Vásárhelyi állatorvos: a veszettség gyógyíthatatlan, kínhalál vár a megfertőződött kutyára és az emberre is
Nemrégiben történt meg a rókák vakcinázása, ezalatt ebzárlatot és legeltetési tilalmat is elrendeltek térségünkben is. Nagyon komolyan kell venni mind a tilalom általi szabályokat, mind a kutyáink beoltatását veszettség ellen. Még nagyobb lehet most a veszély, mert az ukrán háború miatt az állatok is nyugalmasabb helyet keresnek, rendkívül gyorsan eljutnak országunkba például a rókák és kóbor kutyák. Veszett állatra a Nyírségben akadt is példa a közelmúltban – hívta fel a figyelmet Horváth Zoltán vásárhelyi állatorvos a Rádió 7 szerdai Közös nevezőjében.
„Jelen van a veszettség, több éve oltatlan chipezetlen kutyákat is hoznak be a rendelőbe. Rendkívül fontos, hogy az ebeket 90-120 napos koruk között bechipeltessük és beoltassuk veszettség ellen. Ez nemcsak fontos, de kötelező is! A veszettség elleni védőoltást évente kell ismételni, ne hanyagoljuk el, mert a veszettség gyógyíthatatlan, kínok között hal meg az állat és az ember is, ha megfertőződött” – hangsúlyozta Horváth Zoltán vásárhelyi állatorvos a Rádió 7 szerdai Közös Nevezőjében.
Kiemelte, most különösen nagy lehet a veszély az ukrán háború miatt, ugyanis az állatok is csendesebb, nyugalmasabb helyett keresnek, és nagyon gyorsan vándorolnak egyik országból a másikba. A Nyírségben már találtak veszett rókát és kutyát is. A veszettség nyállal és harapással terjed, de légúton keresztül is bejuthat. Ha például egy róka eltüsszenti magát, és az bejut akár a mi légzőrendszerünkbe, akár a kutyáéba, fertőzhet. A vadállatok – például a rókák esetében – megszelídülnek, ha veszettek, míg a háziállatok megvadulnak. További tünetek a nyálcsorgás, a vízivás elkerülése, a kancsalság. Ha úgy gondoljuk, veszett rókával találkoztunk, mindenképpen értesítsük a vadőröket – javasolta az állatorvos.
A veszettség lefolyása eltérő lehet attól függően, mennyire került közel a vírus a központi idegrendszerhez, de nem véletlen, hogy ha egy kutya megmart egy embert, a minimum megfigyelési idő 14 nap. Tudnak ugyanakkor 90 napos lappangási időről is. Gyógyíthatatlan, hatalmas kínok között hal meg mind az ember, mind az állat! Vegyük komolyan hát, és oltassuk be a kutyánkat, az ebzárlat szabályait pedig maradéktalanul tartsuk be! – hívta fel nyomatékosan a figyelmet Horváth Zoltán.
Macskáknál is érdemes lehet kérni a veszettség elleni védőoltást, igaz ők kevésbé fogékonyak rá, de nem árthat, ha kérjük a vakcinát, főleg ha kijárós a macska.
fotók Promenad24