Cserjés Katalin a Boldog Gizella-díjról: „Most vagyok igazán itt”
Egyáltalán nem számított arra Cserjés Katalin, hogy megkapja a Boldog Gizella – díjat Vásárhelyen. Az irodalomtörténész a Rádió 7 csütörtöki Közös Nevező című műsorában elmondta, megtisztelő számára az elismerés, és rengeteg terve van a jövőben.
A Polgári Hódmezővásárhelyért Alapítvány díját Szent István napja alkalmából minden évben olyan köztiszteletben álló személyek kaphatják meg, akik példamutató, munkájukkal kimagasló érdemeket szereztek a városnak.
Az egyik idei díjazott Cserjés Katalin irodalomtörténész, aki 1954 júliusában született Budapesten.
Középiskolai tanulmányait a Bethlen Gábor Református Gimnáziumban végezte, majd a felsőfokú tanulmányait Szegeden folytatta az egyetemen, magyar-orosz szakon. 1987-től a Szegedi Egyetem Modern Magyar Irodalom Tanszékének adjunktusa. 2002-től Hajnóczy Péter-prózaműhely, később Hajnóczy Péter Hagyatékgondozó Műhely néven ápolják munkásságának emlékét.
Cserjés Katalin máig aktív, a város kulturális életében meghatározó személyiség.
A Rádió 7 műsorában elmondta, nem számított arra, hogy valaha díjat fog kapni munkájának elismeréséül. Mikor értesítették, meghökkent, alig hitte el. Soha nem az elismerés miatt tevékenykedett, ahogyan fogalmazott: „ilyen gondoltatok soha nem jártak a fejemben”.
Munkásságával nem szeretne felhagyni a jövőben sem, jelenleg is Erdős Péter- kiállítást szervez és előadásokat tart, emellett tovább irányítja irodalmi szakkörét a Németh László Városi Könyvtárban, ahova új tagokat, érdeklődőket is szívesen vár.
Arra, hogy mennyire érdekli a mai fiatalokat az irodalom és a művészet, kifejtette, elengedhetetlen a megfelelő szakmai tudás, hiszen minden korosztályt másképp kell megszólítani, más módszerekkel kell tudni felkelteni érdeklődésüket. A mostani generációt a digitális világ segítheti tanulmányaikban, hiszen rengeteg plusz információhoz juthatnak általa.
Nagy jelentősége van számára, hogy a városban kaphatott elismerést. Felelevenítette, hogy eredetileg nem hódmezővásárhelyi lakos, a sors „sodorta” végül ide, itt telepedett le és itt él jelenleg is.
Mivel egyetemi tevékenysége miatt egy időben többet töltött Szegeden, mint Vásárhelyen, ezért úgy fogalmazott: „Most vagyok igazán itt”.
Az elismeréshez szívből gratulálunk és további jó egészséget kívánunk!
A Perényi Jánossal készült rádióbeszélgetésből írt cikket pénteken olvashatják portálunkon.
Brútyó Boglárka