Makó is csatlakozott az Országgyűlés békepárti nyilatkozatához
A szerdai testületi ülésen döntöttek róla.
Az első napirendi pontban tárgyalta a grémium Hadik György előterjesztésére azt, hogy a testület dönt róla: csatlakozik az Országgyűlés az orosz-ukrán háború egyéves évfordulója kapcsán elfogadott békepárti határozatában foglaltakhoz.
Az Országgyűlés 8 pontban határozta meg a békepárti javaslatait, gyakorlatilag ennek elfogadását támogatták.
Hadik György (Fidesz-KDNP) indítványa azt tartalmazta, hogy az önkormányzat határozatban rögzítse, az országgyűlési nyilatkozat minden pontjával egyetért, és elkötelezettségét fejezi ki a békehatározat megvalósítására. Továbbá:
„Magyarország ne küldjön katonákat Ukrajnába a harcoló felek egyikének támogatására sem. Kerüljenek börtönbe mindazok a személyek, akik a fenti harcokba katona toborzással próbálkoznak. Magyarország ne szállítson fegyvereket az Ukrajnában folyó harcokhoz. Magyarország területéről ne induljon semmiféle támadás egyik harcoló fél irányába se!”
A testület egyben döntött arról is, hogy elfogadja, Szita Károly a Megyei Jogú Városok Szövetségének Elnöke, Kaposvár polgármesterének közös kiállásért szóló levelével egyetért.
Mucsi Tamás (DK) is benyújtott egy indítvány ehhez a napirendi ponthoz, amelyben azt kérte:
„Szeretném felhívni rá a figyelmet, hogy a módosító indítványom sokkal konkrétabb és sokkal átfogóbb javaslatot fogalmaz meg, mely egyébként az ENSZ Közgyűlésének 2023. február 24-én a tagállamok háromnegyedes többségével elfogadott határozatára épül, és annak szövegezését nyújtottam be gyakorlatilag módosító indítványként. Azt kell erről a határozatról tudni, amelyet elfogadott az ENSZ közgyűlése, hogy Magyarország nem csupán megszavazta azt, hanem előterjesztője volt.”
Kifejtette:
„Ez azt is tartalmazza, hogy erősítse meg Makó Város Önkormányzata azt, hogy semmilyen területszerzést nem lehet jogszerűnek tekinteni, amely fenyegetés vagy erőszak alkalmazásával szereztek, illetve, hogy átfogó és igazságos, hosszan tartó béke elérése a cél. Valamint Makó város önkormányzatának képviselő-testülete megerősíti elkötelezettségét Ukrajna szuverenitása, függetlensége, egysége és nemzetközileg elismert határain belüli területi integritása iránt. Makó Város Önkormányzatának képviselő-testülete követeli az Ukrajna kritikus infrastruktúrájának elleni támadások, és bármely polgári objektum, beleértve lakóházak, iskolák és kórházak elleni szándékos támadás azonnali leállítását. Én azt gondolom, hogy a javaslatom sokkal átfogóbb, sokkal konkrétabb és sokkal békepártiabb, mint az, amit eredetileg beterjesztettek.”
Mágori András József (Fidesz-KDNP) felszólalásában elmondta:
„Én támogatom a magyar kormány békepárti törekvéseit, mert a háború súlyosan károsítja a gazdaságunkat, felhajtja az árakat, magyar emberek halnak meg a fronton, és két világháború tapasztalatai azt mutatják, hogy nem szabad idegen országok érdeke mentén hozzáállni a háborúhoz, mert ország és nemzetvesztés lehet a vége. Ukrajna nem NATO tagja, és nem is lehet addig, ameddig konfliktusban áll egy másik országgal, ezt tőlünk is megkövetelték anno, tehát NATO-alapon nem lehet elvárás, hogy részt vegyünk benne bármi módon. Ettől függetlenül elítélem Oroszországot, hogy megtámadta Ukrajnát. Ha egy szövetségesünket támadásért, ne legyen így, akkor nekünk is helyt kell állni. Ezért is fontos és támogatandó, hogy folyik a Magyar Honvédség technikai megerősítése, a NATO elvárás szerinti GDP-arányos 2%-os költségvetés biztosítása. Nekem Magyarország az első, magam eszközeivel semmiféle idegen érdeknek nem hagyom kiárusítani az országot. A rendszerváltás óta elért eredményeinket, különösen, amelyeket 2010 óta vittünk véghez, nem szeretném, ha bármi veszélyeztetné, nincs olyan érv, ami felülírná a gyermekeink békés jövőjének biztosítását a szabad egyre gazdagodó Magyarország álmát. Én ezért állok a béke pártján.”
Botlik Anita (Fidesz-KDNP) hozzászólásában elsősorban anyaként vállalt szerepet, kifejtette:
„17 éves fiúgyermek édesanyjaként elborzaszt már maga a gondolat is, hogy hány életerős, ártatlan fiatalember vesztett életét már eddig is ebben a háborúban. Hány édesanya gyászolja jelen pillanatban is gyermekét? Köztük magyarok, magyar édesanyák, kárpátaljai magyarok. Ez a háború csak a bizonytalanságot és a félelmet fokozza az emberekben, ellentétben a békével, amely a biztonságot és a nyugodt életet biztosítja számunkra. Én határozott nemet mondok a háborúra, és támogatom az Országgyűlés békepárti határozatát.”
Hadik György orvosként is hangsúlyozta a hozzászólásában, hogy saját tapasztalatai is vannak, katonaként, orvosként látott gránát általi sérüléseket, és „soha többé nem akar ilyet látni”.
Nekem mint orvosnak is a béke pártján kell állnom! – mondta. Ezért is nyújtotta be a javaslatát a csatlakozáshoz, arra kérte a testületet, hogy az ő javaslatát fogadja el. Apaként pedig elmondta, hogy elborzasztja, ha belegondol, hogy a fia egy idegen érdekeket szolgáló háborúban vegyen részt.
Czirbus Gábor (Fidesz-KDNP) annyival egészítette ki a felszólalásokat, hogy egyetért vele, fontos a határozati javaslat melletti kiállás. Elmondta:
„Úgy látszik, hogy itt az elmúlt években eljutottunk arra a szintre, hogy nagyjából most már kezd mindenkinek elmenni az esze. Nagyon kevesen vannak azok, akik józanul tudnak gondolkodni a világban. Mi nagyon sokat tanultunk, úgy gondolom, hogy a 20. században is tudjuk igazán, hogy mit veszíthetünk. Nagyon helyesen teszi Orbán Viktor kormánya akkor, amikor azt mondja, hogy igenis kiáll a béke mellett, és ha segítségre van szüksége bárkinek, akkor azt tőlünk megkaphatja, de nem azzal támogatjuk, hogy tovább bővítjük annak a lehetőségét, hogy a háború minél tovább elhúzódjon. Megértem azt is, hogy az Európai Nemzetek Szövetsége fantasztikus határozatot hozott, de ugyanakkor azok a tagállamok azok, akik azon dolgoznak, hogy ez a háború minél hosszabb ideig tartson el. Nyilván ez mindenki tudja, hogy nem Oroszország és Ukrajnáról szól, hanem ennek sokkal mélyebbre nyúlnak a gyökerei, és ez két nagyhatalomnak a háborúja és csatája. Nyilván ebben józan ésszel Magyarországnak abszolút nem kell részt vennie. Megnézhetjük, hogy milyen rendkívül negatív gazdasági hatásai vannak már egy év távlatában is, elég, ha csak a magyar mezőgazdaságra gondolunk, és szemléljük azt, hogy a visegrádi országok micsoda károkat szenvedtek el az ukrán gabona behozatalával, és úgy gondolom, hogy ez csak az első lépcsőfoka annak, hogy mi számíthat ránk, hogyha ez a háború hosszú-hosszú ideig fog tartani….”
Kovács Sándor (Fidesz-KDNP) hozzászólásában azt emelte ki, hogy :
„Szeretném felhívni a figyelmet, hogy akár egy ország, akár egy országrész, akár egy város fejlődése csak és kizárólag békés körülmények között valósulhat meg. Tehát életszínvonal-javulást háborús viszonyok között ne is álmodjon soha senki, lásd azokat az államokat, ne csak Ukrajnát, ne csak Oroszországot, hanem akár lehet Afganisztánt, akár Szíriát, akár Líbiát nézni. Ott a pusztulás mindenféleképp érvényesült. A fejlődés valamikor a béke és a fegyverszünet után kezdődhet újra. Ezért én arra hívom fel a figyelmet, hogy mindenképpen támogassuk az országgyűlés békepárti határozatát, kormányunk törekvéseit a béke irányában, és Szita Károly által közzétett felhívást is maximálisan tudom támogatni.”
Hadik György előterjesztését, valamint a békapárti javaslatot elfogadta a testület, Mucsi Tamás előterjesztéséről nemmel szavaztak.
Makó egyébként tavaly októberben is csatlakozott már szintén egy Szita-levél felhívásra, akkor is a béke melletti kiállást szögezték le.
Rendkívüli: Makó is kiáll a Szita-levélben foglaltak mellett
Rendkívüli testületi ülésen döntött róla a makói önkormányzat, hogy csatlakoznak a kaposvári polgármester levelében foglaltakhoz.