Lószerszámokból és pásztoreszközökből látható kiállítás a Tornyai-múzeumban
E hétvégétől Perényi János lószerszám és pásztoreszköz gyűjteményéből tekinthetnek meg egy kiállítást az érdeklődők a Tornyai János Múzeum emeletén. A kizárólag magángyűjteményi anyagból válogató néprajzi tárlat a legeltető állattartás, a pásztorkodás és a lótartás világába enged betekintést egy rendkívül gazdag tárgyegyüttesen és archív fotókon keresztül.
A közelmúltban Boldog Gizella-díjjal kitüntetett Perényi János lótenyésztő, a Hódmezővásárhelyi Gazdasági Egyesület ügyvezető elnökének rendkívül gazdag néprajzi gyűjteményének egyes darabjait a különböző mezőgazdasági kiállításokon és rendezvényeken, illetve korábban az ún. Pincemúzeumban láthatták a pásztorélet múltja és a lótenyésztés, lótartás iránt érdeklődők.
A most megnyíló kiállításon a különböző típusú pásztorbotok, karikás ostorok, kolompok és más pásztoreszközök mellett a lovagláshoz és a fogatoláshoz elengedhetetlen lószerszámok, nyergek, tovabbá tenyésztői díjak, oklevelek sorakoznak a múzeumi térben.
Az eltűnőben lévő pásztoréletet és a motorizációval visszaszorult klasszikus igásállattartást a tárgyakon túl a 20. századból származó archív felvételek és a gyűjtő saját fényképei, valamint Terendi Viktória néprajzkutató ismertető szövegei hozzák közelebb a vásárhelyi közgyűjteménybe betérőkhöz.
A Válogatás Perényi János lószerszám és pásztoreszköz gyűjteményéből című kiállítás szeptember második vasárnapjáig tekinthető meg a Tornyai János Múzeum emeleti nagytermében.