Vásárhelyi állatorvos: kóbor állathoz ne menjünk közel, veszett lehet!
Nemcsak a rókák lehetnek veszettek, a kutyák és a macskák is. Ezért, ha idegen állat megkarmol, vagy megharap minket, azonnal keressünk fel orvost – figyelmeztet Dr. Horváth Zoltán, vásárhelyi állatorvos.
A veszettség nem játék, kínhalál közt vergődve hal meg ember és állat egyaránt. Az erdőben élő állatok esetében barátkozósakká válnak, közel merészkednek az emberhez. Jelen lehet náluk a kancsalság, illetve a nyáladzás, de utóbbiak már a betegség előrehaladottabb állapotában jelentkeznek.
Ha erdőben sétálunk, és idegen állattal találkozunk – akkor is, ha kutya, vagy macska -, ne menjünk hozzá közel, ha mégis megkarmolna vagy megharapna minket az állat, azonnal értesítsük a hatóságokat és keressünk fel orvost. A veszettség ember esetében – bár ez ritka,- lappanghat akár fél évig is, de az átlag minimum megfigyelési idő két hét. Fontos, hogy a veszettség nyállal terjed, de a levegőbe is bejuthatnak az állat tüsszentése, köhögése révén a fertőző vírusok, így belélegezve is elkaphatjuk azt – hangsúlyozta dr. Horváth Zoltán.
Házi állatok esetében nyáladzás, a vízivás elkerülése, a kancsalság a főbb tünetek, ezért ha ilyet tapasztalunk, szintén azonnal jelentsük, vaddá válás.
Természetesen a kötelező, veszettség elleni védőoltást nem lehet elégszer hangsúlyozni, ez az egyetlen módja a betegség megelőzésének, legyünk felelős állattartók!