Újabb botrány: szabálytalansági eljárás indult az algyői önkormányzat ellen
Közel 20 millió forintot bukhatnak el az algyői adófizetők az újabb botrány miatt. Két olyan beruházás kapcsán indított szabálytalansági eljárást összeférhetetlenség okán a hatóság, melyet a Molnár Áron vezette önkormányzat megbízásából az egyik képviselő, Bogdán Tamás cége végezhetett el.
Egymást érik a súlyos botrányok az algyői önkormányzatnál. A Molnár Áron vezette nagyközség nemcsak egy komoly, mintegy 50 milliós közbeszerzési bírságot titkol el évek óta a helyi lakosok elől, de mint a Promenad24 a községházi forrásaitól megtudta: két uniós, LEADER-pályázatuk kapcsán is szabálytalansági eljárást indítottak a hatóságok. A két projektben összesen mintegy 20 millió forintot bukhatnak el az algyőiek, ha beigazolódik, hogy Molnár Áronék fittyet hánytak a szabályokra az adófizetői pénzek kezelésénél. Az esetre további árnyékot vet, hogy információink szerint a Magyar Államkincstár összeférhetetlenségre hivatkozva vonta, vonná el a támogatást az önkormányzattól két olyan beruházás kapcsán, melyeket a polgármesterhez kötődő települési képviselő, Bogdán Tamás cége nyert el a Molnár Áron vezette önkormányzattól.
Az ügy előzménye, hogy Algyő Nagyközség Önkormányzata 2021-ben utófinanszírozott uniós, LEADER-pályázatot nyújtott be a Szent Anna-terasz kialakítására, valamint bútorbeszerzésre az algyői szabadidős szolgáltatások fejlesztése érdekében. Mindkét projektben 75 százalékos támogatottságú utófinanszírozást reméltek, s a Szent Anna-teraszra közel 11 millió forintot, a bútorbeszerzésre mintegy 8,7 milliót nyertek el. A pályázatokat felügyelő hatóság, a Magyar Államkincstár azonban később szabálytalansági eljárást indított az önkormányzat ellen, s a nagyközség – úgy tudjuk – nem kapta meg a pénzt. A hatóság összeférhetetlenségre hivatkozva indította meg a vizsgálatot, s vonta vissza a forrásokat. Az államkincstár a Promenad24 érdeklődésére megerősítette, hogy a szabálytalansági eljárás jelenleg is folyamatban van az algyői önkormányzat ellen a két projekt kapcsán.
Molnár Áronék közben önerőből, azaz a helyi adófizetők pénzéből megvalósították a két fejlesztést, a Szent Anna-teraszt és a bútorbeszerzést is, nagy csinnadrattával megtörtént az átadás, pörög az önfényezés, ám arról „elfelejtettek” beszámolni az algyőieknek, hogy a település elbukhatja a 20 milliós támogatást. Ez mindössze az egyik 2023-as testületi ülés több száz oldalas anyagának egyik táblázatából (lásd alább a fotót!) derülhet ki az érdeklődők számára, egyébként – sok más botrányuk mellett – ezt is gondosan titkolják az algyőiek elől…
A polgármester és csapata arról sem beszél a helyieknek, mi állhat az összeférhetetlenség miatt megindított szabálytalansági eljárás hátterében. Pedig jelzésértékű, hogy két olyan beruházás kapcsán vonná meg a hatóság az uniós támogatást, melyet a Molnár Áron vezette önkormányzattól – figyelem! – a polgármester egyik képviselőjének(!) cége nyert el. Mind a Szent Anna-terasz kivitelezésével, mind a bútorbeszerzéssel a szegedi GLB Kft.-t bízták meg ugyanis Molnár Áronék. A hivatalosan elérhető céginformációs adatbázisok szerint a vállalkozás egyik tulajdonosa nem más, mint Bogdán Tamás települési képviselő, egyben az önkormányzat pénzügyei, beruházásai felett őrködő pénzügyi és gazdaságfejlesztési bizottság elnöke (aki minden valószínűség szerint tevékeny szerepet játszott a projektek előkészítésétől a megbízások odaítéléséig), a GLB ügyvezetője pedig a képviselő testvére, Bogdán Péter. Joggal szúrhat szemet az ajánlatkérő önkormányzat és a nyertes ajánlattevő cég közötti szoros összefüggés, kapcsolat, mely felkelthette adott esetben a hatóságok érdeklődését is.
A településvezető és embere egyébként olyannyira nem rejtették véka alá, hogy saját szüleményük a projekt, hogy Molnár Áron a Szent Anna-terasz átadásán a Délmagyarország propagandacikke szerint azt is elkotyogta: a dizájnt is közösen találta ki Bogdán Tamással. Hogy, hogy nem, a Bogdán-cég utána elnyerte és megcsinálta a kivitelezést – az algyőiek pedig félő, hogy keresztet vethetnek a 20 milliós uniós támogatásra…
Fotó: Délmagyarország/Gémes Sándor