A világ legjobb hőlégballon-pilótái találkoznak szeptemberben Szegeden
Szeptember 8. és 14. között Szegeden rendezik a 25. FAI Hőlégballon Világbajnokságát, melyre 31 országból érkeznek a sportág legjobb pilótái.
Nagy Sándor (Összefogás Szegedért) városfejlesztési alpolgármester a rendezvényt beharangozó pénteki sajtótájékoztatón elmondta, Szeged turizmusa az elmúlt két évtizedben folyamatosan fejlődik, növekszik a városban eltöltött vendégéjszakák száma.
A tendencia fenntartásához szükség van arra, hogy a főszezonon kívül is izgalmas, vonzó programok várják a Szegedre érkezőket, a hőlégballon világbajnokság is ilyen. Közvetlenül a versenyre mintegy ezer induló, családtag és versenybíró érkezik, de a korábbi Európa-bajnokság tapasztalatai azt mutatják, a város felett repülő hőlégballonok látványa a turisták számára is vonzó – közölte a politikus.
Knezevics Viktor, a verseny központjául szolgáló szegedi repülőteret üzemeltető Szegedi Közlekedési Társaság ügyvezető igazgatója felidézte, a város a 2021-es Európa-bajnokságot követően nyerte el a világbajnokság rendezési jogát.
A már lezárult nevezés adatai szerint a világbajnokságon 31 ország 120 csapata vesz részt, hozzájuk 12 fiesztapilóta csatlakozik, akik célja elsősorban a nézők szórakoztatása. Érkeznek egységek Ausztráliából, Kanadából, Japánból, Kínából, Indiából, Brazíliából, illetve az előző világbajnokság élvonalában végzett Egyesült Államokból, és először vesznek részt a megmérettetésen Kolumbia, Egyiptom, Izrael és Örményország pilótái – tudatta a szakember.
Báló Tamás, a szegedi repülőtér üzletágvezetője elmondta, a nézők már a szeptember 5-e és 7-e közötti edzésnapokon is láthatnak hőlégballonokat az égbolton. A futamokat pedig szeptember 8. és 14. között közvetlenül napfelkelte után és naplemente előtt rendezik.
A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy a hőlégballonozás erősen időjárásfüggő sportág, ezért a versenyigazgató az aktuális szélviszonyok függvényében néhány órával a rajt előtt választja ki a teljesítendő feladatot a 21 lehetséges közül. Az aktuális rajt- és célhelyszínekről a közönség a közösségi médiából értesülhet, a világbajnokságok történetében először pedig – 10 perces késleltetéssel – a verseny honlapján az is nyomon követhető, éppen merre jár egy adott ballon.
MTI
Fotó: Illusztráció (Archív)