Lázár János: csak a fiatalok terelhetik újra a gyarapodás útjára Vásárhelyt
„Az erő és a gazdagság, az erő és a gyarapodás helyett Hódmezővásárhely előtt a szegénység és a gyengeség évei állnak. Ez a város sarokba szorította saját magát, a városvezetés sarokba szorította saját magát és a település minden polgárát” – jelentette ki Lázár János hétfőn este, a Boldog Gizella-díj átadóján. A miniszter a Bessenyeiben tartott gálaműsoron elmondta: a gyarapodás visszaállítására a vásárhelyi fiatalok adják a legnagyobb reményt és lehetőséget. Az elismerést Cserjés Katalin és Perényi János kapta meg.
Hétfő este tartották meg a Boldog Gizella-díj átadó ünnepségét Vásárhelyen. A Polgári Hódmezővásárhelyért Alapítvány 2018-ban alapított elismerését Cserjés Katalin irodalomtörténész, a Szegedi Tudományegyetem egyetemi docense és Perényi János állattenyésztő, a Gazdasági Egyesület ügyvezető elnöke vehette át. A kitüntetéssel egy emlékplakett, oklevél és nettó 1 millió forint tiszteletdíj jár.
Kószó Péter köszöntőjében elmondta: Szent István és Gizella királynénk olyanok számunkra, mint fának a gyökér. Belőlük nőtt ki a magyar nép szellemisége és minden erénye, Isten hite, vallásossága, lovagiasság, szívjósága és messze földön híres vendégszeretete. Ők formálták ezt a népet olyanná, hogy nemcsak meg tudta állni helyét az európai népek között, hanem méltán versenyre is kelhetett velük.
„Mi vásárhelyi lokálpatrióta hazafiak, azért is neveztük el ezt a kitüntetést szent királynénkról, amit immár hetedik alkalommal adhatunk át egy igazán szép és ünnepélyes gálaműsoron” – tette hozzá az alapítvány kuratóriumi elnöke.
Kószó Péter szerint egy közösség akkor lehet erős, ha a polgárai is azok. Egy nemzetnek, egy városnak, egy közösségnek szüksége van az ott élő polgárok áldozatos munkájára, felelősségteljes hozzáállására. Ezeket bizonyítják a Boldog Gizella-díj tulajdonosai, akiket eddig kitüntettek.
„Egy ilyen világban egy konzervatív közösségnek, legyen akár helyi vagy országos, úgy gondolom, győzelem és vereség idején is fontos, hogy összejöjjön, emlékezzen és közös fókuszt találjon azoknak a személyeknek a dicséretében, akik helyi szinten a mi közös értékeinket képviselik. Itt mindannyian olyan emberek vagyunk, akik egy értéket vallunk, mégpedig azt az egy értéket, ami alapján Szent István is megalapította ezt az országot, Isten, haza, család. Ez az az értékrend, amelyben mindannyian hiszünk, gondolkodunk, életünket ez alapján szervezzük, szolgálatunkat ez alapján végezzük” – vette át a szót az építési és közlekedési miniszter.
A vásárhelyi-makói térség országgyűlési képviselője ünnepi beszédében hozzátette: a legfontosabb kérdés az, hogy a helyi közösségek ezeket az értékeket fontosnak tartják-e, avagy sem. „Azért nehéz ma 2024-ben itt Hódmezővásárhelyen erről beszélni, mert mégis egy olyan esztendőben vagyunk, amikor ezek az értékek látszólag egy küzdelemben, egy országos és egy helyi küzdelemben igenis alulmaradtak. Szembe kell tudnunk néznünk azzal, hogy az Isten, haza, család, gondolat vagy kevésbé fontos, vagy már nem a jó gondolkodású emberek vannak többségben a városban, hanem a sehogyan nem gondolkodó emberek kezébe csúszott át a többség” – szögezte le a vásárhelyi-makói térség országgyűlési képviselője.
A honatya szerint az a kérdés, hogy ebből a beletörődés, a föladás, a sodródás, vagy pedig éppenséggel az erő, a küzdelembe vetett hit, a megerősödés, a kitartás és a mindenáron való eszmékhez való ragaszkodás következik-e. „Én azt gondolom, hogy azért lehetünk nyugodtak a választási eredményektől függetlenül, mert minden nap egy új kezdet és egy új lehetőség” – folytatta a képviselő.
„Nem a múltra, hanem az újraépítve, és nem a régiekre, hanem a megújult generációkra alapozva kell nekivágni a következő éveknek és évtizedeknek. Büszke vagyok arra, hogy 2024-ben az Isten, haza, család sok évszázados és immár évezredes hazai eszményeit Hódmezővásárhelyen a helyi politikai küzdelmekben új szövetségesekre talált. Rájuk lehetünk a legbüszkébbek, és ők adják mindannyiunknak a bíztatást. Ez a város a nehezebb utat választotta. Nem mi veszítettünk, hanem a város veszít lehetőséget. Az erő és a gazdagság, az erő és a gyarapodás helyett Hódmezővásárhely előtt a szegénység és a gyengeség évei állnak. Ez a város sarokba szorította saját magát, a városvezetésbe sarokba szorította saját magát és Vásárhely minden polgárát. Ebből kitörni ők sosem fognak. Ebből kitörni csak mi, és az általunk kiválasztott, fölnevelt és útjára bocsátott fiatal generációk segítségével van mód és esély. A gyengeség legyőzésére, az erő visszaszerzésére, a szegénység leküzdésére és a gyarapodás visszaállítására Hódmezővásárhelyen a vásárhelyi fiatalok, ifjak, akik közénk csatlakoztak, adják a legnagyobb reményt és lehetőséget” – jelentette ki Lázár János.
Mint elmondta, akik a rendszerváltást Vásárhelyen megszervezték, nem a sehogyan és nem a mindegy kultúrájára építettek, hanem az Isten, haza, család jelszavában bízva akartak 34 évvel ezelőtt változást Hódmezővásárhelyen. „Azok, akik a Polgári Hódmezővásárhelyért Alapítvány piedesztálra emelt kitüntetettjei életútjukkal nem azt mutatják, hogy mindegy minden lenne, hogy a passzivitás a legjobb út, hanem arra szolgáltatnak példát, ami mindkettőjüknek közös nevezője és közös értéke, mind a ketten jó gondolkodású polgárok. Magunknak pedig Szent István ünnepén azt kívánom, ismét a jó gondolkodású vásárhelyiek kerüljenek többségbe” – zárta gondolatait a miniszter.
A gálaműsoron Kotormán Iringó Szejke népdalénekes, Adorjáni Bálint színművész, a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas Muzsikás népzenei együttes, valamint Kacsó Hanga, a Fölszállott a páva című tehetségkutató győztese is színpadra állt.