77 középiskola diákjai érkeztek a Szegedi Egyetem tanulmányi versenyére
A budapesti Városmajori Gimnázium és a Baár-Madas Református Gimnázium, valamint a dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium diákjai végeztek az első három helyen a XII. Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyen, amelyet november 30-án és december 1-én rendezett meg a Szegedi Tudományegyetem. Nagy tétje volt a versenynek, hiszen a 2024-es felvételin a szegedi egyetem bizonyos karai intézményi plusz pontokat adnak a legjobb csapatok tagjainak. Díjazták azokat a pedagógusokat is, akik már évek óta felkészítik és elkísérik tanulóikat a versenyre. Kreatív kategóriában is lehetett pályázni, idén a slam poetry műfajában nyújthatták be alkotásaikat a fiatalok.
A XII. Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyt rendezte meg november 30. és december 1. között a Szegedi Tudományegyetem Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatósága az SZTE oktatóinak, kutatóinak és hallgatóinak bevonásával.
A tanulmányi verseny zsűrijének elnöke Prof. Dr. Dux László, az SZTE SZAOK Biokémiai Intézet egyetemi tanára volt, a zsűri tagjai pedig szintén az SZTE elismert oktatói:Prof. Dr. Wölfling János tanszékvezető egyetemi tanár (SZTE TTIK Kémiai Intézet, Szervetlen, Szerves és Analitikai Kémiai Tanszék) és Dr. Makra Péter egyetemi adjunktus (SZTE SZAOK Orvosi Fizikai és Orvosi Informatikai Intézet).
A vetélkedő kérdéssorait a Szegedi Tudományegyetem oktatói és PhD-hallgatói állították össze: Dr. Siposné Dr. Musza Katalin tudományos munkatárs (SZTE TTIK Kémiai Intézet, Szervetlen, Szerves és Analitikai Kémiai Tanszék), Dr. Nagy Lászlóné dr. Antal Erzsébet egyetemi adjunktus (SZTE TTIK Biológia Intézet, Élettani, Szervezettani és Idegtudományi Tanszék), Dr. Makra Péter egyetemi adjunktus (SZTE SZAOK-TTIK Orvosi Fizikai és Orvosi Informatikai Intézet), Boruzsné Bodnár Tünde tanügyigazgatási munkatárs (SZTE SZAOK Biokémiai Intézet), valamint Szenci-Kaszás Balázs, az SZTE SZAOK hallgatója, aki 2016-ban csapatával megnyerte a versenyt.
Plusz pontokat érhet a felvételin a dobogós helyezés
– A korábbiakhoz képest több mint 50 százalékkal több csapat indult a versenyen. Ez azt mutatja, hogy a magyar középiskolákban szép számmal vannak a természettudományok iránt érdeklődő diákjaink és természetesen nagyon elkötelezett, kiváló pedagógusaik – mondta el Prof. Dr. Dux László a csütörtök esti megnyitón a József Attila Tanulmányi és Információs Központ kongresszusi termében. Az ország minden szegletéből és a határon túlról 77 középiskola diákjai és pedagógusai érkeztek, hogy bizonyítsák felkészültségüket.
– A 2024-es felvételitől az intézmények saját hatáskörükben 100 intézményi pontot tudnak kiosztani. Örömmel mondhatjuk, hogy egyetemünk a Szent-Györgyi Tanulmányi Verseny helyezettjeinek (kartól függően az első három vagy az első hat helyezettnek) plusz pontokat ad – közölte a jó hírt a zsűri elnöke. Prof. Dr. Dux László köszönetet mondott azoknak a kollégáknak, akik a kérdések összeállításában, a verseny lebonyolításában segítséget nyújtottak. Különösen nagy öröm, húzta alá, hogy a 6-8 évvel ezelőtti győztes csapatok tagjait immár mint a verseny előkészítésében részt vevő PhD-hallgatókat is üdvözölhették.
Inspirálódjanak Karikó Katalin példájából!
A felkészítő tanárok nevében Bodorné Misley Tünde, a mátészalkai Esze Tamás Gimnázium pedagógusa köszöntötte a megnyitóra egybegyűlt diáksereget és a vendégeket. Karikó Katalin, az SZTE Nobel-díjas kutatóprofesszora gondolatait idézte. – Olyan hivatást válasszanak, amit szeretnek, hiszen az életük nagy részét munkával fogják eltölteni. Tanulják meg a stresszkezelést és próbáljanak meg azokra a dolgokra koncentrálni, amelyeken tudnak változtatni. Tanulni kell a jó és rossz dolgokból egyaránt! Elegendő figyelmet fordítani a személyes és munkakapcsolatokra! Mindenkinek hinnie kell önmagában, hogy munkával, tanulással elérheti a céljait! – mondta, majd kihangsúlyozta, hogy azoknak, akik részt vesznek a versenyen, lehetőségük van arra, hogy inspirálódjanak Karikó Katalin példájából.
– Az ilyen versenyek nemcsak a személyes sikerekről szólnak, hanem arról is, hogy olyan közösségben vagyunk, ahol mindenki támogatja és biztatja egymást. A jelenlévők számára a tudomány az az életforma, amely sosem áll meg, mindig változik és fejlődik. Legyen ez a verseny mindenki számára egy olyan út kezdete, ahol a tudományos kíváncsiságát követve felfedezhet valami újat, érdekeset. Önök, akik ma itt versenyeznek, a jövő feltalálói, kutatói lehetnek majd – lelkesítette a középiskolásokat Bodorné Misley Tünde.
Tehetséggondozásért díjakat vehettek át a tanárok
Minden évben díjazzák azokat a pedagógusokat, akik időt és fáradságot nem kímélve felkészítik és elkísérik a diákjaikat erre a versenyre. Ezt a díjat az kaphatta meg, aki legalább három éve jár a megmérettetésre csapataival.
Tehetséggondozásért díjat vehetett át a csütörtöki megnyitón: Bán Sándor (Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium), Daróczi Tamás (Nógrád Vármegyei SZC Szent-Györgyi Albert Technikum, Balassagyarmat), Domokos Éva (Nagyboldogasszony Iskolaközpont, Kaposvár), Kalydi György (Győri SZC Baksa Kálmán Két Tanítási Nyelvű Gimnázium), Marczona Tamásné (Dunaújvárosi SZC Lórántffy Zsuzsanna Technikum és Kollégium), Pressing Katalin (Barcsi Széchényi Ferenc Gimnázium), Gabnai Edit (10. alkalommal vett részt a versenyen; Orosházi Táncsics Mihály Gimnázium és Kollégium) és Gőz József (11. alkalommal vett részt a versenyen; Tóth Árpád Gimnázium, Debrecen).