Ritka a női vőfély, de Horváth Csabáné 23 éve működik közre a párok összeadásánál Csanádpalotán
Több száz ifjú pár boldogító igenénél működött már közre Horváth Csabáné.
Több száz ifjú pár boldogító igenénél működött már közre Horváth Csabáné. A csanádpalotai vőfély arról számolt be: apátfalvi származású, ahol mind a mai napig a régi népszokásokra épülő lakodalmakat tartják, így már gyermekként nagyon megtetszett neki ez a foglalkozás. Az első párját 2001-ben adta össze Csanádpalotán. Horváth Csabáné hozzátette: a vőfély mesterséget elsősorban férfiak űzik, de azért nem ritka, hogy hölgyek is kedvet kapnak hozzá.
Horváth Csabánétól megtudtuk: Csongrád-Csanád vármegyében nem sok hölgy vőfély van. Kardoskúton viszont van egy család, amelynél nem csak a családfő, hanem a felesége, illetve a két gyermekük is ezzel foglalkozik. A női vőfélyből a legtöbb a Vajdaságban van, de az anyaországi területeken is vannak néhányan.
Napjainkban is nagyon sokan ragaszkodnak a hagyományos lakodalomhoz, így még kérik a vőfélyek szolgáltatását. Igaz, egyre több a ceremóniamester, de ők másképp dolgoznak. Horváth Csabáné megjegyezte: a vőfély dolga sokkal szerteágazóbb, mint a modern társáé. Egy vőfély sokkal több rigmust mond, kikéri és elbúcsúztatja mind a vőlegényt, mind a menyasszonyt.
Horváth Csabáné egy nagyon szép rendezvényen, a Palotai Lakodalmason vette először a kezébe a vőfélybotot. Ezt az eseményt már huszonkét éve szervezik meg azzal a céllal, hogy a fiatalabb generáció is megismerje a régi népszokásokat. Ezen a rendezvényen – csak játékból és egy napra – adják össze a párokat. A palotai vőfélynek – mondhatni – ez volt a főpróbája és utána már élesben is dolgozott.