A makói Szabó Olivér családjában 1953 óta foglalkoznak méhészettel
A Szabómézet nagyon sokan ismerik Makón. Ez nem is csoda, hiszen a most 31 éves Szabó Olivérnek már a dédnagyapja is méhész volt.
A méhek csodálatos élőlények. Amíg összegyűjtenek egyetlen kiló mézet, 16 ezer kilométert repülnek. Egy erős családban körülbelül ötvenezer méh található nyáron. Egyetlen egy méhecske, mivel nagyon sokat dolgozik, csak 60 napig él. És ez alatt a 60 nap alatt, reggeltől estig, folyamatosan dolgozik
– árulta el Olivér. A családja Makó-Rákosról származik, úgyis mondhatjuk, tősgyökeres makóiak. A Szúnyog utcán, a volt bakterháznál van a telephelyük. Itt találkoztunk. Biztonsági okokból beöltöztünk a szokásos védőfelszerelésbe, mert bár a méhek alapvetően nem támadnak, ha nem bántják őket, most mégis megbolygattunk egy családot. Olivér hozzáértően emelte ki őket, hogy megmutassa, hogyan is dolgoznak éppen. Ekkor készült ez a kép.
Elmondta, hogy mézpergetésnek hívjuk azt, amikor elvesszük tőlük a mézet:
Az első ilyen alkalmam 10 éves koromban volt. Akkor még nagyon féltem tőlük, leginkább a csípésektől. Ma már azt mondom, hogy hozzá lehet szokni. Olyan, mint a bokszolóknál az ütések, teljesen hétköznapivá válnak munka közben.
Olivért a turisztika érdekelte jobban, de mivel szó szerint szinte belenőtt a méhész szakmába, így ő is ezzel foglalkozik már 7 éve.
Régi álmom volt, hogy szállodaigazgató legyek. Amikor főiskolára jártam, már mellette árultam a mézet és a tanulmányaimat is túlnyomó részben abból finanszíroztam. Később egyre jobban megszerettem a méhészkedést, és ebben képzeltem el a jövőmet. A dédnagyapám 1953 óta méhészkedett. 3 méhcsaláddal kezdte, ezután nagyapám testvére majd édesapám követte és most már én vagyok a 4. generáció a családban, aki ezzel foglalkozik.
Megtudtuk, hogy amikor megszületnek a méhek, akkor először dajkaméhek lesznek, gondozzák a fiatal lárvákat, gyártják a viaszt a viaszmirigyekkel, és pár nap után mennek csak mézet gyűjteni. Emellett vannak a dolgozók méhek, ők takarítják a kaptárat vagy őrzik a kaptár bejáratát. Vannak még a méherék a családban, ők a megtermékenyítésért felelnek és van a királynő. A királynőből mindig csak egy van egy családban. Ő teszi le a petéket, ő adja ki emellett a feladatokat a dolgozóknak. Az is fantasztikus, hogy a méhek egyfajta tánccal kommunikálják el egymásnak, merre lehet mézet gyűjteni.
Érdekesség, hogy Olivér gyermekkorában nem szerette a mézet. Ma már évente 30 kilót is elfogyaszt belőle, cukor helyett ugyanis mindenhez mézet használ.
Számomra a legcsodálatosabb látni, ahogyan a méhek fejlődnek, dolgoznak, testközelből ezt végig kísérni fantasztikus élmény. A másik, amit nagyon szeretek az az, amikor az emberekkel beszélgetek. Sok helyen megfordulok, vásárokban odajönnek beszélgetni hozzám, tanácsot kérnek. El tudom mondani milyen mézet, mire ajánlok. Nagyon jó érzés beszélgetni másokkal, és tudni, hogy a segítségükre lehetek.
-összegezte.
A Szabóméz kínálatában jelenleg repce, tarlóvirág és napraforgó az alap mézkínálat, ezek mellett pedig ízesített termékeik vannak. Az Energiabombában például fahéj, madula, dió, chiamag van. Van chilis mézük, amit kifejezetten torokfájásra ajánlanak, és olyan is amiben kurkuma, gyömbér, fokhagyma, virágpor található. Van olyan mézkeverék, amivel 2 éven át kísérletezett.
Köztudott, hogy a méz immunerősítő, amellett, hogy nagyon finom. A köztudatban az van, hogy a mézben sok a vitamin, pedig sok ásványi anyag van benne. A vitamin nagyon kevés. Bizonyos mézekben C-vitamin, B-vitamin ugyan megtalálható, de inkább a cink, foszfát, magnézium az amit tartalmaz. Minél sötétebb egy méz, annál több benne az ásványi só.
Magyarország még a szerencsésebb országok közé tartozik, nálunk ugyanis még nagy a méhsűrűség. Vannak olyan országok, ahol már beporzási díjat fizetnek a méhészeknek a gazdák. Most, augusztusban már kevesebb növény van, amiből gyűjtögetni tudnak a méhecskék, szeptember, október környékén pedig megkezdődik majd a téliesítés. A hideg hónapokban a méhek kis gombócokba gyűlnek, fűtik a kaptárat és csemegéznek a begyűjtött mézből.
Elárulta, ma már a méhészkedés nélkül el sem tudná képzelni az életét. Folyamatosan szeretné tovább fejleszteni a vállalkozást. Emellett nagy álma, hogy indítson egy olyan közösségi összefogást, amiben minden településen méhbarát növényeket, fákat ültetne. Ilyen például a levendula, vagy a hársfa. Ezt szeretné kidolgozni most.
Olivérrel személyesen éppen a makói főtéren is találkozhatunk, a Szent István-napi vásárban árulja a mézet, pénteken, szombaton és vasárnap is. Ezután pedig majd a Hagymafesztiválon.