fbpx
quotescamera408D8217-1508-42F1-8C7C-9B81D4D48B57BF2C6754-57F9-416E-81DD-671EE8AD8D71DD13BF45-FD0E-4F5E-BCB8-EE0968EEB4D2DD13BF45-FD0E-4F5E-BCB8-EE0968EEB4D292333EC4-7DF2-4B9F-A7BF-114B75EE0347chevron_thin_rightchevron-downchevron-firstchevron-lastchevron-leftchevron-nextchevron-prevchevron-right582A3CB2-04DA-4E39-837D-58C0907011FD582A3CB2-04DA-4E39-837D-58C0907011FDchevron-upA659D4DE-32ED-45A3-A6C5-A48FFE2B488D75140C12-4E5F-4759-9FD3-4300BCD98B0CB69DB86E-0DDE-4383-BD92-653067C2563303A7445C-E555-4556-9278-5815BF71C9AF16DD793C-5D61-45BF-AFAF-6DE315DB19D01A6A983E-3DA3-4A07-ACA8-60B780BA8F5Bsearch-bigD9E58768-0281-47D1-8191-45C7CE673AF893DB4080-7C8D-467D-8E27-6ECB71C8D144C6DE3A5E-B153-4D9B-9D7B-F226C80BCB9A1D118CCB-65D4-4236-8317-A87D534DDCA8001646AA-7655-4585-ADCC-738ED6F09280
2024. 05. 25. szombat
  -  Orbán
Vásárhely

Vásárhelyi közgyűlés: szexuális zaklatási botrány, övön aluli díjemelések és elbukott tízmilliárdok

2023. május 25.

Márki-Zay Péternek újra nem sikerült emelnie a Nyugdíjas Lakópark díjait, a köztemetői szolgáltatások viszont jelentősen drágulnak. A polgármester és balliberális többsége tovább akadályozza az oktatási intézmények fejlesztését. A képviselők ismét vitatkoztak a menzai szolgáltatás minőségéről és a Jovány Busznak fizetett városi százmilliókról is. Maratoni személyeskedésbe fulladt a csütörtöki vásárhelyi közgyűlés, amit egy szexuális zaklatási vád árnyékolt be.

Lapunk már délelőtt beszámolt róla, a csütörtöki rendes közgyűlésen a napirend előtt Bálint Gabriella (Fidesz-KDNP) kérdezte Márki-Zay Péter polgármestert, Angyal Zsolt jegyzőt és Fejes Pétert képviselőt (MMM – Tiszta Vásárhelyért) a közösségi médiában napok óta keringő kiszivárgott dokumentumról és az abban szereplő ügyről. Egy a közösségi médiában a napokban felbukkant, a polgármesteri hivatalban készült irat szerint ugyanis Fejes Péter önkormányzati képviselő 2020-ban nemkívánatos módon közeledett a hivatal egyik női munkatársához, aki szexuális zaklatásként élte meg a történteket. A közgyűlésen az MMM – Tiszta Vásárhelyért politikusa elismerte, megérintette, megsimogatta a nőt, azt is, hogy a hölgyet ez kellemetlenül érintette, de ő ezt „nem úgy gondolta”…

A szexuális zaklatási vád, botrány beárnyékolta a májusi rendes közgyűlést, mely egyébként maratoni, órákon át tartó személyeskedésbe fulladt. Miközben számos fontos, a vásárhelyieket érintő ügy került terítékre.

Ugyancsak napirend előtt Galambos Kornélné (Fidesz-KDNP) arra kérte az önkormányzatot, intézkedjenek a két elkorhadt György utcai gesztenyefa kivágása ügyében, melyek egy épületet károsítanak, veszélyeztetnek. Emlékeztetett, a panaszos többször is segítséget kért a várostól, de nem kapott. Cseri Tamás képviselő (Fidesz-KDNP) az építész-statikus szakvéleményét idézte: a gyökérzet emelgeti a házat, az alapokat, épp ezért mielőbbi beavatkozást sürgetett. A városvezetés részéről azonban Márki-Zay Péter polgármester, Gyöngyösi Ferenc és Berényi Károly alpolgármester is azt állította, a fák egészségesek, a törvény tiltja, hogy kivágják őket, s azt mondták, az ő általuk kért szakvélemény szerint a ház problémáit építési hibák okozták. Petrovics György aljegyző, jogi irodavezető részéről elhangzott: ők nem adhatnak engedélyt a fák kivágására, de a határozatukat meg lehet támadni a kormányhivatalnál és a bíróságon is, ezt ajánlják a panaszosnak.

Százmilliárdos értékben bukott fejlesztéseket Vásárhely

Szintén a napirend előtti felszólalások sorában Cseri Tamás idézte Csepreghy Nándor, az Építési és Közlekedési minisztérium államtitkára, miniszterhelyettes lapunknak adott interjúját: Hódmezővásárhely a most záruló Modern Városok Program legnagyobb vesztese. Kitért rá, a miniszterhelyettes külön kiemelte: nem találkozott még egy olyan felkészületlen városvezetővel, mint Márki-Zay Péter, aki ennyire ne lett volna képben a települése projektjeivel. Cseri szerint ez az alkalmatlanság vezethetett oda, hogy százmilliárd értékben bukott el fejlesztéseket Vásárhely, vesztes pályára állt a település. Kútba estek az iskolafelújítások, a tudásközpont és a mélygarázs építése. Csak a tram-train valósult meg Lázár János kormánybiztosi munkájának köszönhetően, amit a polgármester vezényelt, az mind csődöt mondott – emelte ki. Márki-Zay erre úgy reagált, örül neki, hogy megakadályozták a Kossuth téri könyvtár építését, ha ott bibliotéka épül, az szerinte egy ronda betonkocka lett volna, s maga a projekt pedig inkább egyfajta rombolást jelentett volna. Azt is mondta, szerinte ez politikai kártevő akadályozza Vásárhely fejlődését. „Hódmezővásárhely a legnagyobb vesztese a programnak. Nem érte egyik várost sem akkora, több tízmilliárd forintban mérhető kár a fejlesztések elmaradása miatt, mint ezt a várost. A polgármester már csak ezzel is beírta magát a város történetébe, hiszen mióta élnek itt emberek, nem hiszem, hogy valaki ekkora kárt okozott, mint ő” – kontrázott Cseri Tamás.

Márki-Zay egy fillért sem tett a babakötvényes alapítványba

A képviselők vitáztak a Vásárhelyi Fiatalokért Közalapítvány 2022-es beszámolójáról is. Az ülésen Cseri Tamás rámutatott, miközben Márki-Zay Péter korábban hónapon át tartó hecckampányt folytatott a babakötvényes alapítvány kapcsán az előző városvezetés ellen, valójában kiderült: mióta ő a polgármester, egyetlen fillért sem tett a közalapítványba. Márki-Zay ezt elismerte, viszont azt állította, ő nem is ígért ilyet sohasem. „Önök csak visítoztak, de valójában nem takarékoskodtak-e célra, nem tettek pénzt a közalapítványba, miközben 2024-től már aktuálisak lehetnek a kifizetések” – vont mérleget. A Fidesz-KDNP képviselője emellett arra is rákérdezett, hogy lehet az, hogy a VÁFIKA tavaly pályáztatás nélkül értékesítette a Petőfi utca 27. szám alatti értékes ingatlant Márki-Zay egyik támogatójának. A kuratórium korábbi elnöke, Krupiczer Ferenc képviselő ezt azzal indokolta, hogy a bérlő kiköltözése után a társtulajdonosnak elővásárlási joga van, aki élt ezzel a lehetőséggel, de megadta az értékbecslő által megállapított árat.

A „szőrös” husi és a hibátlan közétkeztetés

A közgyűlés ismét tárgyalt a közétkeztetést végző Pest vármegyei Prizma Food vállalkozói díjának emeléséről. Korábban a közgyűlés balliberális többsége megszavazta, hogy 162 millióval emeljen az idei évre a magánvállalkozás, ám ezt a Hódmezővásárhelyi Többcélú Kistérségi Társulás tanácsa nem támogatta, ők az intézményeik – így a Kapcsolat Központ – vonatkozásában mindössze 7 százalékos drágítást hagytak jóvá. A közgyűlésnek most arról kellett szavaznia, hogy a Prizma Food 558 millióról nem 720 millióra, hanem „csak” 688 millió forintra emeli az idei díját. Boros Attila, a magáncég ügyvezetője jelezte, hogy „kipótolják” ezt a költséget, bár „övön alulinak” minősítette, hogy a kistérség csak 7 százalékos emelést hagyott jóvá, miközben az étlappal kapcsolatban sok a kérésük. Az ügyvezető egyébként szokása szerint kikérte magának, hogy a Promenad24 rendszeresen helyet ad a vásárhelyieknek az ételekkel kapcsolatos kritikáinak, panaszainak (nemrég arról írtunk, hogy olvasónk „szőrös húst” kapott…), nagyjából úgy összegzett, hogy a közétkeztetésben minden rendben, kifogással nem is nagyon találkoznak, és sehol annyi figyelmet nem fordítanak az étkekre, mint Vásárhelyen.

A Fidesz-KDNP részéről azonban Galambos Kornélné és Bálint Gabriella is jelezte, bármit is állít a cégvezető, bizony korántsem általános az elégedettség a menzával. Galambosné megemlítette, korábban a Hód-Menzánál A, B, sőt C menü is megszokott volt, a diákok a legtöbb esetben meleg vacsorát kaptak, s az étlapon szerepelt rendszeresen a gírosz és a hamburger is, tehát amikor az igazgató a jövőben bevezetendő újításaikról áradozik, valójában legfeljebb megpróbál visszatérni arra a szintre, ami korábban Vásárhelyen jellemző volt. Bálint Gabriella pedig kitért rá, nagyon nehézkes az egyeztetés a céggel, s az étlapot is egyhangúnak találják az idősek, de a szociális étkeztetésből is sokan morzsolódtak le a minőség miatt.

Kiszervezik a Nyugdíjas Lakóparkot?

Újra terítékre került, de megint megbukott a Nyugdíjas Lakópark díjainak emelése. Márki-Zay Péter ezúttal a havi bérleti és térítési díjak 15 százalékos növelését terjesztette elő, mely július 1-jétő lépett volna életbe, de ezt még a hozzá tartozó képviselők egy része sem támogatta, így megint nem lett meg hozzá a többsége. A városvezetés azzal indokolta a drágítási javaslatot, hogy a lakópark súlyos veszteséget termel a városnak, ezt szerették volna nagyságrendileg 15-ről 10 millió forintra csökkenteni. A vitában még a balliberális képviselők is újra megismételték, nagyon sok a panasz a lakók részéről, az önkormányzat ígéretei évek óta elmaradoznak a fejlesztések, beruházások. Bálint Gabriella (Fidesz-KDNP) felhívta a figyelmet, korábban 40-50 milliós nyereséggel működött az egység, mely jelenleg sürgős átvilágításra, komplex segítségre szorul. Azt is mondta, ez nem szociális intézmény, hanem szinte vállalkozásként működve szolgálná az időseket, ezt is figyelembe kell venni. Az áremelés csak szépségtapasz lehetne, mert az intézmény rosszul van menedzselve, egészségügyi-szociális végzettséggel, illetve menedzseri szemlélettel rendelkező vezetőnek kellene új alapokra helyeznie, mert az elmúlt három évben valami nagyon félrecsúszott – mondta el. Több képviselő – Kis Andrea, Krupiczer Ferenc – részéről felmerült az is, el kellene gondolkodni a szolgáltatás kiszervezésén, ezt Márki-Zay is támogathatónak tartja. Miután a díjakat nem sikerült emelni, így azonban jelenleg csak az tűnik biztosnak, hogy a park veszteséget fog termelni, amit a vásárhelyi adófizetőknek kell kifizetniük.

Egy másik napirendi pontban Márki-Zay és a balliberális többség arról döntött, hogy 15 százalékkal növelik a köztemetőkben temetői szolgáltatási és a temetőfenntartási hozzájárulás díjakat, emellett új tételként megjelenik az urnahantolási díj, s emelkednek a sírhelymegváltási és -újraváltási díjtételek is. A Fidesz-KDNP képviselői erre nemmel szavaztak.

150 millióra rúgott a Jovány-számla

A helyi tömegközlekedésről szóló beszámolót is elfogadta a balliberális többség. A napirendi pont kapcsán Benkő Zsolt (Fidesz-KDNP) megemlítette, bár Márki-Zay korábban azt ígérte, a magánvállalkozó Jovány Busz megbízásával olcsóbb lesz a szolgáltatás, s tízmilliókat spórolhat a város, valójában a tavalyi évben már nem kevesebb mint 150 millió forintra rúgott a Jovány-számla.

A pénzügyi-gazdasági bizottság élére a lemondott Gyutay Katalin helyére az MMM – Tiszta Vásárhelyért többség Fejes Pétert választotta meg (akivel kapcsolatban a közgyűlésen szexuális zaklatás vádja fogalmazódott meg). Mint korábban megírtuk, Gyutay korábbi elnöki kinevezésével a Márki-Zay vezette közgyűlés a saját maga által hozott SZMSZ-ét sértette meg, több mint fél évig jogsértő módon vezette a testületet Gyutay. (Közben az ügyrendi és mandátumvizsgáló bizottságnak is elnöke volt, miközben az SZMSZ tiltja, hogy egy képviselő két bizottságot vezessen.)

Az is bebizonyosodott, Márki-Zay és balliberális többsége továbbra is gáncsolja és akadályozza az oktatást, az oktatási intézményeket. A törvény rendelkezései ellenére sem támogatták ugyanis, hogy az Árpád-házi Szent Margitról Nevezett Szent Domonkos Rendi Nővérek Apostoli Kongregációja a Virág utcai óvodára, valamint a Liszt Ferenc Ének-Zenei Általános Iskolára és a Hódmezővásárhely-Ótemplomi Református Egyházközség az Aranyossy Ágoston Református Óvoda és Általános Iskola, valamint a Szőnyi Benjámin Református Általános Iskola által használt Szék utcai, illetve Petőfi utca 6. szám alatti épületetekre tulajdonjogot szerezhessen. Mint korábban megírtuk, maga a törvény által kezdeményezett konstrukció egyáltalán nem kedvezőtlen az önkormányzat számára, sőt, ideális lenne az oktatási intézmények fejlesztése és a vásárhelyi tanulók komfortfokozatának növelése szempontjából, tekintettel az egyházak pályázati, forrásszerzési lehetőségeire. Márki-Zay azonban nemet mondott rá. A közgyűlési többség arról döntött, hogy legfeljebb vagyonkezelésbe adnák át az egyházaknak azokat az iskolaépületeket, amelyekben jelenleg is egyházi oktatás zajlik.

Benkő Zsolt (Fidesz-KDNP) emlékeztetett, a városvezető korábban közel 400 millióért eladhatta volna a református egyházközségnek a Petőfi utcai iskolaépületet, ezzel növelhette volna a város vagyonát, de eljátszotta a lehetőséget. Frakciótársa, Cseri Tamás hozzátette, Márki-Zaynak ugyanígy el kell számolnia a lelkiismeretével, mivel évekig tartó totojázása, variálása és miniszterelnök-jelölti álmainak kergetése ahhoz vezetett, hogy a város elesett a Németh László- és a Bethlen Gábor-gimnáziumok fejlesztésétől, bővítésétől és a tudásközpont-könyvtár 5 milliárdos építésétől, ami összességében sok-sok milliárd forintos vagyonvesztést jelent Vásárhelynek, a vásárhelyieknek.