Vitézek a futóhomokon
Végső István történész a XVII. Történettudományi Találkozó a Vásárhelyi Történelmi Kör szervezésében adott elő a kiskunsági származású vitézekről. A már hagyománnyá vált nyári, hódmezővásárhelyi, több napos konferencia augusztus elején a közel 100 éves Mátyás Utcai Olvasókör épületében volt.
A középkori előzmények felelevenítésével vázolta Végső István történész fel az előzményeket, amelyek a 20. századi Vitézi Rend létrehozásáig vezetett. A gyepük népe, a székelyek, a hajdúk, a kunok, de még a szászok egyfajta kivételezett népréteg volt, akikre kiváltságokért, földért cserében az uralkodók, királyok, fejedelmek számíthattak.
A vitézlő rend, már csak a neve is miatt is, előképnek számított a Horthy Miklós kormányzó által létrehozott és irányított rend kapcsán 1920 tavaszán megszületett Vitézi Rend tagjai földet és díszes oklevelet kaptak. Országszerte így a Kiskunságban is kaptak a földeket az első világháborúban „részt vevő” veteránok”. Az ő életükről, első világháborús tevékenységükről beszélt a kutató. Kiemelten kiskundorozsmai, kiskunhalasi, kelebiai, kerekegyházi, csengődi vitézekről tartott előadást.