vásárhelyinek büszkének kell lennie arra, hogy Cseszkó Gyula vásárhelyi volt.
A Cseszkó-házaspár életútját és az ótemplomi gyülekezet emlékező eseményeit szeptember 6-án, pénteken a Hódmezővásárhely – Ótemplomi Református Egyházközség Gyülekezeti termében mutatta be Bán Csaba lelkipásztor, aki elmondta, a vásárhelyi születésű házaspár életútjáról és missziójáról, valamint emlékezetükről szeptember 8-án, vasárnap 11 órai kezdettel hallhatnak előadást az érdeklődők a Református Ótemplomban.
Kubasek János a Földrajzi Társaság tiszteletbeli tagja, több mint 150 országot járt be eddig a magyarok életét kutatva, így bukkant a távoli Indonézia Celebesz szigetcsoportjának egyikén, Tahunán élt és mártírhalált halt vásárhelyi házaspárra. Kutatása végén kereste meg Bán Csabát, aki előzetesen egy régi újságcikk révén már találkozott a házaspár nevével. Vásárhelyen keresztelték őket, itt kötöttek házasságot, és innen indultak el a Celebesz szigetekig, hogy kórházat építsenek, betegeket gyógyítsanak, háborús sebesülteket ápoljanak – mondta el Bán Csaba.
1929 körül Hollandiába mentek, a Holland-Kelet Indiai Társaság munkatársai lettek, onnan mentek ki misszió tagjaként az Indonéz-szigetvilág legtávolabbi pontjára, ahol református kórházat alapított, mely a mai napig működik. A 1930-ban Cseszkó Gyula hazatért, Vásárhelyen házat is vett, de a II. világháború idején visszatért a szigetekre, melyet a japánok megtámadtak. Hiába hívták őket, ők maradtak a helyiekkel. Hadifogságba került, ahol megsérült, majd a sérülés fertőzésének következtében 1945-ben elhunyt. Feleségét a szigeten bebörtönözték, majd kegyetlenül kivégezték a japánok. A bűne az volt, hogy helyi, amerikai, ausztrál katonákat is ápolt a japán katonák mellett. Négy gyermekük született, 1991-ben leányuk Vásárhelyen járt a család leszármazottait, gyökereiket keresve.
Az Indonéz szigeten pár éve óriási mellszobrot emeltek Dr. Cseszkó Gyula emlékére.
Bán Csaba kijelentette, a család példás és hősies életútját méltatlanul elfeledték, ezért vasárnap istentisztelettel és előadással adóznak emléküknek, ahol egy dombormű tervét is bemutatják.