Maga az alkotás a festőművész munkájának a töredékét teszi ki
Tizenöt képzőművész dolgozik két héten át a makói művésztelepen, köztük van Sonkodi Rita is.
Augusztus elsejétől egészen 15-ig tizenöt képzőművész dolgozik a makói 17. Natura Marosmenti Művésztelepen. Köztük van Sonkodi Rita is. A szegedi festőművész elmondta: nagyon megörült, mikor meghallotta, hogy az idei téma Kosztolányi Dezső után szabadon a tíz legszebb magyar szó. Sonkodi Ritának ugyanis korábban volt egy olyan korszaka, mikor a neves író, költő tárgyait, ruháit festette meg. A képzőművész hozzátette: maga az alkotás a munkájának a töredékét teszi ki, hiszen előtte a fejben dől el, mi kerüljön a vászonra.
Sonkodi Rita elárulta: nagyon sok időt tölt azzal, amíg kiötli, mit és hogyan fessen meg. Ez azt jelenti, hogy az alkotói munkájának a legnagyobb részét, vagyis 90 százalékát ez teszi ki. A maradék 10 százalékban pedig a festés van.
A szegedi festőművész harmadik éve vesz részt a makói Natura alkotófolyamatában. Sonkodi Ritát Karsai Ildikó makói grafikusművész kérte fel arra, hogy nyaranta dolgozzon a művésztelepen.
Sonkodi Rita tréfásan megjegyezte: neki ezek a kéthetes művésztelepi munkák felérnek egy luxusutazással. A nyarainak a jelentős részét mindig is a családjával, a lányaival töltötte. Közösen kerékpároztak, főztek lekvárt, vagyis mindent együtt csináltak. Így nagyon kevés ideje volt a vakáció alatt a festésre. Három éve – a művésztelepnek köszönhetően – két héten át csak az alkotásra kell koncentrálnia.
A Naturát irányító Karsai Ildikó választotta ki az idei témát is. A tíz legszebb magyar szó – melyek inspirálják az ország több pontjáról, illetve határon túlról érkező alkotókat – a következők: láng, gyöngy, anya, ősz, szűz, kard, csók, vér, szív és sír. Ezek mentén dolgoznak a festők, a grafikusok, a szobrászok, a keramikusok és a fotósok az Erzsébet-házban, valamint a város több pontján. Ugyanis többen szeretnek a természetben, az emberek között alkotni.
Sonkodi Rita elmondta: Kosztolányi Dezső nagyon hiú ember volt, nagyon sok időt töltött azzal, milyen ruhát vegyen fel, milyen csokornyakkendőt kössön hozzá. Sikerült eredeti fotók másolatát megszereznie a szegedi művésznek, melyek az irodalmár tárgyairól, elsősorban a ruháiról készültek. Ezek alapján kezdett el festeni. Volt egy időszak az alkotói életében, mikor a nyugatosok, így köztük Kosztolányi is megihlette.