Bese Kata vásárhelyi instruktor: csökkentsük le a szénhidrátokat, és élvezzenek előnyt a jó zsírok!
Igen, de melyik szénhidrátokat, és mik a jó zsírok és miért fontosak? Erről is beszélt Bese Kata spinning-oktató, instruktor, annak kapcsán, milyen a megfelelő, egészséges és diétás étrend, hogy miért életmódváltásban és ne szélsőséges diétákban gondolkodjunk, ha le akarunk adni pár (vagy jó pár) kilót.
„Év elején megszaporodik a létszám a konditermekben és az egyéb edzéseken, sokan szilveszter környékén érzik meg, hogy bizony-bizony felszaladt pár kiló az ünnepek alatt, vagy elkapja őket az újévi hév, hogy leadják a már régóta rajuk lévő felesleget. Ilyenkor fogadalmak és ígéretek hada jön, de ha ez nincs ésszerűen és tudatosan, lépésenként megtervezve, akkor csak ideig óráig tart majd a siker” – mondta Bese Kata a Rádió7 hétfői Közös nevezőjében.
A vásárhelyi instruktor, spinning-oktató kiemelte, a tartós eredményt csakis az életmódváltás hozza meg, ebben az étkezés, étrend reformálása és a mozgás is nagy szerepet kap.
Életmódváltás, de hogyan?
A szakember szerint lépésenként haladjunk, kezdetben már az is jó, ha lefelezzük az étel mennyiségét, amit elfogyasztunk, majd jöhet az reformálás. Hagyjuk el a fehér cukrot, és a gyorsan felszívódó szénhidrátokat – mint például a kenyér, a fehér tészta – vagy legalábbis csökkentsük le minimálisra. Cukor helyett használjunk édesítőt, Kata ajánlja erre a glicint, ami bár egy aminósav, édes az íze és csak keveset kell belőle használni. Véleménye szerint a péksüteményeket teljesen el kellene hagyni, hasi zsírt gyarapít nagyon, még a teljes kiőrlésű sem sokkal jobb.
Szerinte a siker egyik záloga a tervezés!
Lépésenként tervezzük meg az életmódváltásunkat és a célokat is, és azt nézzük, magunkból mit tudunk kihozni. Legyen rendszer az életünkben, az étkezések terén is. Reggellire valamilyen fehérjedúsat együnk, például rántottát, sok zöldséggel, ebédre egy tenyérnyi hús, salátával vagy zöldséggel, a vacsora pedig ne legyen sok, és 6 óra környékén ejtsük meg. Ezután már ne nagyon együnk.
A gyorsan felszívódó szénhidrát a mumus, belőle keveset, de kering a tévhit, hogy akkor agyunk nem működik megfelelően. Ez tévedés!
„Együnk minél több jó zsírt, ez rendkívül fontos mind a diétában, mind az egészségünk megőrzésében. Az olajos magvak – példáula mandula, vagy a pisztácia – a kókuszolaj, az avokádó olyan zsírokat tartalmaznak, amelyek az agy működésére is jótékonyan hatnak” – részletezte. Persze nem egy kilót kell ezekből megenni, nem is szabad, mert kalóra tartalmuk magas, egy-egy maréknyit azonban nagyon ajánlott elfogyasztani minden nap.
Segítségünkre lehet még a króm is a fogyásban, és ha már kalóraszámolgatásról szó esett, legyünk tisztában az alapokkal, de nem kell mániákusan számolgatni – javasolta Bese Kata.
Ami a mozgást illeti, ha nagy a túlsúlyunk, ne kocogujunk! Kezdjünk egy intenzív sétával, amit rendszeresen végzünk, majd mikor megindultak a kilók, variálhatjuk súlyzós edzésekkel, egyéb, kardió edzésekkel. A fő szempont itt is az, hogy fokozatosan terheljük magunkat, mindig legyen színes, hogy ne unjuk meg és legyen rendszeres, épüljön be a mindennapokba, legyen szó bármilyen testmozgásról.
A csoportos edzések nagyon motiválóak lehetnek, a résztvevők támogatják egymást is, húzóerőként működhet, a személyi edző pedig csak ránk figyel végig. Mindkettőnek megvan a maga előnye – mondta még el a spinning oktató.
Hozzátette végül, ami a kilók lefelé indulását jelenti, több tényezőtől is függ, kinél milyen gyorsan hoz eredményt az életmódváltás, és persze attól is, kin mekkora túlsúly van. Akin több, ott gyorsabban látszik a változás, de semmiképp se legyünk türelmetlenek.
borítókép archív, Promenad24