Több mint száz kékvércse-pár költött Kardoskúton
A legtöbb fészekalj 4 tojással indult, és a sikeres kirepülést mind a kedvező időjárás, mind a gazdag táplálékkínálat segítette.
A kedvező időjárási körülményeknek és a bőséges táplálékforrásnak köszönhetően idén rendkívül sikeres volt a kék vércsék költése a Körös-Maros Nemzeti Park tájain – tudta meg a Promenad24 a nemzeti park igazgatóságától.
Azt írták, a Dévaványai-Ecsegi pusztákon 29 pár kék vércse rakott tojást az idén, ez feltűnően magas szám a térségben. Az állomány nagyságát az emelte meg, hogy Egyházhalma térségében 15 pár kék vércse költött, mind természetes gallyfészekben. További 13 pár vércseládában, egy pár pedig szarkafészekben költött. Az átlagos fiókaszám 4 körül alakult.
Cserebökényben az idén a szokásosnál korábban, már május 8-án tojásrakásba kezdtek a kék vércsék. A hat műfészek-telepen és a természetes gallyfészkekben összesen 111 pár kezdett költésbe. Június 11-én a Kecskeméti-tanyán 10 ládában találtak 0-3 napos kék vércse fiókákat, ők már június végén kirepültek. A fő tojásrakási időszak május végére esett, így a fiókák többsége július közepe táján repült ki. A fészekaljak többségében 3-4 fióka nőtt fel, de előfordult, hogy csak 1-2 fióka repült ki. A legtöbb kék vércse a Cserebökény központi részén elhelyezkedő Kecskeméti-tanyán költött, itt 46 párt mértünk fel. A másik két cserebökényi telepen összesen 49 pár volt. A 110 ládás rekettyési telepet a vörös vércsék foglalták el. A Lapistói telepen az elmúlt években beállt költőállomány jelent meg. A többi telepen vagy a vonzáskörzetében 1-4 pár kék vércse költött.
A Kardoskúti Fehértó részterületen legalább 110 pár az idei kékvércse-állomány, melynek szokatlanul nagy része költött gallyfészkekben. A madarak többnyire május második felében kezdtek költésbe. A legtöbb fészekalj 4 tojással indult, és a sikeres kirepülést mind a kedvező időjárás, mind a gazdag táplálékkínálat segítette.
A Kis-Sárréten a kék vércse az elmúlt években már csak alkalmi fészkelőként van jelen. Ebben az évben két költőpár került elő Vésztő-Mágoron. A fiókák július második felében hagyták el a fészket. A Kígyósi-pusztán is rendszeres költőfaj a kék vércse, az utóbbi években általában 5-8 pár költött. Idén azonban kedvezőbbek a környezeti feltételek (időjárás, táplálék-felhozatal), így 10-11 párra emelkedett a költőpárok száma. A fiókák július közepe táján kirepültek. A Csanádi pusztákon a kék vércsék döntő többsége szintén természetes gallyfészekben költött. Az állomány nagysága idén is a sokéves átlagnak megfelelő 65-75 pár körül alakult. A költés széthúzódott, a fiókák különböző korosztályúak. A táplálékbázis kitűnő a térségben, szép számban vannak rovarok, egyenesszárnyúak és rágcsálók is.
Fotó: Kmnp.hu/Őze Péter