Mályusz Elemérre emlékeztek Makón
Csütörtök délelőtt megkoszorúzták Mályusz Elemér, Akadémiai-díjas történész emléktábláját a Makói Járásbíróság épületénél.
Az esemény a Makói Önkormányzat által meghirdetett emlékévhez kapcsolódó Makói Tehetséges Aranyak program részeként valósult meg, mely során 25 olyan személyiségre emlékeznek meg, akik vagy itt születtek, vagy a városunkhoz kötődtek és ebben az évben születésük vagy haláluk évfordulója van – mondta el Szikszai Zsuzsanna, a makói József Attila Városi Könyvtár és Múzeum igazgatója.
A megemlékezésen Pál Lászlóné Szabó Zsuzsanna, nyugalmazott történelemtanár, helytörténész, a helyi honismereti kör vezetője olvasta fel az elismert történész életútját.
„Mályusz Elemér a magyar történelemtudomány egyik legkiemelkedőbb, nemzetközi hírű képviselője. Kutatómunkája a magyar történelem szinte minden korszakára kiterjedt. Tevékenysége különösen jelentős a magyar középkor kutatása szempontjából. 1898-ban Makón született, középiskoláit a szegedi piarista gimnáziumban végezte. Diplomát a budapesti Eötvös Collégium tagjaként szerzett történelem-latin szakon. 1920-ban doktorált történelemtudományokból. 1922 és 1930 között a Magyar Országos Levéltárban dolgozott, magántanári képesítést szerzett, a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen történelmet oktatott, szerkesztője volt a Magyar Protestáns Egyháztörténeti Adattárnak, majd a Századok című folyóiratnak. 1945-ben kényszernyugdíjazták. Ezután lett 1947 és 1954 között a magyar evangélikus egyház országos levéltárának a munkatársa. 1954-ben lehetővé tették számára, hogy a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetében dolgozzon, ahonnan 1968-ban ment tényleges nyugállományba. 1973-ban Akadémiai-díjban részesült. 1989. augusztus 25-én hunyt el. Budapesten a Farkasréti temetőben helyezték örök nyugalomra. Halálának 10. évfordulója lakalmából emlékére Makó Önkormányzata emléktáblát avatott” – ismertette a helytörténész a megjelentekkel.
A megemlékezés végén Farkas Éva Erzsébet polgármester és Pál Lászlóné Szabó Zsuzsanna koszorút helyezett el a történész emléktáblájánál.