Ismét megvillant a szakértelem: a városházi megfigyelőpontot is jogellenesen alakították ki
Megint nem sikerült betartania a törvényt a vásárhelyi önkormányzatnak. Márki-Zay Péter egyik szerelemprojektje, a városházi megfigyelőszoba is jogszabálysértő módon működik több mint fél éve.
Példátlan jogsértéssorozatra derült fény a vásárhelyi önkormányzatnál – írtuk meg reggel, miután egy törvényességi felhívásból kiderült: az elmúlt hónapokban több mint kétszáz szavazás volt törvénytelen a pénzügyi bizottságban, illetve a közgyűlésben, mialatt Gyutay Katalin SZMSZ-ellenes módon töltötte be a bizottság elnöki tisztségét. A kormányhivatal álláspontja szerint még a büdzséről szóló voksolás is törvénytelen volt, vagyis nincs érvényes költségvetése a megyei jogú városnak.
A Promenad24 értesülései szerint azonban nem csak ebben az ügyben nem sikerült betartania a törvényt a városnak. Az önkormányzat törvényességi felügyeletét ellátó Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal arra is felhívta a városvezetés figyelmét, hogy jogszabályellenesen működik – immár több mint fél éve – Márki-Zay Péter szerelemprojektje, a városházi megfigyelőszoba. A kormányhivatal ennek kapcsán is törvényességi felhívással élt, s felszólította a várost, hogy tartsa magát a törvényes működéshez, teremtsen jogszerű állapotot.
A Közterület-felügyeletről szóló 1999. évi LXIII. törvény ugyanis egyértelműen rendelkezik az önkormányzati közterület-felügyeletek köztéri kamerahasználatáról. Kimondja, hogy „a képfelvevő elhelyezéséről, valamint a képfelvevővel megfigyelt közterület kijelöléséről a felügyelet előterjesztésére a képviselő-testület dönt”. Ez azt jelenti, hogy mielőtt a városházi megfigyelőpontot Márki-Zayék kialakították, s a térfigyelő kamerák képéhez hozzáférést biztosítottak volna – a rendőrség mellett – az önkormányzat munkatársainak is, a közgyűlésnek el kellett volna fogadnia a kihelyezett kamerák és az általuk megfigyelt közterületek listáját. Hogy, hogy nem, ez azonban nem történt meg. Tehát hónapok óta jogszabályellenesen működik a városházi monitor-, azaz megfigyelőszoba. Is. Sőt mi több, az említett törvény arról is rendelkezik, hogy a térfigyelő kamerákkal és az általuk ellenőrzött közterületekkel kapcsolatos adatsort „a felügyeletet működtető önkormányzat polgármesteri hivatalának honlapján” közzé kellene tenni. Márki-Zayék azonban ezzel is adósok.
A polgármester most kénytelen-kelletlen orvosolja a jogszabálysértést, a keddi közgyűlési ülésen ugyanis Márki-Zay előterjesztésére döntést hozhatnak a „képfelvevővel megfigyelt közterületek kijelöléséről”. Ismételjük: több mint fél évvel azután, hogy konkrétan már a városházán kialakították a megfigyelőpontot, ahol önkormányzati munkatársak hozzáférnek a térfigyelő kamerák felvételeihez, sőt, azokat akár 30 napig őrizgetik. Amennyiben végre maradéktalanul meg akarnak felelni a törvénynek, akkor ezt követően ezt a listát a város hivatalos honlapján is elérhetővé kell tenniük.
A jelek szerint tehát ismét megvillant a szakértelem a vásárhelyi városházán. Hogy miért nem sikerült ezt az egyszerű feladatot hónapokkal ezelőtt megugrani, s miért nem tudták szabályszerűen, normálisan előkészíteni azt a programot sem, mely személyesen a polgármester egyik kis kedvencének számít, teljességgel érhetetlen. Hiszen nem lett volna olyan elképesztően nagy feladat a közgyűlés elé vinni a városi térfigyelő kamerák listáját, a rendőrség oldalán jó ideje fent van…
Rendkívül kíváncsi lett a „nagy testvér”…
A fent ismertetett törvénysértés különösen annak fényében pikáns, hogy nemrég megírtuk: kevés helyi üggyel, projekttel foglalkozott az elmúlt években többet Márki-Zay, mint a közterületi kamerarendszer fejlesztésével, bővítésével. Mára odáig jutottunk, hogy immár 347(!) kamera figyeli a vásárhelyieket a közterületeken – derült ki egy közérdekű adatigénylésre adott válaszból. Márki-Zay – aki korábban azzal robbant be az országos médiába, és arra alapozta politikai karrierjét, hogy az önkormányzat térfigyelő kamerákat telepíttetett az utcájába, hogy valakik „megfigyeljék” – még megfigyelőpontot is létrehozott a városházán az adófizetők közel 1 millió forintjából. 2 monitort, 2 konzolt és 1 „betekintő PC-t” vásároltak ebbe a megfigyelőszobába. Míg ez előtt csak a rendőrségre voltak bekötve a városi kamerahálózat kamerái, s csupán a bűnüldözéssel és -megelőzéssel foglalkozó egyenruhások láthatták azok képeit, felvételeit, addig a balliberális városvezető egy merész újítással a polgármesteri hivatalba is „behúzatta” a térfigyelőket. Vagyis a kíváncsi „nagy testvér” most már a városházáról is figyeli a vásárhelyieket, ki, mikor, hova, kivel és hogyan…
Az elmúlt hónapok közgyűlési ülésen egyébként sem a képviselők, sem Vásárhely lakosai nem kaptak rá korrekt és megnyugtató választ, miért volt szükség arra, hogy megfigyelőpontot alakítsanak ki a városházán a városi térfigyelő kamerák bekötésével, mikor a kamerahálózatnak a rendőrségen is van egy régóta és megbízhatóan működő végpontja.