A Vizes Élőhelyek Világnapját ünnepelték a Klímanócskák
A halászatot is elsajátították játékos tevékenységeken keresztül.
„1971-ben, február 2-án írták alá a éves Ramsari Egyezményt, mely a nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyek védelmét tűzte ki célul. Az 1975-ben lépett hatályba, azóta pedig 171 ország csatlakozott hozzá. A XX. század második felében a vizes területek átalakulása, pusztulása nemzetközi összefogást sürgetett. Az egyezmény eredeti célja a rohamosan csökkenő vízimadár állományok megóvása volt, de hamar rájöttek, hogy az egyes fajok és élőhelyek védelme önmagában nem elegendő, sikeres megőrzésük csak az ökológiai rendszerek megóvásával lehetséges” – részletezte lapunknak Bozókiné Szabó Ildikó, a Klímanócskák vezetője.
Még elmondta, Magyarország 1979-ben csatlakozott az egyezményhez, ekkor hazánk 9 területet jelölt a Nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyek jegyzékére. Mára 29 magyarországi terület szerepel a ramsari listán, ezek közül kettő, a Fertő-tó és a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság területén. A jegyzéken lévőkön kívül is számos jelentős vizes élőhellyel büszkélkedhet a nemzeti park, elég csak a Fertő-tó keleti partján elterülő időszakos szikes tavakra, a Szigetközre, a Rábára, vagy akár a kisebb vízfolyásokra gondolnunk. Minden ilyen élőhelyhez sokféle és különleges élővilág kötődik, melyek megőrzése a kiemelt feladaatok közé tartozik.
Mint részetezte, a Klímanócskák játékos tevékenységgel, élőhely modellezéssel, fajok megismerésével, barkácsolással, természeti megigyelésekkel, ismeretgyűjtéssel készültek erre a kiemelt környezetvédelmi világnapra. Emellett múzeumpedagógus bevonásával a vizes élőhelyekhez kötődő hagyományokat a halászatot is elsajátótották játékos tevékenységeken keresztül.