Ez önt is érinti: óriási vállalás, hogy 15 százalékkal nőnek decembertől a minimálbérek!
Még csak most sikerült földre csavarni az inflációt, de a kormány máris fontos gazdasági intézkedésekről döntött a munkavállalók érdekében, a fogyasztás növelése céljából.
A minimálbér 15 és a garantált bérminimum 10 százalékos emelése ilyen gazdasági körülmények között, az inflációból való kilábalás közepette, egy óriási vállalás – mondta Czomba Sándor, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára az M1-en.
Ez különösen igaz a munkáltatók esetében. A munkaadói oldal hangsúlyozta, annak, hogy ilyen magas emelést fogadtak el, nem csak gazdasági, hanem szociális jellege is van – tette hozzá az államtitkár. Egyúttal jelezte, a béremeléseket tekintve az államnak is van feladata, hiszen az állami vállalatokon és az ellátásokon keresztül ennek költségvetési hatása van.
Úgy vélte, hogy a tárgyaló partnerek közül mindenki belátta, a gazdaság számára fontos, hogy minél gyorsabban és egyértelműbben üzenjenek. Hiszen ahhoz, hogy jövőre a gazdaság magához térve érdemben tudjon növekedni, ahhoz a fogyasztásnak is növekedni kell, az pedig nem fog másként menni csak ha a reálkeresetek emelkednek – fogalmazott az államtitkár. Egyúttal rámutatott, „az átlag keresetek a reálkeresetek szempontjából is növekedni fognak jövőre, hiszen nagyjából 4 százalékos GDP növekedéssel és 6 százalékos inflációval számolnak”.
Czomba Sándor közölte, annak is üzenetértéke van, hogy a minimálbér nem 2024. január 1-jétől, hanem már idén december 1-től emelkedik. Ez gesztus értékű a munkavállalói és a munkaadói oldalról is, hogy valamiféle kompenzáció az idei évi nehézségek miatt már decemberben a fizetésekben is megjelenjen – jelentette ki az államtitkár. A tárgyalásokat tekintve most és korábban is azt mondták, hogyha a munkavállalói és a munkáltatói oldal meg tud egymással egyezni, akkor „mi azt az egyezséget, magunkra nézve kötelezőnek vesszük” – erősítette meg az államtitkár.
Fotó: MTI/Krizsán Csaba