Sarokház-gate: százmilliós kár, zavaros magyarázkodás
Márki-Zay Péter állítólag most tudta meg, hogy tavaly nyáron „ár alatt” vállalta el a Kossuth téri beruházást a fővárosi vállalkozó, aki a teret szétverte, az előleggel meglépett, a munkát nem végezte el. Csakhogy éppen ő volt az, aki szerződést aláírta a céggel. A Sarokház-gate kapcsán egyre több a kérdés: mennyit buknak a vásárhelyiek, és kik a felelősök?
Tettek helyett továbbra is csak magyarázkodásra futja a Sarokház-botrányban Hódmezővásárhely városvezetésétől. A felelősségvállalás helyett maszatolásba menekül a polgármester, miközben a vásárhelyiek súlyos tíz-, akár százmilliókat bukhatnak az elbaltázott szerződés, az elfuserált beruházás miatt. Mint korábban számos cikkben bemutattuk: a Belváros-rehabilitáció hármas ütemének hívott Kossuth téri projektben egy éve szétbombázták a Sarokház előtti teret, de érdemi munkavégzés azóta sem történt. Sehol az idén nyárra ígért interaktív vizes felület, medence és szökőkút a Sarokház előtti téren, annál több a gaz és a szemét. A város olyan pancser megállapodást írt alá, hogy a budapesti fővállalkozó lényegében megléphetett az előleggel. Márki-Zay Péter nemrég bejelentette: új közbeszerzést írtak ki, s a beruházás egy teljes évet(!) csúszik, azaz leghamarabb jövő nyárra lehet kész.
A városvezető vasárnapi élő videójában megint csavart egyet a történeten, tovább folytatva a mosakodást. Azt állította: „az előző vállalkozó ár alatt vállalta el, tehát annyiért amúgy sem lehetett volna megcsinálni, mint megtudtam azóta”. Márki-Zay tehát most azt mondja, egy évvel a vállalkozói szerződés aláírása (2023. június 27.) után hirtelen „megvilágosodott”, hogy a fővárosi kivitelező (a Trigon Home Kft. – a szerk.) úgymond „áron alul” vitte el a munkát. Csakhogy ez a magyarázkodás ezer sebből vérzik. A pályázati kiírást az önkormányzat bonyolította le, a szerződést Angyal Zsolt jegyző és hivatala készítette elő, s személyesen Márki-Zay Péter írta alá. Ha tisztában voltak vele, hogy olyan ajánlattal viszi el a beruházást a budapesti társaság, amennyiért nem lehet megcsinálni, akkor azért követtek el súlyos hibát, ha pedig nem sikerült ezt felmérniük a kontraktus megkötése előtt, akkor azért merül fel a szakmai, vezetői alkalmatlanságuk. Egyik rossz, mint a másik.
Különösen igaz mindez annak tükrében, hogy a külsős vállalkozó szokatlanul és eszetlenül magas, 30 százalékos előleget markolt fel lényegében a semmiért. A bruttó 164,1 milliós Sarokház-projekt esetében ez konkrétan 49,2 millió forintot jelenthetett (ehhez jött még egy 25,9 milliós előleg az ugyancsak botrányos Ótemplom körüli „fejlesztés” kapcsán is – a szerk.), úgy, hogy a városnak gyakorlatilag nem sikerült megfelelő garanciákat kikötnie a szerződésben. A munka nem készült el, a pénz és a vállalkozó is „felszívódott”, s a hírek szerint akadnak alvállalkozók, akik futhatnak a nekik járó összegek után…
Persze az is elképzelhető, hogy Márki-Zay a legújabb magyarázkodással már annak igyekszik megágyazni, miért fog a felújítás jóval több kerülni, mint azt eredetileg meghatározták. Egy másik nyári nyilatkozatában ugyanis úgy fogalmazott, arra számít, hogy az új közbeszerzési eljárás keretében 200-250 millióra fog rúgni a tavaly még 164 milliós Sarokház-projekt. Ez barátok között is akár 50-100 millió forintos drágulás, nem beszélve arról, hogy kérdéses a budapesti cégnek kifizetett összesen 75 millió forintos előleg sorsa is, sőt, még az is felmerülhet, vajon az Ótemplom körüli munkálatok költségei is megemelkedtek-e, miután azt a részt is új vállalkozóval fejeztette be a város.
A Kossuth téri projekt mérlege tehát: akár több mint 100 milliós drágulás, 75 millió forintnyi „lenyúlt” előleg, s több mint egy éve tartó káosz. A vásárhelyiek joggal várják, hogy akik ezt a komoly kárt okozták, vállalják a felelősséget.
Így néz ki a Sarokház előtti tér 2024. augusztus 27-én: