Továbbra sem világos, miért kell a vásárhelyieket megfigyelni a városházáról
Összevissza beszéd, gyanúsítgatás, remegő hangú irodavezető és a rendőrséggel való együttműködésbe bújtatott utólagos önigazolás a közgyűlésen – de a lényeg továbbra sem világos: miért kellett megfigyelési pontot létesíteni a vásárhelyi városházán?
Élénk vita alakult ki a csütörtöki vásárhelyi közgyűlési ülésen arról, hogy Márki-Zay Péter megfigyelőpontot hozott létre a polgármesteri hivatalban egy több millió forintból kialakított monitorszoba képében, ahonnan a kibővített és felturbózott városi térfigyelő kamerahálózatot lehet nyomon követni. Cseri Tamás (Fidesz-KDNP) képviselő kiemelte, korábban Márki-Zay még arra építette a polgármester-jelölti kampányát, hogy telepanaszkodta az országos sajtót: kamerákat telepítettek az utcájába. Ehhez képest mára ő bővítette ki és turbózta fel sok-sok tízmillió forintból a városi kamerarendszert, s kötötte azt be a városházára, holott régebben csak a rendőrségnek volt ehhez hozzáférése. Azaz míg öt évvel ezelőtt Márki-Zay a megfélemlítés eszközét látta a kamerákban, mostanra nagyon úgy tűnik, hogy maga tenné azzá őket – mutatott rá Cseri.
A hosszas, helyenként parttalan és személyeskedő szócsatában csak a lényeg nem derült ki: a városvezetés, az önkormányzat nem adott magyarázatot arra, miért is kellett kameraszobát kiépíteni a városháza földszintjén. Annyit mondtak mindössze, hogy a közterület-felügyelők tudnak intézkedni a kameraképek segítségével, ám nem világos, milyen ügyben és hogyan. Ha ugyanis rongálás vagy egyéb közterületi bűncselekmény történik Vásárhelyen, a rendőrségnek van joga eljárni. A rendőrségnél van végpontja a kamerarendszernek, ahogy eddig is, a rendőrök tehát ezután is tudják használni az ebből nyerhető információkat a bűncselekmények kapcsán. A közterület-felügyelők viszont elsősorban szabálysértési ügyekben intézkednek (például rossz helyen tárolt építési törmelék, gondozatlan előkert stb.).
Laczkó Judit, a lakosságszolgálati iroda vezetője Cseri Tamás kérdésére meg is erősítette, korábban csak a városházához telepített, vagyonvédelmi célú kamerák képét követték a polgármesteri hivatalban. Ezzel szemben a Márki-Zay által kialakított városházi monitorszobában most Vásárhely összes térfigyelő kamerájának képeit látni lehet, s a felvételek 30 napig vissza is nézhetők! Arra sem az érezhetően indulatos polgármester, sem a zavarban lévő, remegő hangú irodavezető nem adott magyarázatot, mi szükség volt rá, hogy a rendőrség mellett az önkormányzatnál is megfigyelőpontot titokszobát létesítsenek.
Márki-Zay ehelyett gyanúsítgatásba kezdett, a szokásos kilengéseivel a Pegazus szoftvertől néhány lépésen belül már a „rendőrállamnál” tartottunk (eszmefuttatását bizonyára érdeklődéssel hallgatta a jelen lévő városi rendőrkapitány, Szabó Zsolt). Végül odáig is eljutott, hogy hiába a térfigyelő kamerák, a rendőrség direkt(!) nem deríti ki, kik tesznek a városi szemetesekre matricákat a polgármester különböző ügyeiről, botrányairól (megint csak mi kérünk elnézést a díszteremben helyet foglaló rendőrkapitánytól…). Miközben tehát Márki-Zay hősnek nevezi azokat, akik a kormányzat tájékoztató plakátjait összeragasztgatják, nagyon úgy tűnik, a saját tevékenységével kapcsolatban bizony nagyon nehezen tűri a kritikát.
A városi térfigyelő kamerahálózat és a városházi monitorszoba kapcsán egyetlen dolog, ami biztosra vehető: innentől kezdve a polgármesteri hivatalból megfigyelik a vásárhelyieket. Hogy ki, mikor, hogyan és miért, azt továbbra sem tudhatjuk.
A nyitókép illusztráció: Pixabay.com, a belső fotók forrása: Vásárhelyi Televízió