A teljes védfal megkapta a kiemelt műemléki védettséget
Márki-Zay Péter éves szinten százmillióval támogatott újságírói és a városi főépítész hamis állításaival szemben eddig nem élvezett műemléki védelmet a vásárhelyi református ótemplom védfala. Mostantól viszont igen, súlyos pénzbüntetést kockáztat tehát, aki háborgatja történeti, építészeti kincsünket. A védettség a magtár délkeleti sarkától a Kossuth tér 7. szám alatti lakóház bejáratáig a védfal teljes hosszára érvényes.
Kiemelten védett műemlékké nyilvánította a hódmezővásárhelyi református ótemplom védfalát Lázár János építési és közlekedési miniszter múlt pénteken megjelent rendelete. A jogszabály január 27-én lép hatályba.
Ahogy korábban megírtuk: a védetté nyilvánítás célja a védfal történeti és építészeti értékeinek megőrzése. Mint a Promenad24 megtudta, Márki-Zay Péter éves szinten százmillióval támogatott újságírói és a városi főépítész hamis állításaival szemben ez eddig NEM élvezett műemléki védelmet. Mostantól viszont igen, vagyis súlyos pénzbüntetést kockáztat majd, aki hóbortjaitól vezérelve háborgatja történeti, építészeti kincsünket.
A friss jogszabály – azaz az 1/2024. (I.18.) ÉKM-rendelet – a műemléki nyilvántartásban eddig nevesítetten nem szereplő, ám a templom együtteséhez tartozó védfalat helyezte műemléki védelem alá. Erre azért volt szükség, mert a védfal helyrajzi száma eddig csak műemléki környezetként volt egyfajta védelem alatt. A szakminisztérium továbbá a különleges épületegyüttes védelme érdekében azt is kiemelte a rendeletben, hogy a védfal kiemelt műemléki védettségét a korábban, az 1950-es években műemlékké nyilvánított ótemplom, illetve magtár épületével egy egységben kell kezelni. Az eredetileg a 18. század közepén épült, Mária Terézia kori falmaradvány és barokk stílusú déli kapuja fontos és jelentős történeti, építészeti eleme ennek a csodálatos, páratlan komplexumnak, ahogyan a három építményt összekapcsoló templomkert is.
No de akkor most pontosan mi lett védett?
Ez a fenti kérdés láthatóan élénken foglalkoztatja a vásárhelyi közvéleményt az utóbbi napokban, számos találgatás, elmélet, önjelölt „szakértés” jelent meg ezzel kapcsolatban a közösségi médiában. A Promenad24 utánajárt, s tiszta vizet önt a pohárba! Nézzük csak, mit is helyezett védelem alá a kormányzat!
Lapunk megtudta: a kiemelt műemléki védettség alá vett védfal a 13431/29 helyrajzi számú, négy hektár kiterjedésű, közterület besorolású közpark nyugati részén, az ótemplom kertjének déli és keleti oldalán helyezkedik el. A védelem alá került téglafal a magtár délkeleti sarkától indul, és a telekhatár mentén, a magtár déli homlokzatának vonalában megy, átfut a Cseresnyés Kollégium árkádos földszintjén, majd 45°-ban északkeletre fordul, itt is a telekhatáron. Innen északra fordul, már nem a telekhatáron. Utolsó, rövid szakasza északnyugat felé fordul, a Kossuth tér 7. sz. lakóház bejárata mellett zárul le. A kiemelt műemléki védelmet a teljes hosszúságra, az eredeti és a később, a 20. században hozzáépített részekre is, tehát a fal természetbeni kiterjedésére mondták ki, lásd a lenti ábrákat:
Címkék:
Hódmezővásárhely Márki-Zay Péter Lázár János önkormányzat Építési és Közlekedési Minisztérium református ótemplom református reformátusok Ótemplomi Református Egyházközség Hódmezővásárhely - Ótemplomi Református Egyházközség ótemplom műemlék védfal hódmezővásárhelyi református ótemplom kiemelten védett műemlék műemléki védelem műemléki védettség